Zlatni Forlan, Llorente i Perotti

Borna Rupnik • subota, 23.05.2009.

Španjolsko nogometno prvenstvo ušlo je u samu završnicu. Kolo prije kraja treće je mjesto osigurala Sevilla, a borba za posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka svela se na dva slova - Atletico Madrid i Villarreal, koji se u izravnom okršaju riješio prijetnje zvane Valencia. Iz igre je ispao Deportivo...

Valencia je svoj povratak u borbu za Ligu prvaka upropastila kada je to bilo najvažnije - protiv izravnih konkurenata, Atletico Madrida i Villarreala. U Madridu su Šišmiši prošle nedjelje pali bez ispaljenog metka, dok su na El Madrigalu nešto i pokušali, ali nije bilo dovoljno.

Žuta podmornica upisala je iznimno vrijednu pobjedu na krilima dvostrukog strijelca Josebe Llorentea, koji je mrežu Valencije zatresao u 15. i 31. minuti, donijevši tako svojoj momčadi teško dostižnu prednost.

Tračak nade u preokret ponudio je najbolji strijelac gostiju, David Villa, pogotkom četiri minute prije odlaska na odmor, nakon što je prvo pogodio vratnicu. Međutim, bolju igru Villarreala okrunio je Cani na asistenciju Roberta Piresa sredinom drugog dijela, povisivši na konačnih, zasluženih 3:1.

Atletico Madrid u svom je stilu sačuvao svoje četvrto mjesto na tablici. Mreže su u Bilbau mirovale sve do 59. minute, kada je Raul Garcia udarcem s ruba šesnaesterca svladao Gorku Iraizoza. No, premijerni pogodak Rojiblancosa poništio je baskijski branič Etxeitia nepunih deset minuta poslije.

Ipak, Atletico ne bi bio Atletico da nije bio spreman na nova uzbuđenja. U 73. minutu stvari je u svoje ruke preuzeo urugvajski napadač Diego Forlan i još jednim dalekometnim pokušajem opet doveo svoju momčad u vodstvo, a slavlje madridske momčadi potvrdio je ponovnoši istu proceduru samo pet minuta kasnije.

A kada mu je već krenulo, stigao je ubilježiti i hat-trick. Tri minute prije kraja realizirao je udarac s bijele točke, koji je sam i izborio. Atletico je tako neugodni San Mames napustio s visokih 4:1.

Imperativ rezultata sputao je golgeterske sposobnosti Seville i Deportiva. Domaći su nogometaši na Sanchez Pizjuanu preuzeli incijativu, no bez konkretnog rezultata. Recepta protiv Daniela Aranzubije jednostavno nije bilo, a tek je Riki u 77. minuti uputio prvi udarac u okvir gola Sevillinog vratara Andresa Palopa.

I kada se već činilo da će na semaforu ostati 0:0, pojavio se Diego Perotti, zlatna zamjena Sevillinog trenera Manola Jimeneza. Njegovim su pogotkom u zadnjoj minuti Andalužani osigurali treću poziciju, odmah iza nedodirljivih Barcelone i Real Madrida.

Malaga se remijem s Betisom oprostila od europskih ambicija. Loš rasplet situacije za najugodnije iznenađenje prvenstva najavio je Edu, šokiravši La Rosaledu netom prije kraja prvog poluvremena. Domaćine su poraza spasili okvir gola koji je zaustavio Betisovog Ricarda Oliveiru te Alberto Luque, koji je iz slobodnog udarca pogodio gornji lijevi kut za 1:1.