Giuly volejčinom za samo bod manje

Maja Giljanović • subota, 07.03.2009.

Sedmim ovosezonskim golom zasigurno među najljepšima koje je francuski reprezentativac postigao što u Lyonovom, što u Monacovom, što u Barceloninom, što u Rominom dresu, Ludovic Giuly je svoj PSG nekadašnjim poslodavcima Lavovima približio na samo bod zaostatka...

PSG se protiv Lorienta iskupio za ponižavajuću eliminaciju iz Kupa prije tri dana od trećeligaša Rodeza (3:1 u produžecima). U Le Championnatu su sada na zadnjih sedam utakmica osvojili i 19. bod - remizirali su samo u Grenobleu, a pobijedili Sochaux, Caen, Nantes, Saint-Etienne i Nancy - posljednji su put pognutih glava u ligi travnjak napustili u Bordeauxu u 20. kolu u siječnju (4:0).

Sreća Parižana da ih je put odveo baš na Moustoir jer Gourcuffovi igrači nisu pobijedili još od 14. prosinca (Le Havre), a i sami su sredinom tjedna ispali iz Kupa (Rennes). Jača momčad od Lorienta kojoj je ovo četvrti poraz na posljednjih devet utakmica možda bi i kapitalizirala izostanke Makalelea i Sessegnona. Ovako je prva od dvije utakmice suspenzije 36-godišnjaka, a tri 24-godišnjeg reprezentativca Benina prošla u znaku spektakularnog gola Ludovica Giulya.

Protivno tijeku igre - Lorient je primjerice stresao prečku u 9. minuti (Abriel) - Giuly je volejem s 18 metara zakucao loptu u mrežu nemoćnog Audarda. Gol prvaka Francuske s Monacom (2000.), Španjolske s Barcelonom (2005., 2006.) sedmi mu je ove sezone, a Le Guenovu je momčad odvojio od Marseillea i Toulousea (49) na trećem i četvrtom mjestu te je približio vodećem Lyonu (53) na samo bod zaostatka.

Marseille je još jednom kiksao na svom Velodromeu. Navijači - njih 50.000 - Olympiqueu su više teret nego podrška. Sedma su, naime, samo momčad što se bodova osvojenih na svom terenu tiče i triput su u 13 kola remizirali i triput izgubili. Osmoj su se pobjedi nadali večeras protiv Valenciennesa, ali gostima se omilila forma u koju su upali posljednjih devet utakmica.

Ovo im je jubilarna 10. utakmica zaredom da nisu izgubili, a šesti remi kojim su i ovog tjedna ušićarili mini-skok na tablici. Krajem godine prežaljeni, Kombouareovi su igrači sada 15.

Utakmica je završila 0:0, ali daleko od toga da je bila nesadržajna. Mandanda je tako u 33. minuti sjajnom paradom na samoj gol-liniji spasio Marseille od vodstva Schmitza, a pet minuta kasnije njega je spasila stativa nakon slobodnog udaraca Tienea. Nije francuskom reprezentativcu dužan ostao ni Penneteau koji je primjerice u 40. minuti vrhunski zaustavio projektil Taiwa nakon čega se lopta od prečke odbila niti centimetar van gol-linije.

U derbiju kola - 83. derbiju Garonne - Toulouse je svojim navijačima priuštio 90 minuta za pamćenje. Ljubičice su deklasirale Bordeaux i izbile na četvrto mjesto sa samo četiri boda manje od Lyona. Najbolja obrana Le Championnata - Toulouse je uz bok Lyonu i Rennesu sa samo 17 primljenih golova - ni ovog puta nije kapitulirala, a igrala je protiv najefikasnijeg napada u Francuskoj (42 gola).

Neporažen još od 22. studenog (Lorient) Toulouse je slavio golovima Sirieixa u 32., prvog strijelca lige Gignaca (16) u 45. i Sissoka u 90. minuti.

Pobjedu je u četvrtoj minuti nadoknade iščupao Grenoble protiv Caena. Gosti koji su od 10. minute igrali s igračem manje (Leca izravno isključen u svojstvu zadnjeg igrača u polju u situaciji opasnoj za gol) su izjednačili u 85. minuti (Deroin) samo da bi Stade des Alpesu i svom treneru Baždareviću u 94. minuti veselje zbog prve pobjede nakon četiri remija zaredom donio Toure.

Isključeni su i Le Mansov Bouhours u 88. na Marcel-Picotu protiv Nancyja (2:2 je za goste u 62. minuti zabio Helstad) te Monacov Mongongu na Stade du Rayu u Nici.

U gostujućoj momčadi svih 90 minuta su odigrali Jerko Leko i Dario Šimić, dok se Nikola Pokrivač usprkos golčini u Kupu prije tri dana protiv Ajaccija ovog puta morao zadovoljiti klupom.

Le Championnat, 27. kolo:
Lorient - PSG 0:1, Marseille - Valenciennes 0:0, Toulouse - Bordeaux 3:0, Nice - Monaco 0:0, Nancy - Le Mans 2:2, Grenoble - Caen 2:1