Juventusova pojačanja potopila Romu

Ivana Spahija • nedjelja, 30.08.2009.

Susreti drugog kola Serie A nisu ponudili previše iznenađenja. Momčad Juventusa silovito je otvorila sezonu i na rimskom Olimpicu deklasirala Romu s visokih 3:1 te tako pokazala kako se najave Stare dame o lovu na Scudetto trebaju shvatiti ozbiljno. Stopostotan učinak nastavila je i Jurićeva Genoa teško izborenom pobjedom nad Atalantom, a razloga za zadovoljstvo imaju i nogometaši Lazija, koji su također ostali neporaženi...

Nogometaši Juventusa odlučno su krenuli po ono što su uoči početka sezone i najavljivali, lov na Scudetto. Momčad Cire Ferrare od prvog je sučevog zvižduka ozbiljno shvatila zadatak i nakon solidne predstave na domaćem terenu protiv veronskog Chieva (1:0), u drugom kolu deklasirala renomiranog protivnika, Romu, i time dokazala kako Interu ove sezone neće biti lako. Sva tri boda Staroj dami donijele su pridošlice u klub, Brazilac Diego koji je stigao iz bremenskog Werdera te njegov sunarodnjak Felipe Melo, pristigao iz redova Fiorentine.

Roma je "šaptom pala" na svom Olimpicu, iako su Vukovi nakon prvih 45 minuta imali bod u džepu, gosti iz Torina dominaciju u susretu okrunili su s još dva pogotka i sa sva tri boda zasjeli na prvo mjesto na ljestvici. Stara dama je od početka agresivno krenula u utakmicu, nekoliko solidnih poluprilika za pogodak propustili su Amauri i Melo, a mreža domaćina prvi put se zatresla u 25. minuti. Novopridošlica u crno-bijele redove, Brazilac Diego, s lakoćom je preveslao Cassettija i Riisea i loptu pospremio u mrežu za vodstvo gostiju od 1:0.

Domaćini su uzvratili samo deset minuta kasnije, slobodan udarac s preko 30 metara udaljenosti izveo je De Rossi te svojim udarcem prevario Buffona za izjednačenje. Roma je nevjerojatnu priliku za preokret i vodstvo propustila u 45. minuti, Menez je idealno uposlio Tottija koji se našao sam ispred Buffona, ali je vratar Juventusa nekako uspio obraniti pokušaj kapetana Rome i rezultat je do kraja prvog dijela ostao nepromijenjen.

U drugom poluvremenu nastavio se pritisak Juventusa, u 66. minuti De Ceglie je centrirao za Amaurija, ali je vrata domaćina spasio Julio Sergio. Minutu kasnije vratar Rome ipak je morao vaditi loptu iz mreže, ponovno je u akciji bio Diego koji je ovaj put prevario Mexesa i matirao Julia Sergija za vodstvo Stare dame od 2:1. Konačan je rezultat na 3:1 za Juventus postavio Felipe Melo u drugoj minuti sudačke nadoknade za veliko slavlje momčadi iz Torina i zasluženi put na prvo mjesto.

Fiorentina je došla do prve pobjede ove sezone, Viole su na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladale Palermo i ubacili se u konkurenciju za sam vrh. Naš Igor Budan proveo je na terenu nešto više od 20 minuta u dresu gostiju sa Sicilije, u igru je ušao u 68. minuti zamijenivši Bertola. Akcija koja je odlučila pobjednika susreta odigrala se u 29. minuti, Comotto je iz daljine ubacio za Jovetića koji je pronašao put do mreže Rubinha za konačnih 1:0 i pobjedu momčadi iz Firenze.

Stopostotan učinak nastavila je momčad Lazija, koja je nakon pobjede nad Atalantom (1:0) u otvaranju sezone i u drugom kolu uzela sva tri boda. Žrtva Nebesko plavih ovaj put je bio veronski Chievo, koji je pod Rimljanima pao teže od očekivanog. Domaćini su vodili igru u prvih 45 minuta, ali je Lazio u život vratio Cruz, dojučerašnji napadač Intera, koji je sa svoja dva pogotka režirao preokret i donio sva tri boda Rimljanima.

Domaćini su iznenađujuće poveli već u 16. minuti susreta kada je Pellissier glavom pronašao put do mreže gostujućeg vratara Muslere. No, u 41. minuti dosuđen je jedanaesterac za goste zbog prekršaja Morera nad Matuzalemom, a siguran izvođač najstrože kazne bio je novi napadač Nebesko plavih, Cruz. Argentinac je u 53. minuti nakon asistencije Zaratea ponovno pronašao put do mreže domaćeg vratara Sorrentina i postavio rezultat na konačnih 2:1 za veliko slavlje Lazija.

Uspješne su bile obje momčadi iz grada Genove. Jurićeva Genoa minimalnom je pobjedom od 1:0 svladala Atalantu u gostima u Bergamu, ali bez našeg nogometaša koji se oporavlja od potresa mozga. Sva tri boda Genoi donio je Moretti pogotkom iz 45. minute susreta. Genoa je s ovom pobjedom također ostala na stopostotnom učinku i sa šest bodova konkurira za sam vrh.

Sampdoria je kod kuće deklasirala Udinese s visokih 3:1 te, kao i Genoa, također ima dvije pobjede u prva dva kola. Blucerchiati su već nakon prvog dijela imali vodstvo od 2:0 zahvaljujući pogocima Pazzinija i Manninija iz 11., odnosno 45. minute, a malo neizvjesnosti u ishod donio je Di Natale golom u 56. minuti za smanjenje vodstva domaćina na 2:1. Sve nedoumice oko pobjednika otklonio je Cassano u 83. minuti pogotkom za konačnih 3:1 i najavu dobre forme momčadi iz Genove.

Od susreta s našim nogometašima, "hrvatski derbi" između Cagliarija Marija Brkljače i Siene Mate Jajala završio je pobjedom gostiju iz Siene od 3:1. Brkljača nije konkurirao za ovaj susret, dok je Jajalo upisao debi u Serie A u 90. minuti na terenu zamijenivši Finija. Livorno našeg Darija Kneževića pretrpio je težak poraz na gostovanju kod Napolija. Domaćini su slavili s visokih 3:1 zahvaljujući pogocima Quagliarelle i Hamšika, a naš nogometaš nije konkurirao za ovaj dvoboj.