Istra konačni prvak

Ivana Strahija • nedjelja, 31.05.2009.

Titulu prvaka drugoligaške tablice osvojila je Istra, novi hrvatski prvoligaš. S njom će i Karlovac, koji je porazom u Sigetu sezonu završio na drugom mjestu.

Susret Istre 1961 i Slavonca CO riješen je u 6. minuti, i to pogotkom Šehića s bijele točke. Nije međutim nedostajalo uzbuđenja na toj utakmici, bilježilo se najmanje desetak izglednih prigoda, no dva su buduća prvoligaša ipak ostala na 1:0.

Tko će gore?

U utorak 26. svibnja sva su četiri kluba vrha ljestvice potvrdila u HNS-u da kane igrati 1. HNL. Istra, Karlovac, Lokomotiva i Slavonac CO osvojili su pravo direktnog ulaska u viši rang natjecanja.
Tako je peto mjesto bilo otvoreno još Međimurju, Solinu i Hrvatskom dragovoljcu, utakmicama 30. kola određeno je tko će u kvalifikacije protiv sesvetske Croatije.
No, nedjelja je donijela nove vijesti, da će Slavonac CO navodno ipak odustati od natjecanja u 1. HNL, što bi u ligu više onda direktno plasiralo Međimurje, dok bi Hrvatski dragovoljac imao priliku zaigrati kvalifikacije.

Hrvatski dragovoljac posljednjom je pobjedom sezone dao sve od sebe da iskoristi mogući kiks Međimuraca, pa da uhvati peto mjesto ljestvice. Pogodak Zlatara sedam minuta pred kraj donio je tri boda, ali ne i pomak na ljestvici.

I Solinjani su kalkulirali, pa su za svaki slučaj u Imotskom upisali pobjedu, i to s 1:0 pogotkom Božinovića u 33. minuti. Za Solinovo slavlje i kvalifikacije trebali su ipak i Međimurci i Sigećani kiksati, to se nije dogodilo, pa će Solim morati ostati zadovoljan 7. mjestom tablice.

Novi je prvoligaš i Lokomotiva, čiji su Poljak i Jelić u drugome poluvremenu donijeli pobjedu toj zagrebačkoj ekipi protiv Pomorca. Za razliku od ostalih klubova, Lokomotivi će 1. HNL u sezoni 2009/2010 biti premijerna.

Četiri gola za Moslavinu i dva za Segestu rezultat je susreta u Kutini. Mnogo je to pogodaka s obzirom na težak, kišom natopljen i skliski teren gradskog stadiona. S ukupno 28 osvojenih bodova Moslavina svejedno ispada u niži rang natjecanja, jer se našla na pretposljednjem mjestu tablice.

A najviše je golova u ovom kolu dala ekipa Suhopolja, koja je već u prvih 45 minuta imala 4:0, pa Vinogradar nije imao baš mnogo toga za reći. Jedini remi zabilježen je na gradskom stadionu u Sinju, gdje je Trogir ugostio Junake.