Novi remi Bayerna, Šimunić izgubio

Borna Rupnik • subota, 15.08.2009.

Werder je nakon prošlogodišnje pobjede na Allianz Areni danas izvukao još jedan pozitivan rezultat - s Bayernom je odigrao 1:1. HSV je deklasirao dortmundsku Borussiju, a Josip Šimunić nije uspio spriječiti poraz Hoffenheima...

Nogometaši Bayerna nisu opravdali ulogu velikog favorita protiv oslabljenih gostiju iz Bremena. Kao što se i očekivalo, Louis van Gaal je u vrh napada stavio Marija Gomeza i povratnika Miroslava Klosea, no to se nije pokazalo posebno kvalitetnom odlukom. Naime, Bayern je imao terensku inicijativu, no nije je uspio pretočiti u konkretne prilike i pogotke.

Werder je nakon pola sata igre uvidio jalovost domaćih napada te prvo zaprijetio preko Petrija Pasanena, a potom i poveo - Aaron Hunt je s lijeve strane pronašao Mesuta Özila, koji s 13 metara ne griješi.

Nizozemski je trener na poluvremenu u svlačionici ostavio Klosea i poslao Ivicu Olića na teren, ali kako se rezultat nije mijenjao, u 62. minuti bio je prisiljen uvesti i svog posljednjeg džokera, Francka Riberyja, za kojega je procijenio da nije spreman za svih 90 minuta. Olić je unio živost u napad Bavaraca, iako je u tri navrata bio neprecizan, a zasluženo izjednačenje Bayernu je donio Gomez nakon ubačaja Philippa Lahma u 72. minuti.

Danijel Pranjić odigrao je cijelu utakmicu, a u samoj je završnici nesmotrenom povratnom loptom stvorio probleme Michaelu Rensingu. U sudačkoj je nadoknadi Werder mogao i do pobjede: Boubacar Sanogo je loptu glavom poslao malo pored vratnice.

Navijači u Hamburgu vidjeli su četiri pogotka u prvih 12 minuta. Na radost većine prisutnih, čak su tri postigli domaćini. Već je u trećoj minuti Guy Demel potvrdio pogrešku Patricka Omowoyele, samo 62 sekunde poslije poravnao je Nelson Valdez, a HSV je prednost vratio u 10. minuti, zahvaljujući spretnom Ze Robertu. Za pogodak Paula Guerrera najzaslužniji je Eljero Elia, koji je iza sebe ostavio Omowoyelu i sjajno poslužio Peruanca.

Mladen Petrić istaknuo se udarcem iz daljine u 35. minuti, ali nije pogodio okvir gola. Naš je reprezentativac igru napustio nakon 69 minuta, a njegova je zamjena, mladi Šveđanin Markus Berg, postavio konačnih 4:1.

Hoffenheimova obrana na čelu s našim Josipom Šimunićem odolijevala je napadima Bayera iz Leverkusena sve do 67. minute, kada je Eren Derdiyok petom pronašao Stefana Kiesslinga, koji je bio korak brži od Šimunića i zabio za 1:0. Do kraja utakmice samo je Timo Hildebrand spasio Hoffenheim težeg poraza.

Najefikasniju utakmicu kola odigrali su Stuttgart i Freiburg (4:2). Svih šest pogodaka palo je u drugom poluvremenu, a u listu strijelaca su se za domaćine upisali Pavel Pogrebnjak te dvije zamjene: Elson (dva puta) i Julian Schieber. Oba pogotka za Freiburg, u čijem je dresu Ivica Banović odigrao 62 minute, postigao je Mohamadou Idrissou. Mensur Mujdža sva je zbivanja pratio s klupe.

Eintracht je na svom terenu pokvario izvrstan dojam iz prvog kola. Momčad iz Frankfurta vodila je od 15. minute (gostujućeg je vratara svladao Caio), ali Nürnbergu je bod osigurala akcija dvojice pričuvnih igrača, dodavača Angelosa Charisteasa i strijelca Alberta Bunjakua.

Istim je rezultatom okončan i susret u Hannoveru. Mainz je poveo pogotkom Aristeda Bancea u 53. minuti, ali radost gostiju nije dugo trajala. Samo tri minute kasnije poravnao je Jiri Štajner.