Mutu "opasan po zdravlje"

Ivana Spahija • nedjelja, 22.02.2009.

Rumunjski reprezentativac Adrian Mutu ponovno je kreirao infarktnu završnicu Fiorentine u susretu 25. kola Serie A. Viole su zahvaljujući pogotku Rumunja u četvrtoj minuti sudačke nadoknade uspjeli doći do preokreta i pobjede nad Chievom. Milan je kod kuće minimalnom pobjedom svladao neugodnu momčad Cagliarija, a uspješna je bila i Jurićeva Genoa u teškom dvoboju s Napolijem...

Nogometaši Milana ipak nisu dopustili veće neraspoloženje nakon poraza u gradskom derbiju s Interom, Rossoneri su se sabrali i već u ovom kolu na San Siru došli do pobjede nad vrlo neugodnim Cagliarijem s minimalnih 1:0. Izabranici Carla Ancelottija time su zadržali treće mjesto u ukupnom poretku, još uvijek s 11 bodova zaostatka za Interom, ali i samo dva boda za Juventusom.

U nedostatku ozlijeđenog Kake mjesto u napadu dobio je Filippo Inzaghi, koji se u sastavu Milana našao od samog početka susreta. Upravo je Pippo prvi put u susretu zatresao mrežu u 21. minuti, no kao i nebrojeno puta do sada, njegov je pogodak poništen zbog zaleđa. Inzaghi je do pogotka mogao doći u 34. minuti, Beckham je dobro ubacio za napadača Milana, no on je gađao pokraj gola Cagliarija.

Inače solidna momčad sa Sardinije bila je praktički nevidljiva u prvih 45 minuta, a vratima Abbiatija po prvi put su ozbiljnije zaprijetili tek u 50. minuti kada je Cossu pogodio gredu. Presudna situacija ovog dvoboja dogodila se u 65. minuti. Inzaghi je izazvao pomutnju u obrani gostiju, a to je iskoristio Seedorf i iz blizine pospremio loptu u mrežu Marchettija za konačnih 1:0 i sva tri boda Milanu.

Pravu dramu ponudio je dvoboj Fiorentine i Chieva odigran na stadionu Artemio Franchi u Firenzi. Viole su u infarktnoj završnici uspjeli doći do sva tri boda protiv fenjeraša iz Verone. Gosti su rano vodstvo prosuli pred kraj drugog dijela, a sva tri boda Fiorentini donio je nevjerojatni Mutu pogotkom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Time su Viole ponovno izbile na četvrto mjesto na ljestvici, s jednim, odnosno dva boda ispred Genoe i Rome.

Rumunjski napadač se usavršio u izazivanju šokova domaćim, ali i protivničkim navijačima, jer ovo je drugi susret u kojem je upravo Mutu presudio protivniku u posljednjoj minuti sudačke nadoknade. U susretu 24. kola protiv Genoe Mutu je svojim hat trickom nadoknadio zaostatak Fiorentine od tri pogotka, a bod Genoi uzeo je u 93. minuti.

Utakmica je započela šokantno po domaćine, igrala se 13. minuta kada je Chievo došao do pogotka. Nakon izvedenog udarca iz kuta Yepes je glavom produžio za Morera, koji je uhvatio obranu Viola na spavanju i matirao Freya za vodstvo gostiju od 1:0. Fiorentina je do izjednačenja mogla doći u 42. minuti, ali je pokušaj Montoliva dobro raščistila gostujuća obrana.

Sredinom drugog poluvremena konačno su se probudili domaćini, koji su do izjednačenja došli u 73. minuti zahvaljujući pogotku Gilardina, koji je udarac Yepesa glavom skrenuo u mrežu nemoćnog Sorrentina. Raspodjela bodova iz ovog dvoboja nije bila po volji Mutuu, koji je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade iskoristio pomutnju u prostoru Chieva i pospremio loptu u mrežu za konačnih 2:1 i pobjedu koja Fiorentinu ponovno dovodi u zonu Lige prvaka. Chievo nakon ovog poraza i dalje ostaje na 19. mjestu.

Jurićeva Genoa i dalje ostaje u utrci za samim vrhom ljestvice, momčad iz Genove uspješno je odradila teško gostovanje kod Napolija i rezultatom 1:0 uzela sva tri boda koja je stavljaju na peto mjesto na ljestvici sa samo bodom zaostatka za Fiorentinom. U ovom susretu naš reprezentativac zbog žutih kartona nije konkurirao za pobjednički sastav.

Nogometaši Genoe dobro su iskoristili krizu Napolija i momčadi koja je neko vrijeme držala sam vrh ljestvice uzela pobjedu na domaćem terenu. Utakmica je riješena u 69. minuti susreta, nakon izvedenog slobodnog udarca, Janković je uspio matirati domaćeg vratara Navarra i uzeti vrijedna tri boda u borbi za Europu. Napoliju je novi poraz donio deseto mjesto na ljestvici.

Pozitivan rezultat uspjela je upisati i Sampdoria, koja je na stadionu Luigi Ferraris gotovo pa iznenađujuće uzela sva tri boda solidnoj Atalanti. Posrnuli Blucerchiati pobjedom su se uspeli na 14. mjesto, nešto dalje od najopasnije zone. Sva tri boda momčadi iz Genove otišla su na stranu Sampdorije u 60. minuti, Cassano je odlično uposlio Pazzinija, koji nije propustio priliku zatresti mrežu Atalante za vrijednu pobjedu Sampdorije.

Od ostalih susreta, Lazio je u gostima kod Leccea slavio rezultatom 2:0 zahvaljujući golovima Foggije i Kolarova u desetoj, odnosno 50. minuti, za sva tri boda koja Nebesko plavima donose 11. mjesto na ljestvici. Catania je na domaćem terenu s istim rezultatom nadigrala posljednju Regginu, a i fenjeraš Torino iskoristio je slabost posrnulog Udinesea i pobjedom od 1:0 uspeo se na 17. mjesto na ljestvici, korak od bijega iz zone ispadanja.