SP 2010,kvalifikacije,skupina 6, 01.04.2009, 21:00 h
Engleska
Engleska 2:1 Ukrajina
Ukrajina

Borna Rupnik • srijeda, 01.04.2009.

Engleska je protiv Ukrajine zadržala maksimalan učinak u skupini 6. U petoj su kvalifikacijskoj utakmici za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici 2010. godine upisali i petu pobjedu, premda su je izborili tek pogotkom Johna Terryja pet minuta prije kraja...

Početno ispitivanje snaga na Wembleyu trajalo je približno deset minuta, a tada Wayne Rooney škaricama puca malo iznad ukrajinske prečke, dok nekoliko minuta kasnije Steven Gerrard prijeti iz prekida.

Sredinom drugog poluvremena dobru priliku propuštaju Aaron Lennon i Frank Lampard, ali Englezi u zasluženo vodstvo ipak dolaze nakon pola sata igre.

Dobro izveden udarac iz kuta odsjeo je na glavi kapetana Johna Terryja, koji šalje loptu prema Peteru Crouchu, a visoki napadač Portsmoutha spretno reagira i zabija pod prečku nemoćnog Andreja Pjatova.

Pritisak Gordog Albiona nije popuštao nakon prvog pogotka, a novu je dobru šansu promašio Wayne Rooney, dok je s druge strane Davida Jamesa konačno zaposlio Anatolij Timoščuk pokušajem s 30 metara. Pjatov je prije odlaska na odmor obranio još jedan udarac Stevena Gerrarda.

Mnogi su se na otvaranju utakmice zapitali zašto je Mihaličenko ostavio Andreja Ševčenka na klupi, no ukrajinski je izbornik očito imao dobar plan. Svoju je prvu zvijezdu u igru uveo umjesto Andreja Voronjina u 56. minuti, a Ševčenko se odužio pogotkom za 1:1.

16 minuta prije kraja Glen Johnson ne uspijeva raščistiti gužvu pred engleskim golom, a lopta dolazi do Ševčenka koji iz takvih situacija ne griješi. Međutim, radost gostiju potrajala je tek deset minuta. Capellova vječna zamjena za Aarona Lennona u liku Davida Beckhama izvela je slobodan udarac, Gerrard glavom vraća u gužvu, a najbolje se snalazi John Terry i ostavlja bodove na Wembleyu.

Engleska predvodi skupinu 6 s 15 bodova, a slijede Hrvatska s deset i Ukrajina sa sedam.