Atletico zapaprio i Realu

Borna Rupnik • subota, 07.03.2009.

Atletico nije imao popusta ni za Real. U prošlom su kolu svojim gradskim rivalima učinili veliku uslugu i svladali im izravnog konkurenta za naslov prvaka, ali je Real u subotu navečer prošao tek neznatno bolje. Barcelona je u međuvremenu, nakon gotovo mjesec dana, upisala sva tri boda...

Na travnjak Santiago Bernabeua Real je istrčao osokoljen nizom od deset ligaških pobjeda, dok je Atletico hrabrila prošlotjedna pobjeda nad Barcelonom. Stoga vrlo bogat, sadržajan susret nikoga nije iznenadio, kao ni većinom ravnopravna igra.

Obje su momčadi u susret ušle prilično otvoreno, a prilika je bilo i s jedne i s druge strane. U 13. minuti Leo Franco brani pokušaj Arjena Robbena s ruba šesnaesterca, a Nizozemac nije bio precizan ni desetak minuta kasnije. Nakon pola sata igre Casillasa pokušava ugroziti Maxi Rodriguez, a odmah u sljedećem napadu uzvraća Marcelo.

Ipak, vodeći je pogodak bio djelo gostiju. U 38. minuti Atletico kreće u protunapad, a Sergio Aguero pronalazi Diega Forlana, koji ne griješi. Fernando Gago pokušao je izjednačiti još prije odmora, ali promašuje okvir gola.

Izjednačenje je stiglo u 57. minuti. Siječanjska prinova Reala, napadač Klaas-Jan Huntelaar postiže pogodak za 1:1 udarcem s približno 12 metara, na asistenciju Gonzala Higuaina.

Naposljetku su i Real i Atletico mogli osvojiti sva tri boda, ali je pri svim nastojanjima nedostajalo malo koncentracije i preciznosti. Real je svoj zaostatak za vodećom Barcelonom povećao na šest bodova, dok Atleticu i dalje predstoji teška borba za europska natjecanja.

Barcelona se na svom stadionu konačno vratila pobjedničkim navikama. U susretu čija će se repriza zbiti i u finalu Kupa kralja, Katalonci su s dva pogotka u samo pola sata apsolvirali problem zvan Athletic Bilbao.

Početni pritisak domaće momčadi urodio je plodom već u 17. minuti, kada nakon prekida loptu u peterac gostiju ubacuje Xavi, a u mrežu je glavom posprema mladi Sergi Busquets. U 31. minuti Carlos Gurpegui u kaznenom prostoru ruši Andresa Iniestu, a neumoljivi izvođač jedanaesterca je Lionel Messi.

Baski nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti niti u nastavku utakmice, a o odnosu snaga - tipičnom za Barcelonine utakmice na Camp Nou - dovoljno govori i podatak da su nogometaši Josepa Guardiole loptu u svojim nogama držali gotovo 70% vremena. Čini se da Barcelona ponovno hvata formu.

Villarreal je na El Madrigalu svladao Espanyol 1:0. Pobjednosni pogodak postigao je Fabricio Fuentes u 20. minuti, a Espanyol se porazom našao na vrlo neugodnih šest bodova zaostatka za zonom spasa. Žuta podmornica čvrsto drži svoje četvrto mjesto.