Hertha ponovno na vrhu

Petar Plevnik • subota, 28.02.2009.

Nogometaši Herthe iskoristili su neigranje vodećeg HSV-a i pobjedom nad Borussijom Mönchengladbach barem na 24 sata preuzeli vodstvo u 22. kolu Bundeslige. Razočarao je susret Borussije i Hoffenheima, do gostujuće pobjede napokon je stigao Schalke, a Bayer Leverkusen iznenađujuće je poražen u Hannoveru...

Iako su do bodova stigli uz dosta muke, nogometaši Herthe uspjeli su se, barem privremeno, vratiti na vrh Bundeslige. Do očekivanog vodstva domaćini su stigli u 28. minuti nakon što Cicero sjajnim pasom pronalazi Voronina, a ukrajinski napadač pogađa za 1:0. Iako su gosti iz Mönchengladbacha sasvim dobro parirali domaćinima, Hertha je koristila i najmanju prigodu pa su tako minutu prije odlaska na odmor Berlinčani preko Dardaija povisili na 2:0.

U nastavak susreta "fenjeraš" je krenuo još hrabrije, a takva igra isplatila im se u 69. minuti kada Friedrich u svom 16-ercu ruši Marina, a 11-erac u pogodak pretvara Bradley. Gosti su do kraja susreta pokušali doći i do drugog pogotka, no domaća obrana na čelu s Josipom Šimunićem izdržala je pritisak Borussije i stigla do tri boda. Marko Babić odigrao je posljednjih šest minuta za Herthu.

Nakon što su se s pet posljednjih gostovanja vratili tek s bodom, nogometaši Schalkea u Frankfurtu su napokon upisali pobjedu na strani. Gosti iz Gelsenkirchena u vodstvo su došli šest minuta prije kraja prvog dijela nakon što Rafinha koristi lošu reakciju domaćeg vratara Prölla. Kada je Fink u 81. minuti pogodio za 1:1, činilo se kako Schalke tri boda neće okusiti ni u Frankfurtu, no samo dvije minute kasnije Westermann pogađa za 1:2 i slavlje Schalke, na čijoj je klupi još jednom bio Ivan Rakitić.

Iako je trebao biti središnji susret današnjeg dana, dvoboj Borussije i Hoffenheima u Dortmundu ponudio je sve osim onog najvažnijeg - pogodaka. Puno bolji nogomet viđen je u prvih 45 minuta, a najzaslužniji što nije bilo pogodaka svakako su vratari obaju momčadi. Najprije u 15. minuti Haas sjajno brani pokušaj Zidana, a 20 minuta kasnije nakon pokušaja Salihovića odličnom intervencijom uzvraća Weidenfeller. U nastavku susreta tempo igre dosta je pao, a vrijedi izdvojiti tek isključenja Kehla i Weisa u 78. minuti.

Prigodu da održi priključak s vodećim momčadima porazom u Hannoveru propustio je Bayer Leverkusen. Apotekari mogu žaliti za 32. minutom kada se Kiessling našao "jedan na jedan" s Enkeom, no reprezentativni vratar domaćina izašao je kao pobjednik iz tog duela. Kazna za promašaj stigla je već u sljedećoj minuti kada Bruggink pogađa za konačnih 1:0 i bijeg Hannovera iz zone najugroženijih.

Najviše pogodaka viđeno je u Bochumu, gdje je u vrlo zanimljivom dvoboju istoimeni domaćin došao do važna tri boda protiv Energieja. Gosti iz Cottbusa odlično su otvorili susret te već u drugoj minuti preko Ilieva došli u vodstvo. Na odgovor domaćina čekalo se deset minuta, a onda Epalle u 12. minuti zabija za 1:1. Energie sjajno otvara i nastavak susreta te već u 50. minuti preko Jule ponovno dolazi u vodstvo, no ovaj put vodstvo gostiju trajalo je još kraće budući da samo četiri minute kasnije Fuchs pogađa za 2:2. Do potpunog preokreta Bochum je stigao u 80. minuti kada Šestak pada u 16-ercu gostiju, a dosuđeni 11-erac u pogodak pretvara Pfertzel. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta za goste, dok Stiven Rivić nije konkurirao za sastav.