Ivana Spahija • subota, 29.08.2009.

Nogometaši Intera zablistali su u 270. po redu milanskom derbiju della Madonnina, koji je doista bio derbi u pravom smislu riječi, s puno pogodaka i prilika, ali samo je jedna momčad doista igrala. Branitelj naslova Inter posramio je Milan u susretu u kojeg su Rossoneri ušli s velikim očekivanjima, a završili s čak četiri pogotka u mreži i uz poneke bljeskove, prilično jalovom igrom...

Trebao je to biti pravi okršaj divova, Jose Mourinho složio je momčad sa svim dovedenim pojačanjima, među kojima se našao i tek pristigli Wesley Sneijder, koji je povjerenje trenera dobio od prve minute susreta. Trener Milana Leonardo utakmicu je započeo s provjerenim duetom Ronaldinho - Pato koji se ovaj put nije previše iskazao. Inter je potpuno zasluženo okrunio dominaciju tijekom većeg dijela susreta i slavio rezultatom 4:0 za važna tri boda u borbi za vrh i titulu "glavnog u gradu".

Prva prava prilika u susretu pripala je nogometašima Intera. Sneijder je iz daljine isprobao udarac prema vratima Milana, a Storari je jedva uspio izbiti tu loptu. Dvije minute kasnije crveno-crni su pokušali uzvratiti preko Flaminija, ali je Francuz dobar prodor upropastio lošim pokušajem udarca izravno u Julia Cesara. Milan je ponovno zaprijetio u 12. minuti nakon odličnog proigravanja Pata za Ronaldinha, ali je brazilski čarobnjak loptu poslao nebu pod oblake.

Iako je početkom prvog dijela trajao pritisak Milana, prvi su do pogotka došli crno-plavi. Igrala se 28. minuta, akciju je započeo Eto'o dodavanjem za Milita, a dojučerašnji napadač Genoe odlično je uposlio Mottu, koji nije imao težak posao pospremiti loptu u mrežu nemoćnog Storarija za vodstvo Intera od 1:0.

Nakon tog pogotka "otvorilo" se crno-plavima. U 35. minuti Eto'o se sjurio prema prostoru Milana, a Gattuso ga je mogao zaustaviti jedino prekršajem, što je i učinio. Sudac je, uz žuti karton Gattusu, bez oklijevanja pokazao na bijelu točku s koje je Milito bio siguran i momčadi Josea Mourinha donio veliku prednost od 2:0.

Uz sve to, Milan je u 38. minuti ostao i s igračem manje. Seedorf je uz aut-liniju čekao ulazak u igru umjesto požutjelog Gattusa, ali se Rino malo zaletio i prije izlaska s travnjaka napravio prekršaj nad Sneijderom, na što sudac nije imao milosti i poslao ga je put svlačionice bez prava zamjene. Interu nije trebalo dugo za iskoristiti brojčanu nadmoć, Maicon je nakon solo akcije u 45. minuti pronašao put do mreže Storarija za velikih 3:0 Intera i već tada riješen susret.

Drugo poluvrijeme započelo je prilično mirnije od prvog, crno-plavi čuvali su prednost, a nogometaši Milana bili praktički nevidljivi. Veliku priliku za četvrti pogodak Intera propustio je Sneijder koji je u 55. minuti gađao iznad vratnice gola Storarija, ali je zato Stanković iskoristio rupe u crveno-crnoj obrani i u 66. minuti s preko 25 metara udaljenosti ispalio neobranjiv projektil u mrežu nemoćnog Storarija za "poker" Intera i vodstvo od 4:0.

Mogla je Mourinhova momčad do kraja susreta doći do još pokojeg pogotka, Eto'ou je u 75. minuti malo nedostajalo da broj pogodaka Intera dovede do okruglih pet, ali je gađao malo pokraj gola. Nakon te akcije navijači Milana polako su počeli napuštati stadion, a u konačnici se, srećom po "domaćine", semafor zaustavio na 4:0 za gotovo pa šampionsku igru Intera i bolan poraz za Milan, koji se nakon bljeska i tračka nade u Sieni ponovno vratio korak unatrag i bezidejnom igrom zadao nove glavobolje navijačima, ali i samoj upravi. Mourinho, s druge strane, može biti itekako zadovoljan, Inter je nakon "pospanog" starta i remija s Barijem ovom pobjedom dokazao zašto već četiri sezone sjedi na tronu Italije.

U drugom susretu dana, bodove su podijelili Bari i Bologna nakon prilično nezanimljivih 90 minuta bez postignutog pogotka. Naš Ivan Rajčić u ovom susretu nije konkurirao za momčad Barija.