Toulouse probija barijeru

Maja Giljanović • srijeda, 18.03.2009.

Toulouse je boljim izvođenjem jedanaesteraca izborio polufinale Francuskog kupa. Ljubičicama je 2009. sezona iz snova. Em u Le Championnatu na četvrtom mjestu imaju samo četiri boda manje od Lyona, em su ovako daleko u Kupu dogurali prvi put nakon 1985. godine...

Toulouse i Lille Marka Marića (bivši zagrebaš nije konkurirao ni za 18) su se u prvom poluvremenu uglavnom orijentirali na strpljivo čekanje na pogrešku protivnika. Najveća uzbuđenja desila su se u 32. i 36. minuti kad je najprije gostima isključen Obraniak, a potom i Ljubičicama Bonnet.

U drugom je poluvremenu Toulouse koji je u osmini finala izbacio branitelja naslova Lyon preuzeo malo više rizika što im se zamalo isplatilo u 66. minuti, ali je Butelle sa same gol-linije "očistio" udarac Gignaca.

90 minuta nismo vidjeli gola (jesmo još jedno isključenje Lilleovog Cabayea u 87.), a u produžecima je u 105. minuti jednu nesmotreno izgubljenu loptu Toulousea s 25 metara sjajno u mrežu Carrassoa spremio još sjajniji Michel Bastos. Pentacote je u 110. izjednačio.

18.000 navijača sa strepnjom je ispratilo lutriju jedanaesteraca, ali se nakon gola Sissoka za vodstvo Toulousea (7:6) LOSC-ov Emerson prometnuo u istinskog tragičara utakmice. Brazilac koji je dijelom kriv i za izjednačenje 10 minuta prije promašio je nakon Ramija i drugi penal gostiju i izbacio svoj Lille iz Kupa.

Prva je polufinale izvojevala momčad Guingampa. Deveta momčad protiv 10. u Ligue 2 Sedan je na svom Louis-Dugauguezu upisao prvi poraz nakon 10 utakmica kada su 16. siječnja izgubili protiv Nimesa. Ali kad je Allart u 17. minuti iskoristio katastrofalan kiks kapetana Guingampa Bassile takav rasplet 9000 navijača na tribinama nije predvidjelo.

Koliko god ga razveselio u 37. minuti Eduardo izjednačujućim golom, toliko je bijes svog trenera Žvunke izravnim isključenjem navukao Kone i inicijativu prepustio domaćinima. Igrač manje, međutim, kao da je sputao Sedan. Oruma je u 62. "dignuo" Scaramozzina i preokrenuo na 2:1, a Brianta je 10-tak minuta kasnije i treći put probušio ponovno Eduardo.

Sedan nije pomazila ni sreća. Tako je Sidibea zaustavila stativa, a produžetke nije uspio izboriti ni Baysse čiji je udarac na samoj gol-liniji izvadio Gauclin.

Coupe de France, četvrtfinale:
Sedan (2) - Guingamp (2) 1:3, Toulouse - Lille 0:0 (1:1 nakon produžetaka, 7:6 nakon jedanaesteraca)