Golovi, golovi, golovi

Borna Rupnik • nedjelja, 08.03.2009.

Danas je u Primeri bilo teško odlučiti koju ulogu preuzeti, strijelca ili gledatelja. Na sedam utakmica pao je čak 31 pogodak, dakle gotovo četiri i pol po susretu, a sudionicima na čast služi podatak da su baš svi klubovi našli način za postići barem po jedan...

Najraspoloženiji među raspoloženima u nedjelju je bio Deportivo. Međutim, početak je pripao gostima iz Santandera: već u prvom napadu Nikola Žigić poslužuje Jonathana Pereiru, koji niskim udarcem vara Aranzubiju. Racing je u više navrata propustio udvostručiti svoje vodstvo, a kazna je stigla u 25. minuti, kada dobru akciju golom za 1:1 završava Juan Rodriguez.

No, Žigić se ubrzo od asistenta prometnuo u strijelca i lijepim volejem vraća prednost Racingu. Ključan je potez na poluvremenu povukao trener momčadi iz La Corune, Miguel Angel Lotina, uvevši u igru Rikija. Naime, Riki i Lafita unutar samo 15 minuta postižu tri pogotka i preokreću rezultat na 4:2. Zanimljivo je da je Riki oba svoja pogotka postigao s identičnog mjesta u šesnaestercu.

Vezane vijesti

Konačan udarac Racingovim nadanjima zadao je Juan Verdu povisivši na 5:2 u 68. minuti, a nogometaši iz Santandera uspjeli su tek ublažiti rezultat preko Josea Berrocala. Deportivo sa šestog mjesta još uvijek vreba Ligu prvaka, a Racing s 30 bodova čuva svoju poziciju u sredini poretka.

Najveće iznenađenje kola priredila je Numancia, koja je pobjedom nad Valencijom prepustila začelje Espanyolu. Sve je upućivalo na prekid crne serije Šišmiša, koji za prvenstveno slavlje ne znaju već pet kola, jer je Vicente uz veliku pomoć domaćeg vratara Colinasa zabio za 1:0 već u devetoj minuti.

Ipak, tri iznimno vrijedna boda Numanciji su donijeli Carlos Aranda i Jose Barkero pogocima nedugo prije i netom poslije odmora. Unaiju Emeryju alibi donekle može biti izostanak napadačkog trojca Villa - Silva - Morientes, no to ne mijenja činjenicu da Valenciji sada bježi i mjesto u Kupu Uefe, a plasman u elitno europsko natjecanje polako, ali sigurno, postaje nemoguća misija.

Osasuna je sve dobro iz prošlih kola pokvarila domaćim porazom od Sportinga. Pitanje pobjednika riješeno je u prvih 20 minuta. Nezaustavljivi volej Davida Barrala i fantastičan dalekometni projektil Diega Castra donijeli su gostima iz Gijona prednost od 2:0, a nogometaši iz Pamplone smogli su snage tek za smanjenje rezultata. Konačnih 2:1 postavio je Javad Nekounam s bijele točke nakon što je Ivan Hernandez u svom kaznenom prostoru igrao rukom. Mate Bilić odigrao je posljednjih šest minuta za Sporting.

Valladolid je odnio bodove iz Huelve usprkos tome što je susret završio s devet igrača na terenu. Furiozno otvaranje Ljubičastih okrunili su Jonathan Sesma u sedmoj i Henok Goitom u 14. minuti, a prvi ozbiljniji pokušaj Recreativa bio je realizirani kazneni udarac Adriana Colunge nakon 25 minuta igre.

Ipak, Goitom je u prvim minutama drugog dijela vratio Valladolidu prednost od dva pogotka, ali je potom zbog nesportskog poteza laktom prema Lamasu ostavio svoje suigrače na cjedilu. Srećom po njega, Javier Camunas uspio je smanjiti na 3:2 tek u samoj završnici, a Rubiov drugi žuti karton više nije stigao bitnije oslabjeti gostujuću obranu.

Kratak priručnik Kako izgubiti dobiveno mogu napisati igrači seviljskog Betisa. Nakon što su na Balearima preko Marka Gonzaleza, Mehmeta Aurelija i Arzua još u 71. minuti vodili 3:0, naposljetku su morali biti zadovoljni bodom. Najviše zasluga za povratak Mallorce ima trener Gregorio Manzano, koji je sredinom nastavka u igru uveo Pierrea Weba i Gonzala Castra.

Castro je prvo smanjio na 3:1, da bi Webo unio paniku u redove Betisa zabivši kroz noge Ricardu za 3:2 samo tri minute poslije. Domaćinima je osam minuta prije isteka vremena vrlo vrijedan remi u borbi za opstanak osigurao Castro svojim drugim pogotkom.

Gledatelji na Sanchez Pizjuanu očekivali su pobjedu koja će Sevillu zadržati na sigurnoj udaljenosti od četvrtoplasiranog Villarreala, a domaćini su do bodova došli lakše nego što konačnih 2:1 to sugerira. Momčad Manola Jimeneza dominirala je svih 90 minuta, ali precizni su bili samo Frederic Kanoute u petoj i Renato u 62. minuti. Počasni pogodak Almerije djelo je Alvara Negreda s 11 metara.

Malaga nikako da uhvati kontinuitet, ali svoje europske ambicije održava na životu. Nakon prošlotjednog iznenađujućeg poraza od Recreativa na vlastitom terenu, svladali su Getafe u gostima i domogli se visokog petog mjesta. U strijelce su se upisali Eliseu i Baha, dok je Contra za Getafe pogodio iz slobodnog udarca nakon isključenja Cuadrada. Prvi sljedeći ispit Malage pokazat će njihove stvarne mogućnosti - u goste im dolazi Sevilla.