AZ neumoljiv, Cvitanić strijelac u pobjedi Ajaxa

Vedran Babić • nedjelja, 15.03.2009.

S četiri susreta završeno je 27. kolo Eredivisie. U derbiju kola Feyenoord je s 1:0 porazio PSV i otežao mu osiguravanje petog mjesta koje vodi u playoff za Ligu prvaka. Vodeći AZ je istim rezultatom slavio u Utrechtu, dok se Ajax na svom travnjaku lako obračunao s De Graafschapom...

Utakmica koja je prije nekoliko godina izravno odlučivala o prvaku i koja je privlačila golemi interes nizozemske nogometne javnosti, danas je tek bila borba između desetog i petog kluba ljestvice za poneki bod, miljama daleko od vrha lige. U takvom ambijentu Feyenoord je pogotkom Leroya Fera iz 73. minute ostvario treću pobjedu u posljednje četiri utakmice te najavio kandidaturu za jedno od mjesta koje vodi u playoff za Kup Uefe iduće sezone.

Na tom, devetom mjestu, trenutno se nalazi NEC, koji ima dva boda više od desetoplasiranog Feyenoorda uz sedam utakmica do kraja. S druge strane, PSV ostaje na petome mjestu s 46 bodova, ali Groningen je na samo tri, a NAC na četiri boda minusa, pa nas u narednim kolima zasigurno očekuje velika bitka za posljednje mjesto u playoffu za Ligu prvaka.

Iako i dalje nastupaju bez ozlijeđenog prvog vratara Sergija Romera, nogometaši AZ-a ne dopuštaju da se to osjeti na njihovoj igri. Danas su s minimalnih 1:0 na gostovanju pobijedili Utrecht. Strijelac je bio već u 12. minuti Maarten Martens. Na vratima je ponovno bio Joey Didulica, a momčad iz Alkmaara ovim je trijumfom vratila svoju prednost pred Twenteom na velikih 11 bodova te je nastavila seriju od sada već 25 ligaških utakmica bez poraza. U idućem kolu Louis van Gaal i njegovi igrači dočekuju Feyenoord.

Ajax je s 3:0 arhivirao De Graafschap i vratio se na treće mjesto, preskočivši Heerenveen koji je jučer s 5:1 pregazio Spartu. Luis Suarez postigao je dva gola, a Dario Cvitanić jedan i to onaj drugi, u 41. minuti utakmice.

Od ovoga kola začelje lige više ne drži Volendam već upravo De Graafschap. Volendam je, naime, sinoć remizirao kod Heraclesa, pa su on i De Graafschap poravnati s 20 bodova, ali Volendam ima bolju gol razliku pa se nalazi na pretposljednjem mjestu.