Malaga juri prema Ligi prvaka

Borna Rupnik • nedjelja, 22.02.2009.

Nakon što su Real Madrid i Espanyol svojim subotnjim pobjedama unijeli nemir u redove vodeće Barcelone, nedjeljno poslijepodne uglavnom je bilo rezervirano za borbu za ostanak. Najbolji su posao obavili Osasuna i Mallorca, zakompliciravši život još nekolicini bolje plasiranih klubova, dok Malaga nastavlja svoj neočekivani uspon...

Osasuna nastavlja svoj bijeg iz zone ispadanja. Nakon pobjeda nad Valencijom i Mallorcom te remija s Villarrealom i Deportivom, u nedjelju je u Pamploni po kratkom postupku pala i Numancia. Domaćine je već u drugoj minuti u vodstvo doveo Čeh Jaroslav Plašil, na dodavanje Waltera Pandianija, a prednost je deset minuta prije odmora nakon dobrog protunapada udvostručio Masoud Shojaei.

Jose Rojo Martin tako neće po dobrome pamtiti svoj debi na klupi Numancije, koja je nakon sinoćnje pobjede Espanyola nad Barcelonom ostala prikovana za samo dno prvenstvenog poretka. Nasljednika našeg Sergija Krešića teško može usrećiti podatak da je njegova momčad većim dijelom ovog sadržajnog susreta bila ravnopravan protivnik jer se u ligi ostaje bodovima, a ne pozitivnim dojmom.

Vezane vijesti

Brige oko pobjednika u prvom je poluvremenu riješila i Malaga. U Valladolidu su gosti poveli preko Alberta Luquea, a nedostižnih 2:0 postavio je Apono preciznim udarcem s bijele točke, nakon prekršaja Inakija Bee na Eliseu. Počasni pogodak za ljubičaste domaćine postigao je Pedro Oldoni u 83. minuti susreta, ali Malaga je travnjak ipak napustila s dva gola prednosti - za konačnih 3:1 zabio je Nacho Perez dvije minute prije kraja.

Malaga je na taj način istaknula ozbiljnu kandidaturu za mjesto u Kupu Uefe, a optimističniji navijači možda su već počeli razmišljati i o Ligi prvaka. Malaga je barem na nekoliko sati zasjela na peto mjesto prvenstvenog poretka, sa samo dva boda manje od četvrtoplasiranog Villarreala.

Recreativo je pogotkom najboljeg strijelca, Javiera Camunasa, nakon sat vremena igre iskoristio prednost igrača više i zamalo ubilježio pobjedu koja bi ih održala na sigurnoj udaljenosti od opasne zone. Albert Crusat zbog ružnog je prekršaja poslan na hlađenje već sredinom prvog poluvremena, a njegova Almeria sve do 75. minute nije uspjela uputiti nijedan udarac u okvir gola Recreativovog vratara Asiera Riesga.

Međutim, u tom se trenutku pojavio Pablo Piatti, koji je tek par sekundi ranije ušao u igru i izborio kazneni udarac, kojega u konačnih 1:1 pretvara Alvaro Negredo.

Mallorca je protiv Racinga bila bolja momčad, ali je svoju premoć u pobjedu pretočila tek u samoj završnici. Treba spomenuti i da su gosti iz Santandera od 50. minute igrali bez isključenog stopera Ezequiela Garaya, a upravo je on nedostajao u 89. minuti, kada s ruba peterca puca Jose Jurado i pogađa za minimalno slavlje domaćina.

Getafe i Athletic igrali su bez pobjednika 1:1, a oba pogotka postignuta su u prvih 45 minuta. Poveo je Getafe već u 16. minuti preko Soldada, ali u završnici prvog dijela, u 41. minuti, Llorente je poravnao na 1:1 što se pokazalo i konačnim rezultatom susreta.

I posljednji susret kola završen je 1:1. Deportivo je ugostio Valenciju i već od 25. minute nakon pogotka Ville bio u zaostatku da bi domaćin priliku dobio 13 minuta prije kraja kada Villa zarađuje drugi žuti karton i ostavlja Valenciju s igračem manje. Tri minute kasnije uspjeli su domaćini izjednačiti rezultat preko Piscua.