U Wolfsburgu ispisana povijest!

Petar Plevnik • subota, 23.05.2009.

Uvjerljivom pobjedom nad Werderom u posljednjem kolu Bundeslige nogometaši Wolfsburga došli su do prvog naslova prvaka, a za povijesni učinak s nevjerojatna 54 gola postignuta u sezoni pobrinuli su se Grafite i Edin Džeko! Ivica Olić od dresa HSV-a oprostio se pogotkom, Stiven Rivić na isti je način osigurao Energieju majstoricu za ostanak u ligi, dok Karlsruhe Dine Drpića te Arminia Bielefeld Andrea Mijatovića sele u drugoligaško društvo...

Ni pisci najboljih holivudskih scenarija teško da bi mogli zamisliti ljepši kraj sezone za Wolfsburg. Prvu titulu u povijesti Vukovi su pred svojim navijačima proslavili 5:1 pobjedom nad Werderom, a slavlje domaćina dodatno su uveličali Grafite i Edin Džako, koji su s nova tri pogotka došli do ukupno 54 pogotka postignuta u sezoni (Grafite 28, Džeko 26) i tako sružili 27 godina star rekord legendarnih Gerda Müllera i Ulija Hoenessa!

Iako mu je za potvrdu naslova bio potreban samo bod, Wolfsburg je u manje od pola sata igre otklonio sve dvojbe oko pitanja prvaka. Već u šestoj minuti Misimović je zakucao loptu pod gredu, a samo devet minuta kasnije Grafite povisuje na 2:0. Brazilac je najzaslužniji i za treći pogodak domaćina u 26. minuti nakon što Prödl njegovo ubacivanje posprema u vlastitu mrežu. Pet minuta kasnije Diego je smanjio prednost Wolsburga i tako se pogotkom oprostio od dresa Werdera.

Unatoč uvjerljivom vodstvu ni u nastavku Wolfsburg nije smanjio gas pa je već u 56. minuti Grafite na dodavanje Misimovića povisio na 4:1, da bi Edin Džeko u 74. minuti postavio konačnih 5:1 te novim rekordom Bundeslige potvrdio titulu prvaka, na koju je uoči početka prvenstva teško itko mogao i pomisliti.

Iako će se ove sezone morati zadovoljiti titulum viceprvaka, Bayern je u izravnom dvoboju protiv Stuttgarta ipak uspio osigurati izravan plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone. Već u 16. minuti Bavarci su poveli autogolom Boulahrouza, da bi Van Bommel nakon točno sat vremena povisio na 2:0. Tri minute kasnije Gomez je smanjio za Stuttgart, no do kraja susreta Švabe nisu uspijele ozbiljnije zaprijetiti Bayernu.

Poraz Stuttgarta u Münchenu nije iskoristila Hertha, koja je pobjedom u Karlsruheu mogla osigurati kvalifikacije za Ligu prvaka, no očito je kako se berlinska momčad već davno predala. Naime, Karlsruher se od prvoligaškog društva oprostio s visokih 4:0. Freis i Franz pogađali su mrežu Herthe u prvom dijelu, a Kennedy je bio dvostruki strijelac u nastavku susreta. Svih 90 minuta u redovima Herthe igrao je Josip Šimunić, dok je Dino Drpić za domaćine u igru ušao u 63. minuti.

Nakon četiri sezone provedene u Bundesligi, u drugoligaško društvo seli se Arminia. Iako je već u drugoj minuti zahvaljujući autogolu Eggimanna povela protiv Hannovera, u nastavku susreta momčad iz Bielfelda prosula je sve. Pogocima Štajnera u 57. te Pinta u 84. minuti Hannover je domaćinima pokazao put prema drugoj ligi, a sve što je Arminia uspjela bilo je preko Wichniareka u posljednoj minuti susreta doći do nedovoljnih 2:2. Svih 90 minuta u redovima Arminije odigrao je Andre Mijatović, a upravo je njega Štajner nadvisio u skoku kod prvog gola Hannovera.

Za razliku od Arminije svoju prigodu iskoristio je Energie te pobjedom nad Bayer Leverkusenom osigurao majstoricu za ostanak u ligi. Do spasonosnih bodova momčad Bojana Prašnikara stigla je u nastavku susreta i to ponajviše zahvaljući trostrukom asistentu Ervinu Skeli. Jula je u 50. minuti doveo Energie u vodstvo, 14. minuta kasnije Stiven Rivić pogađa za 2:0, da bi pobjedu domaćina potvrdio Jula u 69. minuti. Rivić je zamijenjen u 84. minuti, dok je Mario Cvitanović bio na klupi.

Dok u borbi za ostanak nije bilo previše uzbuđenja, prava drama odvijala se u borbi za peto mjesto i nastup u Europskoj ligi. Borussia Dortmund i HSV bodovno poravnati su ušli u posljednjih 90 minuta, no dortmundska momčad bila je u prednosti zbog bolje gol razlike. Borussiji bi stoga bod iz Mönchengladbacha (2:2) bio dovoljan za peto mjesto da Piotr Trochowski u prvoj minuti sudačke nadoknade nije HSV-u donio 3:2 pobjedu u Frankfurtu. Napomenimo i kako je svoj udio u pobjedi hamburške momčadi dao i Ivica Olić, koji je u 58. minuti glavom postigao svoj posljednji pogodak u dresu HSV-a. Uz Olića, svih 90 minuta u dresu HSV-a odigrao je Mladen Petrić.

Napomenimo još da su Köln i Bochum odigrali 1:1, dok je Schalke na domaćem terenu s 3:2 poražen od Hoffenheima. Ivan Rakitić odigrao je svih 90 minuta i upisao je asistenciju za prvi pogodak Schalkea.