Newcastle pred ispadanjem u drugu ligu

Marin Vuković • subota, 16.05.2009.

Pobjeda nad Middlesbroughom prošlog je vikenda vratila nadu navijačima Newcastlea da već ovoga vikenda mogu osigurati premierligaški život, no danas su Svrake grubo spuštene na zemlju i u posljednjem kolu svoju sudbinu neće držati u svojim rukama. Tottenham je pak pobjedom nad Manchester Cityjem i dalje u igri za Europsku ligu.

Odluku o prvaku Engleske dobili smo i prije posljednjeg kola, Manchester United je remijem s Arsenalom osigurao nedostižnu prednost uoči posljednjih 90 minuta ovosezonskog Premiershipa. Na dnu ljestvice, međutim, situacija je potpuno otvorena i putnike u niži rang natjecanja znat ćemo tek nakon posljednjeg, 38. kola.

Najveći gubitnik ovoga vikenda zasigurno je Newcastle, koji se pobjedom nad Middlesbroughom proteklog tjedna izvukao iz zone ispadanja, no u nju se danas ponovno i vratio porazom od Fulhama pred svojim navijačima. Susret koji je Svrakama trebao osigurati ostanak u Premiershipu pretvorio se u noćnu moru, a momčadi Alana Shearera na ruku nisu išli niti rezultati s ostalih travnjaka.

Jedini pogodak za pobjedu Fulhama postigao je Diomansy Kamara u 41. minuti utakmice, a domaćin je posljednjih pola sata morao igrati s desetoricom. Isključen je, naime, Sebastien Bassong zbog prekršaja na Kamari u izglednoj situaciji za pogodak. Da stvar bude gora po domaćina, poništen im je regularni pogodak Marka Viduke, sudac je procijenio da se radi o prekršaju nad vratarom.

Na žalost Newcastleovih navijača, Hull City je na gostovanju u Boltonu izvukao bod i pobjegao iz zone ispadanja pa će svoju sudbinu u posljednjem kolu imati u potpunosti u svojim rukama. Istina, na svom će stadionu dočekati nogometaše Manchester Uniteda, no sastav prvaka Engleske koji će istrčati na KC stadion definitivno neće biti ni blizu najjačemu.

Veliku priliku da i sljedeće sezone igraju u elitnom razredu engleskog nogometa Hull Cityju je donio Chris Fagan u 46. minuti utakmice, nakon što je Gretar Steinsson sredinom prvog dijela donio prednost Boltonu.

Vjerojatno posljednju priliku za bijeg od druge lige propustio je Middlesbrough, koji je pred svojim navijačima odigrao 1:1 s Aston Villom i ostao na tri boda od sigurnosti, no uz znatno lošiju gol razliku od Hull Cityja. U posljednjem kolu moraju se nadati porazima Newcastlea i Hulla te uz pobjedu nadoknaditi loš omjer pogodaka.

Luka Modrić i Vedran Ćorluka odigrali su svih 90 minuta utakmice protiv Manchester Cityja, koju su Spursi dobili s 2:1 i zadržali nadu da iduće sezone mogu zaigrati u Uefinoj Europskoj ligi. Na ruku Tottenhamu nije išao rezultat iz Newcastlea gdje je Fulham oteo tri boda i zadržao sedmo mjesto.

Prednost Tottenhamu u prvom je poluvremenu donio Jermaine Defoe nakon pola sata igre, a u 61. minuti izjednačio je Valerij Bojinov. Četiri minute prije kraja Micah Richards je skrivio jedanaesterac na Fraizeru Campbellu, a siguran izvođač bio je Robbie Keane i postavio konačnih 2:1.

West Ham je pogotkom Radoslava Kovača poveo na Goodison Parku, ali je potom Tomkins skrivio jedanaesterac i zaradio crveni karton, nakon kojeg se Everton pogotkom Louisa Sahe vratio u utakmicu. Brojčanu premoć domaćin je iskoristio i do kraja utakmice golovima Josepha Yoboa i Sahe slavio s 3:1.

Pobjedu je upisao i Stoke City, koji je pred svojim navijačima pogocima Ricarda Fullera i Jamesa Beattieja svladao Wigan s 2:0.