Petar Plevnik • subota, 04.04.2009.

Fantastičnom igrom u drugih 45 minuta, Wolfsburg je na krilima sjajnih Grafitea i Edina Džeke potpuno razbio Bayern i petardom u mreži Bavaraca preuzeo vodstvo na ljestvici. Vukovi prvo mjesto sada dijele s HSV-om, dok je do ovog kola vodeća Hertha u Berlinu iznenađujuće poražena od Borussije Dortmund...

Iako je Bayern u svojoj povijesti znao rezultatski i teže stradavati, ovo što je momčad Jürgena Klinsmanna doživjela danas u Wolfsburgu teško je nazvati drugačije nego debaklom. Susret koji je trebao biti derbi kola, pretvorio se u pravo gaženje od strane momčadi Felixa Magatha, koji se za otkaz svom bivšem klubu odužio petardom u mreži.

Izuzev dobre prigode Džeke u 29. minuti, ništa se zanimljivije na Volkswagen Areni u prvom dijelu susreta nije dešavalo sve do 44. minute kada Misimović iz kornera na prvoj vratnici pronalazi usamljenog Gentnera, a ovaj glavom dovodi Wolfsburg u vodstvo. Tek što je krenuo s centra, Bayern je izjednačio; nakon ubacivanja Schweinsteigera, Benaglio na gol liniji brani pokušaj Lucija glavom, no odbijanac u pogodak pretvara Luca Toni. Iako su se domaćini bunili, snimka je jasno pokazala kako je lopta prešla gol liniju.

Kao i u prvom dijelu, ni početak nastavka nije ponudio pretjerano zanimljiv nogomet. Bilo je tako sve do 63. minute kada kreće Wolfsburg show. Najprije Džeko u 63. minuti koristi ubacivanje Schäfera i na petercu pogađa za 2:1, da bi samo tri minute kasnije do izražaja došla ubojitost tandema Misimović - Džeko. Vratar Benaglio rukom je dodao za Džeku na polovici Wolfsburga, Džeko kratko do Misimovića, a ovaj dugom loptom na rubu 16-erca pronašao Džeku koji izlazi sam pred Rensinga i zabija za 3:1!

Potop Bayerna deset minuta kasnije najavio je Grafite pogotkom za 4:1, kojim je Brazilac na listi strijelaca 19. pogotkom prestigao Vedada Ibiševića. Ako je treći pogodak plod sjajne akcije, peti pogodak Wolfsburga teško je opisati drugačije nego genijalnošću Grafitea. Brazilski napadač na ulasku u 16-erac promiješao je Lella i Ottla, prediblao i vratara Rensinga te potom pokraj dvojice braniča Bayerna petom poslao loptu u mrežu za konačnih 5:1 i prave ovacije rasprodanog stadiona!

Nakon poraza u Stuttgartu u prošlom kolu, još jedan velik udarac u lovu na titulu doživila je Hertha. Dvije dobre prigode Freija na otvaranju susreta, najavile su kako se gosti u Berlin nisu došli braniti. Potvrdio je to upravo Frei u 25. minuti, nakon što ga odlično pronašao Hajnal, a Švicarac pobjegao pratnji Friedriecha i doveo goste u vodstvo.

Pogodak gostiju probudio je Herthu, koja je do kraja prvog dijela propustila nekoliko dobrih prigoda, između ostalog pogodila i vratnicu preko Rodneija, ali je do izjednačenja stigla tek u nastavku, preko Raffaela u 54. minuti.

Novi šok samo devet minuta kasnije domaćinima priredio je Kehl pogotkom glavom na ubacivanje Dedea, da bi pobjedu Borussije osam minuta prije kraja susreta potvrdio Valdez. Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta za Herthu, dok je Marko Babić bio pričuva.

Poraz Herthe išao je na ruku i HSV-u, koji se zahvaljujući minimalnoj pobjedi nad Hoffenheimom izjednačio s Wolfsburgom na vrhu poretka. Susret je odlučen već u 28. minuti kada Trochowski asistira Pitroipi za konačnih 1:0. Ivica Olić odigrao je svih 90 minuta, dok je Mladen Petrić susret promatrao s klupe za pričuve.

Pravo sanjati o naslovu i dalje ima Stuttgart, koji se zahvaljujući današnoj pobjedi u Bochumu primakao na samo šest bodova zaostatka za Wolfsburgom. Iako je Bochum u trećoj minuti nastavka poveo pogotkom Epallea, Švabe su smogle snage za preokret te pogocima Cacaua u 58. i Tascija u 89. minuti stigli do nove pobjede.

Do važnih bodova za bijeg iz opasne zone protiv izravnog konkurenta Energieja stigao je Eintracht. Šokantno je za domaćine počeo susret, budući da već u 11. minuti gosti pogotkom Rangelova iz 11-erca dolaze u vodstvo. Na identičan način, realiziranom najstrožom kaznom Liberopoulosa, Eintracht samo četiri minute kasnije stiže do izjednačenja, da bi pobjedu domaćinima osigurao pogodak Steinhöfera iz slobodnog udarca u šestoj minuti nastavka. Mario Cvitanović odigrao je svih 90 minuta za goste.