Žirondinci prvaci, Klasnić strijelac i ispao

Maja Giljanović • subota, 30.05.2009.

Posljednje kolo Le Championnata rezultiralo je krunidbom Bordeauxa, PSG je ispustio Europa ligu sljedeće sezone, a odavno otpisanom Le Havreu u Ligue 2 će dogodine društvo praviti i Nantes u kojem je strijelac bio hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić i Caen...

Bordeaux je u stilu zaključio Le Championnat. Momčadi Laurenta Blanca je u Caenu bio dovoljan i samo remi, ali Žirondinci se nisu željeli igrati ni sa svojim ni sa živcima svojih navijača te su golom Gouffrana ubilježili i 11. uzastopnu ligašku pobjedu (12. ukupno računamo li Liga-kup protiv Vannesa).

Trijumf na Michel-d'Ornanu prvi je Bordeauxa u jubilarnom 10. posjetu Normandiji (prošle su godine primjerice "popili petardu") i novi rekord što se pobjeda u Le Championnatu tiče nakon što su prošli tjedan protiv Monaca upisali 10. pobjedu i izjednačili uspjeh Reimsa (baš sinoć je nekadašnji velikan ispao u treću ligu) iz 1949., samih sebe 1953. i Saint-Etiennea 1970.

Bordeaux potencijalnog hrvatskog reprezentativca Gregoryja Sertića (igrao od 63. minute) slavi svoj šesti naslov u povijesti i prvi nakon okruglo jednog desetljeća kad su Žirondinci pobjedom u posljednjem kolu u Parizu slavili ispred i tada Marseillea. Blanc je ovog puta bio na pobjedničkoj strani - bivši igrač Olympiquea 1999. je optužio PSG da je "skinuo gače" samo da njegov Marseille ne bude prvak. Bivši reprezentativac (svjetski prvak 1998.) večeras slavi, a Marseille je i dalje kratkih rukava.

Bivši (1993.) europski prvak titulu čeka još od 1992. i koliko god je pošteno odradio svoj dio zadaće nije uspio. Marseille je ovisio o utakmici u Caenu, ali nije ih demoraliziralo vodstvo Bordeauxa. Efektno su u drugom poluvremenu (prvi su gol dali samo dvije minute nakon gola Žirondinaca) golovima Konea (51.), Nianga (55., 71.) i Doucheza (vratar gostiju je sam sebi dao gol u 58.) slavili i od 56.000 navijača se na Velodromeu oprostili pobjedom.

Dvije najbolje obrane Le Championnata suprotstavile su se u Toulouseu, neutralizirale se, ali je Ljubičicama i bod protiv 10-orice Lavova (Mensah isključen u 37.) bio dovoljan za slavlje.

Toulouse i Lille Marka Marića - dobili Nancy 3:2 (Plestan u 76. minuti) - preskočili su, naime, PSG zbog Toulouse sedam, a Lille samo gola bolje gol-razlike.

Parižani su se sami pokopali nakon što ni treću utakmicu zaredom (Auxerre, Valenciennes) nisu pobijedili. Večeras su protiv Monaca čiji je trener Ricardo Jerka Leku koristio svih 90, Darija Šimića 76 te Nikolu Pokrivača dvije minute osvojili samo bod, a Park prinčeva će dugo pamtiti prečku Armanda u 92. minuti zbog koje će Europa ligu pratiti samo putem TV-ekrana.

Spas u zadnji čas izborio je jednom davno (posljednji od 10 naslova Les Verts su osvojili 1981.) velikan Saint-Etienne. Golovima Ilana (14.), Gomisa (52., 56.) i Mirallasa (66.) obranili su prvoligaški status što, pak, nije uspjelo Nantesu.

Kanarinci Ivana Klasnića su se od Le Championnata oprostili pobjedom protiv Auxerrea - Killer je u 12. minuti postigao prvi gol Nantesa, svoj šesti - ali too little, too late sljedeće će sezone Nantes ponovno nakon samo godinu dana u Ligue 2.