Hrvatska tuguje, susjedi slave

Petar Plevnik, Antonija Pavlić, Marin Pintur • srijeda, 09.09.2009.

Dok je Hrvatska utučena nakon teškog posrtaja na Wembleyu, večerašnji kvalifikacijski susreti donijeli su dosta radosti našim susjedima. Deklasiravši Poljsku Slovenci su oživili nade u plasman na Svjetsko prvenstvo, dok su remiji BiH i Srbiju doveli korak bliže Južnoj Africi. Nastup na Svjetskom prvenstvu osigurala je pak Španjolska...

Skupina 1: Švedska i Portugal ispunili očekivanja

Susreti 7. i 8. kola skupine A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo sljedeće godine donijeli su nekoliko rotacija na vrhu ljestvice, i barem zasad, promjena putnika u Južnu Afriku. Vrh ljestvice ostao je u Danskoj, unatoč remju s Albanijom hrvatskog stručnjaka Josipa Kužea, no poziciju Mađarske na drugome mjestu sretnom pobjedom (autogol Azzopardija u 81. minuti) zauzela je Švedska.

Tešku pobjedu, ali i veoma važne bodove za ostanak u igri za plasman na SP izborio je i Portugal, premda to ponovno nije bila ni sjena reprezentacije koja "pokatkad" opravdano nosi naziv "europskog" Brazila. Jedini pogodak djelo je

Poredak: Danska 17; Švedska 15; Mađarska 13; Portugal 10; Albanija 6; Malta 1.

Skupina 2: Moldavija pomogla Latviji

Gotovo isto kao i u skupini 1, niti u drugoj grupi kvalifikacija za SP nismo vidjeli promjenu na čelu. Švicarska je unatoč remiju s Latvijom (2:2)nastavila relativno mirno ploviti vodama osiguranja plasmana u Južnu Afriku, no velika će se bitka i nakon ovoga kola nastaviti biti iza nje.

Posljednjeplasirana momčad skupine, Moldavija, odigrala je pak 1:1 s Grčkom izbornika Otta Rehagela, te si tako dosta otežala borbu s Latvijom za mjesto u dodatnim kvalifikacijama. Latvijci su se na svom terenu pošteno izborili za bod protiv prvoplasirane momčadi skupine, te su uz malu moldavsku pomoć stigli na isti broj bodova s Grcima. Odlučivat će tako međusobni ogled ove dvije momčadi u Ateni, budući da do kraja kvalifikacija obje momčadi još moraju odraditi oglede protiv Luksemburga, odnosno Moldavije.

Poredak: Švicarska 16; Grčka 13; Latvija 13; Izrael 12; Luksemburg 5; Moldavija 2.

Skupina 3: Slov(aci)enci u naletu

Tko bi na početku kvalifikacija predvidio ovakav možebitni rasplet skupine 3? Odličnim večerašnjim nastupima na prve su se dvije pozicije plasirali Slovačka i Slovenija - i to, bez premca, potpuno zasluženo. Slovaci su u gostima nastavili iznenađivati i protiv uvijek neugodne Sjeverne Irske pogocima Sestaka i Holostoka došli na impresivnih 19 akumuliranih bodova i šeste pobjede.

Odmah do njih, s pet bodova manje, nalaze se Slovenci. Uvjerljivom 3:0 pobjedom nad Poljskom zapadni su hrvatski susjedi pokazali kako bljesak na Wembleyju protiv Engleske nije bio samo trenutačan; vodit će se u ovoj skupini do posljednje minute velika borba, u igri su još i Češka na četvrtom mjestu, a i Sjeverna Irska na trećem. U svakom slučaju, sve je još uvijek otvoreno.

Poredak: Slovačka 19; Slovenija 14; Sjeverna Irska 14; Češka 12; Poljska 11; San Marino 0.

Skupina 4: Finska otpala u Lihtenštajnu

Ionako slabi zgledi Finske za plasman na SP nakon večerašnjih utakmica više ne postoje. Finci su se od nade u Južnu Afrike oprostili na gostovanju kod slabašnog Lihtenštajna. Litmanen je u 73. minuti iz 11-erca doveo Finsku u vodstvo, da bi samo dvije minute kasnije Polverino zabio za 1:1 i donio Lihtenštajnu tek drugi bod u kvalifikacijama.

O izravnom putniku u Južnu Afriku idućeg mjeseca u Moskvi će odlučivati Rusija i Njemačka. Vodeći Nijemci lakoćom su se obračunali s Azerbajdžanom. Ballack u prvom te Podolski i Klose s dva pogotka u drugom nastavku donijeli su očekivano uvjerljivu pobjedu nad momčadi nekadašnjeg njemačkog izbornika Bertija Vogtsa.

Očekivano više problema imali su Rusi na gostovanju u Cardiffu. Semšov je u 36. minuti doveo goste u vodstvo, da bi Collins u 54. minuti vratio Wales u igru. Do vrlo vrijedna tri boda momčad Guusa Hiddinka stigla je u posljednjih 20 minuta pogocima Ignaševiča i Pavljučenka.

Poredak: 1. Njemačka 22, 2. Rusija 21, 3. Finska 14, 4. Wales 9, 5. Lihtenštajn 2, 6. Azerbajdžan 1.

Skupina 5: Španjolci osigurali Afriku

Osmom pobjedom u isto toliko nastupa plasman na Svjetsko prvenstvo osmom pobjedom potvrdila je Španjolska. Fabregas je u 33. minuti načeo Estonce, koji su se dobro držali sve do posljednje dvije minute kada Cazorla i Mata zabijaju za na kraju uvjerljivih 3:0 i potvrdu plasmana u Južnu Afriku.

Izravan dvoboj za drugo mjesto igran je u Zenici, gdje su sjajan susret odigrali BiH i Turska. Turcima je igrala samo pobjeda i već u četvrtoj minuti Emre je pogotkom utišao Bilino polje. Bosanci se u igru vraćaju fantastičnim pogotkom Salihovića iz slobodnog udarca u 25. minuti, nakon čega je zbog protesta isključen trener gostiju Fatih Terim. Do kraja susreta obje su momčadi propustile pregršt dobrih prigoda, no s konačnih 1:1 puno zadovoljnija može biti momčad Miroslava Blaževića, koja je ovim rezultatim došla korak bliže play offu.

Još jednu rasprodaju ugleda, ovaj put u Armeniji, doživjela je nekad velika Belgija. Goharyan i Hovsepyan u prvom su dijelu doveli domaćine u vodstvo, a sve što su Belgijanci uspjeli napraviti u nastavku bio je počasni pogodak Camarga u posljednoj minuti susreta.

Poredak: 1. Španjolska 24, 2. BiH 16, 3. Turska 12, 4. Belgija 7, Estonija 5, Armenija 4.

Skupina 7: Podjela bodova u Beogradu

Uzbudljivu su utakmicu odigrali Srbija i Francuska u Beogradu. Završilo je 1:1, rezultatom s kojim su puno zadovoljniji domaćini. Srbi su poveli u 13. minuti utakmice iz jedanaesterca koji je realizirao Milijaš. Zbog skrivljenog kaznenog udarca također je isključen vratar Francuza Lloris. Nadu u pobjedu gostima je vratio Thierry Henry pogotkom u 31.minuti. Međutim, završilo je 1:1, Srbija i dalje čvrsto drži prvo mjesto u skupini.

Austrija je propustila priliku s pobjedom u gostima kod Rumunjske približiti se Francuskoj na dva boda, završilo je 1:1. Iznenađenje su priredili amateri s Farskih Otoka koji su svladali Litvu s 2:1.

Poredak: 1. Srbija 18, 2. Francuska 15, 3. Austrija 11, 4. Litva 9, 5. Rumunjska 9, 6. Farski Otoci 4

Skupina 8: Italija rutinski

Dvije utakmice su večeras odigrane u skupini 8. Italija je doma svladala Bugarsku i širom si otvorila vrata Južne Afrike, a istovremeno i pomogla Irskoj u borbi za drugu poziciju koja vodi u dodatne kvalifikacije. Već nakon prvog poluvremena riješene su sve dvojbe, Italija je vodila 2:0 pogocima Grossa i Iaquinte. U utakmici za prestiž Crna Gora i Cipar su u Podgorici odigrali 1:1.

Poredak: 1. Italija 20, 2. Irska 16, 3. Bugarska 11, 4. Cipar 6, 5. Crna Gora 5, 6. Gruzija 3

Skupina 9: Škotska u tuzi

U jedinoj skupini s pet reprezentacija odigrano je zadnje kolo. Nizozemska je davno osigurala prvo mjesto, a prije večerašnjih utakmica čak su tri momčadi mogle uhvatiti drugo mjesto.

Škotska je ugostila Nizozemsku s jednim ciljem, ne izgubiti utakmicu kako bi osigurali drugo mjesto. Međutim, kvaliteta je ipak pobijedila hrabro škotsko srce. Nizozemska je slavila 0:1, a pogodak odluke je postigao Elia u 81.minuti. Izabranici Berta Van Marwijka su furiozno prošli kroz svoju skupinu ossvojivši maksimalnih 24 boda.

U Oslu su se susreli Norveška i Makedonija. Obje reprezentacije su čekale poraz Škotske da bi s pobjedom ugrabile drugo mjesto u skupini. Norveška je krenula furiozno i u 25. minuti je vodila 2:0 nakon golova Helstada i Riisea. Lažnu nadu je Makedoncima vratio Grncarov u 79.minuti utakmice. Premda zauzimaju drugo mjesto na ljestvici, Norvežani su zasad najveći kandidati da budu deveta drugoplasirana reprezentacija i ostanu bez doigravanja.

Poredak: 1. Nizozemska 24*, 2. Norveška 10, 3. Škotska 10, 4. Makedonija 7, 5. Island 5