Ajax hvata zalet

Vedran Babić • nedjelja, 05.04.2009.

Pobjedom protiv Rode Ajax je nastavio sjajnu formu u završnici sezone i približio se drugoplasiranom Twenteu na samo jedan bod. Feyenoord je nakon dobre forme ostavio bodove kod Volendama...

Pošto su u protekla dva dana svoje obveze u 29. kolu već odradili vodeći klubovi lige (AZ, Twente, Heerenveen, PSV), danas su sve oči bile uprte u nogometaše Ajaxa, koji su opravdali ulogu favorita i upisali šestu pobjedu u posljednjih sedam utakmica. S 2:1 bili su bolji od Rode, kojoj su bodovi bili od iznimne važnosti u borbi za opstanak.

Već u 2. minuti Luis Suarez, najbolji strijelac Kopljanika, zatresao je mrežu domaćih i trasirao put svoje momčadi ka pobjedi. Na 2:0 povisio je u 66. minuti Ismail Aissati, a počasni pogodak za Rodu postigao je šest minuta potom Sekou Cisse. Sve manje eksponiraniji Dario Cvitanić ušao je u igru u 58. minuti zamijenivši Urbyja Emanuelsona.

Na pet kola do kraja Ajax ima 61 bod, što je jedan manje u odnosu na Twente, koji je u petak remizirao s NEC-om. Upravo u zadnjem, 34. kolu prvenstva, u Amsterdam Areni će ta dva kluba međusobno odmjeriti snage i to bi mogao biti dvoboj koji će izravno odlučivati o drugom mjestu. No, do tog susreta i Ajax i Twente moraju dočekati gotovo izvjesnog prvaka AZ-a, dok će Ajax uz to morati i na gostovanje u Eindhoven kod PSV-a, a Twente kod Pranjićevog Heerenveena.

Solidnu formu od pet utakmica bez poraza Feyenoord je prekinuo kod pretposljednje momčadi lige, Volendama, i na taj si je način znatno otežao misiju proboja do jednog od mjesta koje vodi u razigravanje za Kup Uefe. Iako su gosti poveli preko veterana Roya Makaaya već u 10. minuti, Volendam je i nakon pete uzastopne utakmice ostao neporažen zahvaljujući pogocima Dominiquea van Dijka u 50., odnosno 83. minuti.

U ostale dvije utakmice Willem II je s 2:0 pobijedio Spartu, dok su Vitesse i De Graafschap odigrali jedinu utakmicu u 29. kolu bez pogodaka.