Premiership, 34. kolo, 25.04.2009, 16:00 h
Manchester United
Manchester United 5:2 Tottenham
Tottenham

Marin Vuković • subota, 25.04.2009.

Nakon vrijednog pogotka Chelseaju koji je Spursima donio pobjedu nad gradskim rivalom, Luka Modrić ponovno je postigao pogodak jednom od klubova velike četvorke. Ovaj put naš je reprezentativac utišao Old Trafford i donio Spursima prednost od dva pogotka, no u nastavku utakmice uslijedio je za londonsku momčad već karakteristični raspad sistema.

Manchester United u podređenom položaju na Old Traffordu, to se doista ne viđa često, ali upravo to događalo se u prvom poluvremenu utakmice protiv Tottenhama. Spursi su u prvih 45 minuta u potpunosti zakočili napade Uniteda i došli do dva pogotka prednosti, ali su se u drugom poluvremenu u potpunosti raspali i doživjeli pravu rezultatsku katastrofu, primivši čak pet pogodaka.

Sjajan prvi dio odigrali su naši reprezentativci Luka Modrić i Vedran Ćorluka. Luka je za 85 minuta provedenih na travnjaku postigao pogodak, ali i razigravao svoje suigrače, dok je Ćorluka upisao asistenciju. Baš kao i cijela momčad Spursa, i naši su se reprezentativci "ugasili" u nastavku utakmice.

Nakon vrlo dobrog otvaranja utakmice, prve lijepe vijesti brojnim navijačima Tottenhama na Old Traffordu donijela je kombinacija Ćorluke i Darrena Benta. Čarli je u 29. minuti sjajnim ubačajem pronašao svog kolegu iz napada, a ovaj iskoristio lošu reakciju Ria Ferdinanda i iz blizine zakucao loptu u mrežu Uniteda.

Samo tri minute kasnije Tottenham je udvostručio prednost, nakon još jedne loše reakcije Unitedove obrane. Ovaj put asistent je bio Aaron Lennon, a na drugoj vratnici loptu je majstorski prsima smirio Luka Modrić i poslao je u bliži kut Van der Sarova gola.

Prednost od dva pogotka gosti su odnijeli i na odmor i doista je malo tko mogao očekivati takav kolaps momčadi koja je 45 minuta igrala ravnopravno, čak i bolje od aktualnog engleskog prvaka. Alex Ferguson je sve snage dao u napad i pritiskom potpuno slomio Redknappovu momčad, a raspad sistema počeo je u 57. minuti.

Tada je, naime, nakon prekršaja Gomesa nad Carrickom glavni sudac utakmice Howard Webb, prema svemu sudeći opravdano, pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Cristiano Ronaldo i vratio nadu u preokret Uniteda.

Deset minuta kasnije loptu je u polukontru povukao Wayne Rooney, stigao do ruba šesnaesterca i potom poslao precizan udarac kroz noge Vedrana Ćorluke u donji desni kut Tottenhamova gola. Tek što se krenulo s centra, Unitedova stihija nastavila je pritisak i već u 68. minuti Rooney je ubacio za Cristiana Ronalda koji glavom iz blizine dovodi domaćina u vodstvo od 3:2.

Niti taj rezultat nije se dugo zadržao na semaforu jer već u 71. minuti Rooney je po drugi put prebacio loptu preko crte Tottenhamova gola, a osam minuta kasnije i Dimitar Berbatov upisao se u strijelce pogodivši iz drugog pokušaja s udaljenosti od tek jednog ili dva metra.

Do kraja utakmice Spursi su mogli doživjeti i veću rezultatsku katastrofu, no i pet pogodaka u jednom poluvremenu Heurelho Gomes dugo će pamtiti. United se ponovno vratio u život i osvojio možda ključne bodove u borbi za naslov prvaka, dok su Spursi još jednom pokazali osobinu koja ih je pratila tijekom cijele sezone i ispustili iz ruku već dobivenu utakmicu.