2. Hrvatska nogometna liga, 30. kolo, 30.05.2009, 17:30 h
Međimurje 3:1 Mosor
Mosor

Međimurci jednom nogom u 1. HNL

Ivana Strahija • subota, 30.05.2009.

Pobjedom od 3:1 Međimurci su osigurali petu poziciju ljestvice, i dva kvalifikacijska dvoboja protiv Croatije za ulazak u najviši rang natjecanja.

Međimurje – Mosor 3:1 (1:1)

Čakovec, stadion Mladosti, gledatelja 500
Suci: Zirdum (S. Brod), Mihalj (Požega), Ciprić (S. Brod)

Strijelci: 1:0 Eliomar 7., 1:1 Jukić 35., 2:1 Lima 57., 3:1 Eliomar 72.
Žuti kartoni: Pintarić (Međimurje), Ajduković, Stanić (Mosor)

Međimurje: Banović, Pintarić, Lima (od 90. Milatović), Bačelić-Grgić (od 82. Ivičić), Žuljević (od 88. Levačić), Darmopil, Mišić, Andre, Vitas, Bubalo, Eliomar

Mosor: Obradović, Ajduković, Kotromanović, Runje, Stanić, Barišić, Vardić (od 87. Pajčić), Batinić (od 71. Jovanović), Kuzmanić (od 75. Tudor), Raovniković, Jukić

Jedva su čekali Međimurci da sudac zafućka početak, Eliomar je kao brazilska furija krenuo na Mosorov gol, no vratar Obradović brani, a odbijenu loptu pokušava "zakucati" Žuljević, ali ni on ne uspijeva.

U 7. minuti slavlje crveno-crnih, koju je uzrokovala brazilska kombinacija. Lima je ubacio, a Eliomar je loptu ubacio na pravo mjesto. Pogodak je smanjio intenzitet pritiska na gostujuća vrata, a Međimurci su se na pet minuta malo i previše opustili, pa u 12. minuti i to isključivo zbog loše reakcije vratara Banovića, domaći je gol u opasnosti. Slično međimurski vratar čini i par minuta kasnije, pokušava bezuspješno izboksati loptu, i ovog puta bez posljedica.

Mlačni nastavak osvetio se Međimurcima u 35. minuti, kad je Jukić bez ikakvih problema prošao kroz međimursku obranu, posebice Vitasa i Bubala, brži je i od vratara Banovića i izjednačava na 1:1.

Nema više Škorinog semafora

Na čakovečkom stadionu završila je jedna era, a stari je semafor, odnosno drvena tabla s natpisima "domaći" i "gosti" i rupama u koje se umeću brojke, otišla u ropotarnicu povijesti.
Danas je naime po prvi puta u pogon stavljen novi elektronički semafor, koji je lijepo bilježio minute, izvijestio nas o sastavu ekipa, tko je dao pogodak i sve ostalo.
No, novi semafor znači i da nam više Ivan Ištvanović – Škoro neće mijenjati brojke u Čakovcu. Šteta, jer je Škoro svoj posao shvaćao ozbiljno i savjesno ga obavljao punih 22 godine, od izgradnje stadiona 1987. godine.

Do kraja poluvremena nismo se baš nagledali akcija, osim promašaja, koje je vjerojatno uzrokovala nervoza zbog rezultata. Stoga se novinarska loža bavila kalkulacijama, odnosno što bi se dogodilo da remi ostane, a najbliži takmaci Solin i Hrvatski dragovoljac, ostvare pobjedu. Zaključeno je ono što su svi već znali – Međimurju je pobjeda apsolutna nužnost.

U drugi dio Međimurci opet ulaze agresivnije, a nakon još par nevjerojatnih promašaja, da bi u 57. minuti konačno domaća ekipa opet bila u prednosti. Heroj crveno-crnih bio je Lima, koji je preciznu loptu uputio po zemlji, sa skoro 30 metara udaljenosti od Mosorovog gola.

Do 72. minute još je bilo strepnje, jer su Mosorani, inače sve redom igrači ispod 22 godine, radili svako malo "nered" domaćih 16 metara. Na sreću u mrežu iza Banovića ništa nije ušlo, ali zato u onu iza Obradovića jest. No, u već spomenutoj 72. minuti Lima je školski dodao za Pintarića, ovaj pronalazi malo prostora i dodaje loptu za Eliomara koji je šalje pored Mosorovog vratara za 3:1.

Pobjedom su Međimurci osvojili pravo na kvalifikacije za 1. Hrvatsku nogometnu ligu. Protivnik će im u dvije utakmice, 7. i 11. lipnja biti posljednjeplasirani sastav 1. HNL, sesvetska Croatia, a domaćin susreta bit će izvučen 2. lipnja. No, domaćinstvo teško da što znači u ovom slučaju, jer međimurski stadion Mladosti još nije dobio prvoligašku licencu, pa će svoje domaćinstvo morati odraditi u Varaždinu. Croatia je pak poznati "beskućnik" prvoligaškog društva, a svoj bi susret trebali igrati ili na Maksimiru ili u Kranjčevićevoj.