Tottenham rasturio Boro, Modrić asistent

Marin Vuković • srijeda, 04.03.2009.

Tottenham je na White Hart Laneu odigrao najbolju utakmicu sezone i upisao najveću ovosezonsku pobjedu, te tako napravio veliki korak prema osiguranju prvoligaškog statusa. Manchester United je pak preokrenuo utakmicu na St. James Parku i vratio sedam bodova prednosti na čelu prvenstvene ljestvice.

Iako je postojala bojazan da će igrače Tottenhama shrvati umor nakon napornog finala Carling kupa, večeras su odigrali jednu od najboljih utakmica ove sezone i razbili Middlesbrough već u prvom poluvremenu utakmice na White Hart Laneu. Gosti su prije nekoliko dana iznenadili i svladali Liverpool, ali su u današnjem susretu bili u potpuno podređenom položaju.

Vedran Ćorluka je pošteđen napora pa je utakmicu odgledao s klupe, dok Luka Modrić nije bio takve sreće. Počeo je susret od prve minute, odigrao vrlo dobrih 73 minute i nakon lijepe akcije asistirao Romanu Pavljučenku za drugi pogodak Spursa.

Furiozno prvo poluvrijeme Tottenham je otvorio već u devetoj minuti prvim pogotkom Robbieja Keanea nakon povratka na White Hart Lane, a samo pet minuta kasnije Modrić se varkom tijelom riješio svoga čuvara i potom asistirao Pavljučenku za uvjerljivih 2:0.

Pet minuta prije odmora krasna akcija Spursa završila je asistencijom Keanea za Aarona Lennona koji gađa bliži kut vrata Middlesbrougha i već nakon prvih 45 minuta donosi tri pogotka prednosti večeras sjajnim Spursima.

Visoka prednost nakon prvog dijela omogućila je Spursima da u nastavku utakmice stanu na kočnicu i mirno utakmicu privedu kraju, ali su i u takvom ritmu uspjeli postići još jedan pogodak. Jedanaest minuta prije kraja nakon još jedne lijepe akcije drugi pogodak na utakmici postigao je Lennon i postavio konačnih 4:0.

Ako je Tottenham napravio veliki korak ka osiguranju prvoligaškog statusa, Manchester United je večeras pobjedom nad Newcastleom zakoračio ka naslovu prvaka. Aktualni prvak se uspio vratiti nakon pogotka zaostatka i upisati 11. uzastopnu pobjedu, što mu je dalo i sedam bodova prednosti ispred najbliže pratnje.

Edwin van der Sar je večeras mogao srušiti europski rekord u nesavladivosti na vratima, ali se na St. James Parku nije pokazao u najboljem svjetlu. Već u devetoj minuti pogriješio je ispustivši loptu nakon udarca Gutierreza, a Peteru Lovenkrandsu nije bilo teško iz neposredne blizine pogoditi mrežu Uniteda. Nizozemski je vratar tako nakon 1311 minuta savladan i brojač od večeras kreće od - nule.

Nakon vodećeg pogotka Newcastlea United se brzo pribrao i preuzeo kontrolu nad igrom te u 19. minuti lijepim pogotkom Waynea Rooneya stigao do izjednačenja. Pobjedu gostima nakon velike je pogreške Ryana Taylora donio Dimitar Berbatov u 56. minuti igre.

Unitedov susjed City na svom je stadionu dočekao Aston Villu i dokazao da je momčad Martina O'Neilla definitivno upala u krizu. Nakon poraza od Chelseaja već treću uzastopnu utakmicu su bez pobjede, čime su otvorili priliku Arsenalu da se posve približi mjestu u Ligi prvaka. Pogotke za City postigli su Elano i Shaun Wright-Philips.

Izuzetno važne bodove u gostima upisao je Hull City, koji se pobjedom nije osladio od 6. prosinca prošle godine. Momčad koja je bila hit jeseni bez pobjede je bila čak 11 kola, a večeras su pogotkom Manucha u sudačkoj nadoknadi utakmice svladali Fulham na Craven Cottageu.

Jednakim rezultatom slavio je i West Ham na gostovanju kod Wigana, pogotkom Carltona Colea iz 34. minute. Isti je igrač samo tri minute kasnije isključen zbog drugog žutog kartona, a obje su momčadi završile utakmicu s deset igrača jer je u 52. minuti crveni karton dobio i Lee Cattermole.

Stoke City je ostvario pobjedu nad Boltonom od 2:0 i skočio za četiri mjesta, napustivši zonu ispadanja. James Beattie i Ricardo Fuller bili su strijelci za domaćina. Jedina utakmica bez pogodaka odigrana je na Ewood Parku, gdje su Blackburn i Everton podijelili bodove.