Jurić i Genoa na pragu senzacije

Ivana Spahija • nedjelja, 22.03.2009.

Neočekivano mirno prošli su susreti 29. kola Serie A. Inter je očekivano lako došao do pobjede nad fenjerašem Regginom, a Jurićeva Genoa produžila je nadu u plasman u Ligu prvaka važnom pobjedom nad Udineseom. Korak za Genoom zadržala je i Fiorentina trijumfom nad Sienom, a malo bolje dane dočekali su i nogometaši Sampdorije...

Odlična momčad Genoe, definitivno najugodnije iznenađenje ove sezone, i dalje nastavlja nizati dobre rezultate. Jurić i društvo u ovom su kolu na domaćem terenu rezultatom 2:0 svladali Udinese i time i dalje zadržali četvrto mjesto na ljestvici, ono koje vodi u kvalifikacije Lige prvaka. Nogometaši iz Genove i dalje ne popuštaju pod pritiskom Fiorentine i Rome, štoviše, već duže vrijeme prikazuju bolje partije i od Viola i od Vukova.

Što se samog susreta s Udineseom tiče, prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka iako su obje momčadi imale nekoliko solidnih poluprilika za promjenu rezultata. Mreža gostiju iz Udina prvi put se zatresla u 58. minuti, Palladino je ubacio loptu u sredinu, a Sculli glavom matirao Handanovića za vodstvo Genoe od 1:0. Konačnu pobjedu domaćina potvrdio je Milito pogotkom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade za vrijedna tri boda Genoi i ostanak na četvrtom mjestu. Naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za pobjedničku momčad.

Vodeći Inter rutinski je odradio domaći dvoboj s Regginom, crno-plavi su bez previše problema slavili s visokih 3:0 i time održali sedam bodova prednosti ispred Juventusa. Iako se momčad iz Reggio Calabrije znala pokazati kao "crna mačka" za neke od talijanskih velikana, ipak nije mogla parirati Interu, koji je pogocima Ibrahimovića i Cambiassa učvrstio prvo mjesto te i dalje velikim koracima grabi prema četvrtom uzastopnom Scudettu.

Gosti iz Reggio Calabrije na užarenom su San Siru izdržali tek šest minuta. Stanković je majstorski petom odigrao za Cambiassa, koji nije imao problema pospremiti loptu u mrežu gostujućeg vratara Puggionija. Samo tri minute kasnije dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Valdesa nad Mancinijem. Kao i nebrojeno puta do sada, precizan je s bijele točke bio Ibrahimović i Interu donio prednost od 2:0.

To je bio tek početak, crno-plavi su kroz rupe u obrani Reggine svako malo izlazili pred vrata Puggionija, no do kraja prvog dijela ipak nisu uspjeli povećati vodstvo. Ipak, to se promijenilo u nastavku, mreža Reggine ponovno se tresla u 58. minuti kada je Ibrahimović nakon solo akcije zatresao mrežu Puggionija s ruba prostora za konačnih 3:0 i uvjerljivu pobjedu vodeće momčadi prvenstva.

Nakon dugo vremena i krize rezultata, uvjerljiva je bila i momčad Sampdorije. Blucerchiati su u gostima kod fenjeraša Torina slavili s velikih 3:1 i tako se prilično udaljili od zone ispadanja. Gosti iz Genove do ranog su vodstva došli već u devetoj minuti nakon pogotka Pazzinija, a Sammarco se nakon majstorske asistencije Cassana u 24. minuti pobrinuo da vodstvo Sampdorije poraste na 2:0.

Ipak, domaćini se nisu bili spremni predati u tako ranoj fazi utakmice pa je samo minutu kasnije Bianchi svojim pogotkom smanjio vodstvo Sampdorije na 2:1. Za otklanjanje bilo kakvih nedoumica u vezi pobjednika ovog dvoboja pobrinuo se Cassano pogotkom u 68. minuti susreta za konačnih 3:1 i vrijedna tri boda Sampdoriji.

Nogometaši Fiorentine i dalje održavaju korak za četvrtoplasiranom Genoom te im je minimalna pobjeda nad Sienom u ovom kolu itekako važna za nastavak borbe za Ligu prvaka. Viole su nakon poraza od Palerma i Intera ipak pronašle put do povratka na pobjedničke staze, a Siena je "stradala" pod naletom poznatog spasitelja Fiorentine, Adriana Mutua.

Prvo poluvrijeme nije ponudilo pogotke, a Fiorentina je brojne prilike za vodstvo propustila zahvaljujući nepreciznostima ponajviše Gilardina i Jorgensena. Ipak, pritisak na obranu Siene domaćinima se isplatio u 72. minuti kada je Mutu pronašao put do mreže gostujućeg vratara Curcija i Fiorentini donio vrijedna tri boda u nastavku lova na Genou. Situacija na ljestvici i dalje ostaje ista, Viole imaju dva boda manjka u odnosu na Genou, ali i tri boda prednosti u odnosu na Romu zahvaljujući porazu Vukova od Juventusa.

Od ostalih susreta, Cagliari je s minimalnih 1:0 došao do sva tri boda protiv Bologne, i to zahvaljujući pogotku Acquafresce u 44. minuti susreta. Momčad sa Sardinije time se uspela na visoko sedmo mjesto na ljestvici i ubacila u konkurenciju za Europu. Budanov Palermo iznenađujuće je poražen u Veroni, gdje je "davljenik" Chievo slavio zahvaljujući golu Luciana. Zbog ozljede koljena Budan je i dalje van stroja te nije konkurirao za ovaj susret.

U posljednjem dvoboju ovog kola, Milan nije uspio doći do sva tri boda protiv Napolija. Rossoneri su na nezgodnom gostovanju u Napulju odigrali tek mršavih 0:0 i uzeli samo bod momčadi Roberta Donadonija. No, niti pod Donadonijevom paskom Napoli nije došao do pobjede, a Milan je nakon dvije odlične predstave protiv Atalante i Siene ipak ostvario blagi kiks u Napulju.

Crveno-crni su u prvom dijelu vratima Navarra zaprijetili pokušajima Pata i Inzaghija, ali bez uspjeha. Niti domaćini nisu ostali bez odgovora, Hamšik je u 37. minuti pronašao put do mreže Dide, ali je sudac taj pogodak poništio zbog navodnog zaleđa domaćeg napadača. Napoli je nastavio prijetiti i u nastavku, nekoliko dobrih šansi nisu iskoristili Zalayeta i Hamšik pa je utakmica završila podjelom bodova na stadionu San Paolo. Nakon dužeg razdoblja na klupi i oporavka od ozljede, priliku u momčadi Carla Ancelottija dobio je i Ronaldinho, koji je u 63. minuti na travnjaku zamijenio Inzaghija. Milanu je ovaj remi donio sačuvanje trećeg mjesta na ljestvici, ali i smanjenje prednosti ispred Genoe na samo četiri boda.