Atletico i Valencia bez drame u Europu

Borna Rupnik • subota, 30.05.2009.

Konačni obračun za posljednje mjesto u Ligi prvaka, odnosno Europskoj ligi, mogao je ponuditi pravu dramu, ali su Atletico Madrid i Valencia svoj dio posla obavili bez greške i tako osigurali željene pozicije. Villarreal je pobjedom na Mallorci osvojio samo utješnu nagradu, a praznih je ruku ostao Deportivo, koji je zamalo pobijedio novopečene europske prvake...

Prevrtljivi Atletico ipak je odigrao dobro kada je to bilo najpotrebnije. Na njihovom Vicente Calderonu trebao im je samo bod protiv nejake Almerije, ali su nogometaši Abela Resina beskompromisno krenuli po sva tri i to im se isplatilo već u 19. minuti utakmice, kada je prva zvijezda Rojiblancosa, Argentinac Sergio Aguero, matirao Diega Alvesa.

Na 2:0 glavom je povisio Raul Garcia nepunih deset minuta kasnije, iskoristivši dobar ubačaj Maxija Rodriguez, a koliko je jednosmjerno bilo prvo poluvrijeme pokazuje i podatak da je Atletico prema gostujućim vratima uputio čak 13 udaraca, iako su samo dva išla u okvir i oba odsjela u mreži. Puleni Huga Sancheza zaprijetili su tek jednom, nepreciznim udarcem Alvara Negreda iz daljine.

Svoje ime u listu strijelaca nije propustio upisati ni Urugvajac Diego Forlan, najbolji strijelac lige, koji je u prošlom kolu postigao hat-trick, a ovoga je puta zabio s više od 20 metara. Tada je ritam utakmice drastično opao, ali se domaći navijači nisu žalili - svoje će ljubimce i dogodine pratiti u dvobojima s najboljim klubovima Starog kontinenta.

Tako je sav Villarrealov trud na Mallorci ostao uzaludan. Igračima pod vodstvom Manuela Pellegrinija za novi je plasman u Ligu prvaka trebala isključivo pobjeda, uz puno vjere da Almeria može iznenaditi Atletico, i svoj su dio posla obavljali vrlo savjesno. Premda je Mallorca bila konkretnija, Villarreal je poveo. Nakon pola sata igre Cani je desnom nogom zabio za 1:0 na asistenciju Josebe Llorentea.

Mallorca je izjednačila u 36. minuti preko Aritza Aduriza kojega je proigrao Jose Jurado, ali je Žuta podmornica novo vodstvo osigurala još prije odlaska na odmor. Prvu je priliku za to imao Giuseppe Rossi s bijele točke, ali njegov pokušaj obranio Miguel Moya, a je taj propust ispravio Llorente u prvom sljedećem napadu. Pri tom se pogotku Cani iz strijelca pretvorio u dodavača.

Isti su igrači taj scenarij ponovili u brzom protunapadu početkom nastavka za 3:1, ali naposljetku će se morati utješiti sudjelovanjem u Europskoj ligi. Mallorca je dala sve od sebe ne bi li bar ublažila poraz, za što se pobrinuo Pierre Webo u samoj završnici.

Bitku za drugo mjesto koje vodi u novo europsko natjecanje riješila je Valencia zasluženom pobjedom nad finalistom Kupa kralja, Athleticom iz Bilbaa. Mestallu je već u sedmoj minuti obradovao najskuplji i najtraženiji Šišmiš, David Villa, koji se - ukoliko se ostvari barem jedno od brojnih nagađanja o transferima - ovom utakmicom oprostio od Valencijinog dresa. Dobro je reagirao na ubačaj Joaquina i svladao odličnog Gorku Iraizoza.

Valencia je tijekom cijelog susreta bila aktivnija i mogla je uvjerljivije slaviti, ali neizvjesnost je trajala sve do 77. minute, kada je Mikel Balenziaga zaradio drugi žuti karton i ostavio Baske u brojčanom minusu. To je svojim drugim golom, za konačnih 2:0, na ulasku u sudačku nadoknadu kaznio David Villa.

Deportivo protiv Barcelone stigao nadomak Pirove pobjede. Josep Guardiola iznenadio je poslavši na teren vrlo snažnu postavu, s čak petoricom igrača koji su iznijeli teret rimskog finala Lige prvaka protiv Manchester Uniteda, ali se domaćini u La Coruni nisu dali smesti. Barcelona je po dobrom starom običaju držala loptu u nogama i stvorila nekoliko izglednih situacija, no u prvom se poluvremenu zatresla samo mreža Josea Manuela Pinta, kojega je u 31. minuti nakon centaršuta Guardada svladao Bodipo.

Nedugo potom Sergio je mogao udvostručiti Deportivovo vodstvo, ali mu se ispriječila vratnica, a u nastavku susreta obje su momčadi promašivale svoje šanse, sve dok u 89. minuti Bojanova lopta nije stigla do Samuela Eto'oa, koji ne griješi i poravnava na 1:1.