Grafičaru naslov, četvorka ispada

Petar Plevnik • ponedjeljak, 08.06.2009.

Susretima 33. kola završeno je natjecanje Treće HNL Istok. U vrlo vjerojatno jedinoj ligi na svijetu u kojoj nijedna momčad neće hijerarhijski napredovati zasluženi naslov prvaka osvojio je Grafičar Vodovod, dok ligu napuštaju čak četiri momčadi...

Još od kako je sredinom travnja postalo jasno da nijedna od vodećih momčadi ne ispunjava stroge uvjete za igranje u drugoligaškom društvu, natjecanje Treće HNL Istok preraslo je u pravo mučenje, gdje je jedina dvojba bila koje će četiri momčadi rang niže. Uz Marsoniju, koja će zbog dobro poznatih razloga preseliti u Drugu županijsku ligu, u Četvrtoj ligi od sljedeće sezone igrat će Croatia Đakovo, Koprivnica i Belišće, sve odreda nekadašnji drugoligaši, Belišće čak i prvoligaš.

Bez obzira na činjenicu da u sportskom smislu naslov ne donosi ništa, povijest će pisati da je najbolja momčad trećeligaškog Istoka ove sezone bio Grafičar Vodovod, kojem je za potvrdu naslova u posljednjem kolu bio dovoljan i bod. Iako je još jednom nastupila s petoricom juniora u početnom sastavu, momčad Davora Rupnika u Bjelovaru je učinila željeno i potpuno zasluženo došla do naslova najbolje momčadi trećeligaškog Istoka. Kuburić je zabio za goste u 42. minuti, dok je konačnih 1:1 djelo Golubića u 82. minuti.

Unatoč bodovno jednakom učinku, zbog lošijeg međusobnog omjera titulom viceprvaka morao se zadovoljiti Graničar, koji se od svojih navijača oprostio uvjerljivom pobjedom nad Koprivnicom. Na iznenađenje svih Bastašić je nakon pola sata igre doveo goste u vodstvo, no već do odmora raspoloženi Krešimir Prgomet s dva pogotka preokreće rezultat, da bi pobjedu Županjaca u nastavku potvrdili Hrvoje Galović i Lešić za konačnih 4:1.

Na sjajan način odličnu sezonu pred svojim su navijačima zaključili nogometaši Slavije, koji su u pravoj golijadi u Pleternici svladali Nedelišće 7:3. Još jednom briljirao je Davor Žafaranić, koji je s četiri postignuta pogotka potvrdio titulu ponajboljeg strijelca trećeligaškog Istoka i nije nerealno da ga od iduće sezone gledamo na prvoligaškim travnjacima.

Unatoč poražavajućoj činjenici da će od iduće sezone igrati u četvrtoligaškom društvu, Belišće se od svojih navijača i Treće lige ipak oprostilo pobjedom. Iako su gosti iz Cernika poveli preko Kurjakovića u 33. minuti, u nastavku susreta Lukašek u 51. te Kruno Žaja u 79. donose Belišćanima tri boda.

Pobjedom je sezonu zaključila i Olimpija svladavši u Donjem gradu NAŠK s 2:0. Našičani su napadima domaćina odolijevali sve do posljednjih sedam minuta kada najprije Buljević u 83. dovodi Ljubičice u vodstvo, a pobjedu Olimpije potvrđuje Škorić u 89. minuti.

Jedina podjela bodova viđena je u Prelogu, gdje su domaća Mladost i Vukovar'91 odigrali bez pobjednika. Majher je već u desetoj minuti doveo goste u vodstvo, da bi domaćini pogocima Krznara u 50. i Jarića iz 11-erca u 57. minuti preokrenuli rezultat. Da se gosti u Vukovar vrate neporaženi pobrinuo se Anić u 61. minuti za konačnih 2:2.

Visokom pobjedom protiv izravnog konkuretna Virovitice sezone je zaključilo Đakovo. Đelagić i Pešut doveli su domaćine u rano vodstvo, da bi nadu gostima nakratko vratio Pleiću 31. minuti. Pobjedu Đakovčana u nastavku susreta potvrdili su Lukić i Barišić.

Identičnim rezutatom Križevci su u četvrtoligaško društvo ispratili Croatiju. Već u prvo dijelu mrežu gostiju iz Đakova po dva su puta pogađali Jakšinić i Guja, a počasni pogodak za Croatiju djelo je Penave u 84. minuti.