Inter zaspao na startu, Juventus slavi

Ivana Spahija • nedjelja, 23.08.2009.

Susreti prvog kola Serie A, kao što je i uobičajeno, nisu prošli bez iznenađenja. Kao i u prijašnjih nekoliko godina, branitelj naslova Inter novu sezonu nije otvorio pobjedom. Novopečeni prvoligaš Bari na San Siru je uzeo bod crno-plavima. Juventus je u dobroj utakmici minimalnom pobjedom svladao Chievo i najavio velike stvari, a veseli se i Jurićeva Genoa teško izborenoj pobjedi nad Romom...

Po već uhodanom postupku kao i u nekoliko prethodnih godina, branitelj naslova Inter relativno je loše ušao u sezonu. Crno-plavi su na domaćem terenu rezultatom 1:1 jedva izvukli remi od dojučerašnjeg drugoligaša, ali danas vrlo raspoložene momčadi Barija, iako su u prvom sastavu zaigrala sva dovedena pojačanja, točnije, Milito, Motta, Eto'o i Lucio.

Bari se pokazao kao prilično tvrd orah za najjaču talijansku momčad i može biti zadovoljan otvaranjem sezone. Naš Ivan Rajčić nije se našao u trenerovim kombinacijama za ovaj susret. Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, iako su domaćini imali nekoliko izglednih prilika za vodstvo. Udarac Milita iz 27. minute završio je iznad vratnice, a Thiago Motta je u 43. minuti isprobao svoj udarac iz daljine i centimetri su nedostajali da se lopta nađe u mreži gostujućeg vratara Gilleta.

Inter je agresivno otvorio i nastavak susreta, što je urodilo plodom u 54. minuti. Balotelli je odlično pronašao Milita koji se našao u "sendviču" između dvojice gostujućih braniča, a sudac je pokazao na bijelu točku. Najstrožu kaznu precizno je izveo Eto'o za svoj prvi pogodak u Serie A i vodstvo domaćina od 1:0. No, niti gosti se nisu predavali. Iz akcije koja je zabljesnula u 74. minuti izrodio se izjednačujući pogodak, Langella je dobro uposlio Kutuzova, koji je pronašao put do mreže Julia Cesara za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova na San Siru.

Za razliku od neuvjerljivog Intera, nogometaši Juventusa odlično su krenuli u sezonu i pobjedom nad Chievom od 1:0 započeli ono što su i najavljivali, lov na Scudetto. Momčad Cira Ferrare izgledala je prilično moćno protiv ne baš jakog Chieva i unatoč pobjedi ostvarenoj samo s jednim pogotkom, s optimizmom može očekivati nadolazeće susrete.

Od samog početka susreta na terenu je postojala samo jedna momčad, Juventus. Stara dama je silovito otvorila utakmicu i povela već u 11. minuti zahvaljujući pogotku Iaquinte, koji je slobodan udarac Diega pospremio u mrežu gostiju. Iaquinta je do novog pogotka mogao i u 25. minuti, ali je njegov pokušaj gotovo pa čudesno obranio gostujući vratar Sorrentino. U drugom dijelu nešto agresivniji bili su gosti iz Verone, ali semafor se ipak zaustavio na konačnih 1:0 i prva tri boda za Staru damu.

U golijadi na stadionu Luigi Ferraris u Genovi, Jurićeva Genoa teškom mukom je došla do pobjede nad Romom, bilo je 3:2 za domaćine. Time je Roma nastavila već u protekloj sezoni započeti niz loših rezultata, a Genoa pokazala da i bez Motte i Milita može parirati velikanima. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu pobjedničke momčadi.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, uz odličnu priliku Tottija iz osme minute kada je sam izbio pred Ameliju, ali je domaći vratar uspio neutralizirati njegov udarac. Po povratku s odmora raspucale su se obje momčadi, a prvi su u vodstvo došli domaćini u 49. minuti zahvaljujući pogotku Criscita.

Samo pet minuta kasnije uzvratila je i Roma, Taddei je iskoristio odbijenu loptu Amelije i pospremio je u mrežu za izjednačenje. Taj je pogodak ohrabrio Vukove, koji su u 64. minuti došli do preokreta. Ponovno je loptu loše odbio vratar Amelia, obrana Genoe je zaspala, a Totti iskoristio priliku i zatresao mrežu domaćina za vodstvo Rome od 2:1. Niti tada domaćini nisu odustali, Zapater je u 69. minuti iz slobodnog udarca poravnao rezultat na 2:2, a pobjedu i prva tri boda Genoi donio je Biava u 81. minuti susreta.

Hrvatski dvoboj u Italiji, onaj između Livorna Darija Kneževića i Cagliarija Marija Brkljače, završio je s neodlučenih 0:0, a nijedan od dvojice naših nogometaša nije konkurirao za svoj sastav. Palermo Igora Budana kod kuće je došao do pobjede nad Napolijem, bilo je 2:1 za Sicilijance, a Budan je u igru ušao u 85. minuti kada je na terenu zamijenio Miccolija.

Od ostalih susreta, Sampdoria je u posljednji čas ugrabila sva tri boda Cataniji, bilo je 2:1 za goste iz Genove, a sva tri boda blucerchiatima donio je Gastaldello pogotkom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Lazio je došao do prva tri boda u sezoni domaćom pobjedom nad Atalantom s minimalnih 1:0 uz pogodak Rocchija iz 22. minute, a neodlučeno je bilo u Udinama, gdje su Udinese i novopečeni prvoligaš Parma podijelili bodove rezultatom 2:2.