Bilić spašava Gijon, Guardiola Osasunu

Borna Rupnik • subota, 23.05.2009.

Mate Bilić postigao je pobjedonosni pogodak u Valladolidu, čime je njegov Sporting ostao u borbi za opstanak, a iznenađenje kola priredila je Osasuna, koja je slamku spasa tražila na Camp Nou i uhvatila je protiv Guardiolinih rezervi. S Primerom su se definitvno oprostili Numancia i Recreativo...

Mate Bilić mogao bi se pokazati ključnim čovjekom Sportingove sezone u najvišem razredu španjolskog nogometa. Nakon što im je svojim pogocima donio već mnogo radosti, u Valladolidu je večeras postigao gol zahvaljujući kojemu bi se u Gijonu i sljedeće godine mogao gledati prvoligaški nogomet, možda čak i nauštrb upravo - Valladolida.

Nakon što su ljubičaste domaćine u početnim nastojanjima da dođu do vodstva onemogućili vratar Ivan Cuellar i prečka, Sporting je preko Diega Camacha u 44. minuti stekao rezultatsku prednost. Međutim, rezultat je poravnao Jonathan Sesma na dodavanje Pedra Leona, ali tada na scenu stupa naš nogometaš, koji je u igru ušao samo minutu prije izjednačenja.

Vezane vijesti

Deset minuta prije kraja susreta Maldonado je izveo slobodan udarac, a nabačenu loptu Bilić glavom usmjerava u mrežu i tako prije zaključnih 90 minuta ulijeva nadu u opstanak simpatizerima ekipe iz Gijona.

Iz provalije se pomalo neočekivano izvlači Osasuna. Josep Guardiola suprotstavio im je vrlo šareni sastav, što je bez puno pitanja iskoristio iskusni Walter Pandiani u 26. minuti utakmice, svladavši Jose Manuela Pinta udarcem glavom nakon centaršuta Čeha Jaroslava Plašila.

Barcelona je dvoboj završila s desetoricom zbog isključenja Muniese, a čak ni Samuel Eto'o nije uspio pronaći put do gola gostiju iz Pamplone. Slično kao i na Mallorci, Guardiola je većinu ostalih prvotimaca odmarao za finale Lige prvaka.

Espanyol je i posljednju boru s lica odagnao u Almeriji. Glatkih 3:0 protiv ne posebno motiviranog domaćina osigurali su Ivan Alonso u 26. i 72. minuti susreta te Coro pri samome kraju. U plavo-bijelom dijelu Barcelone mogu se samo pitati gdje je ta forma bila sve do kraja proljeća.

U drugu ligu ispadaju Recreativo i Numancia. Oni su se od prvoligaškog društva oprostili porazima od Racinga i Getafea, pri čemu je Racing i matematički potvrdio ostanak, dok Getafeu ostali rezultati nisu išli u prilog.

Numanciju je u niži razred ispratio Roberto Soldado, koji je u 61. minuti bolju igru Getafea pretvorio u jedini gol na susretu, a s porazom se nije mogao pomiriti Gorka Brit te je u samoj završnici poslan na prijevremeno tuširanje.

Krvnik Recreativa i spasitelj Racinga bio je Nikola Žigić, koji se u Santander vratio u zimskom prijelaznom roku i opravdao svaki uloženi cent. U 78. minuti grečevitog ogleda u Huelvi, koji nije ponudio mnogo ljepote, iskoristio je asistenciju Jonathana za konačnih, i Racingu sasvim dovoljnih, 1:0.

U posljednjem kolu o trećem će putniku u drugu ligu odlučivati čak pet klubova - Valladolid, Getafe, Betis, Osasuna i Sporting Gijon.