Inter slavi Eto'oa, Budan strijelac

Ivana Spahija • nedjelja, 13.09.2009.

Susreti trećeg kola Serie A ponudili su dosta neizvjesnosti, ali su na kraju ipak slavile većinom momčadi favoriti. Branitelj naslova Inter kod kuće je svladao novopečenog prvoligaša Parmu uz odličan pogodak Eto'oa, a napokon se otvorilo i Romi, koja je teškom mukom od Siene izvukla pobjedu, prvu ovosezonsku. Sampdoria je pobjedom nad Atalantom nastavila stopostotan učinak u prvenstvu, a naš Igor Budan svojim je pogotkom donio bod Palermu...

Nogometaši Intera rutinski su odradili dvoboj s novopečenim prvoligašem Parmom i na San Siru slavili rezultatom 2:0. Crno-plavi su se prilično namučili protiv solidne momčadi Parme, ali su na kraju ipak uspjeli slomiti jak otpor gostiju. Najviše pozornosti privukao je odličan pogodak Samuela Eto'oa za vodstvo Intera, Kamerunac je odigrao do sada najbolju utakmicu u crno-plavom dresu, a Milito je pri samom kraju susreta potvrdio pobjedu domaćina.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka uz dosta nervoze u redovima Intera, najviše se živcirao trener Jose Mourinho zbog nešto lošijeg izdanja svoje momčadi. Eto'o je u 11. minuti imao veliku priliku dovesti Inter u vodstvo, no njegov pokušaj glavom završio je tek malo iznad vratnice gola Parme. Bez pokušaja nisu ostali niti gosti, Mariga je u 23. minuti zaprijetio golu Julia Cesara, ali je lopta otišla iznad gola.

Vezane vijesti

Po povratku iz svlačionice razigrali su se nogometaši Intera, već u 47. minuti Balotelli u dva navrata prijeti golu Parme, ali goste od pogotka spašava vratar Mirante. Pritisak na obranu Parme Interu se isplatio u 72. minuti, Eto'o je primio loptu na rubu prostora, s lakoćom prošao Panuccija i parabolom prebacio nemoćnog Mirantea za vodstvo domaćina od 1:0. Dvije minute kasnije Sneijder je mogao udvostručiti vodstvo Intera, ali je dobar prodor upropastio lošim završnim udarcem. Konačan je rezultat na 2:0 za Inter postavio Milito udarcem izvana u 88. minuti susreta.

Prva tri boda u sezoni ugrabila je Roma na gostovanju kod Siene, Vukovi su se jedva spasili od potpune blamaže i zahvaljujući pogocima Mexesa i Riisea ostvarili tek prvu pobjedu u sezoni. Katastrofa momčadi Claudija Ranierija tako je barem nakratko prekinuta bljeskom u Sieni, ali ne veseli činjenica kako prikazana igra Vukova ne ulijeva nadu u pozitivan nastavak prvenstva. Naš Mato Jajalo na terenu je proveo deset minuta u dresu Siene, u 80. minuti zamijenio je Ghezzala.

U prvom poluvremenu nogometaši Rome prikazali su prilično lošu igru, što domaćini nisu propustili kazniti. Igrala se 26. minuta, Calaio je odlično uposlio Maccaronea koji je bez ikakvih problema preveslao Mexesa i loptu poslao u mrežu nemoćnog Julia Sergija za vodstvo Siene od 1:0. Roma je pokušala uzvratiti preko Pizarra u 30. minuti, ali njegov udarac završio je pokraj gola.

S odmora se na teren vratila drugačija, odlučnija Roma. Jezikova juha trenera Ranierija očito je urodila plodom. U 55. minuti je branič Siene Ficagna spriječio da se udarac Pizarra nađe u mreži domaćina, a pritisak se Vukovima isplatio u 63. minuti kada je Mexes nakon asistencije Tottija pronašao put do mreže Curcija za izjednačenje. Činilo se kako će tim rezultatom susret biti i okončan, ali je u 90. minuti Riise odličnim pogotkom rasparao mrežu Siene za konačnih 2:1 i malo radosti za navijače Rome.

Dvoboj Palerma i Barija na Siciliji završio je remijem, momčadi su podijelile bodove rezultatom 1:1, a bod Palermu donio je naš Igor Budan. Gosti iz Barija iznenađujuće su poveli već u drugoj minuti zahvaljujući pogotku Allegrettija i taj je rezultat bio aktivan sve do 90. minute. Budan je u igru ušao u 60. minuti na terenu zamijenivši Bresciana, a povjerenje trenera opravdao je u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je iskoristio pogrešku vratara Barija koji je izišao s vratiju i pospremio loptu u mrežu za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova na Siciliji.

Tri boda je rutinski upisala Fiorentina domaćom pobjedom nad Cagliarijem. Viole su s minimalnih 1:0 svladale goste sa Sardinije i tako zadržala priključak za vodećima. Naš Mario Brkljača u ovom susretu nije konkurirao za momčad Cagliarija. Fiorentina je sva tri boda riješila početkom drugog dijela, točnije, u 55. minuti. Vargas je probio po lijevoj strani obrane gostiju i centrirao za Gilardina, koji je rutinski matirao gostujućeg vratara Marchettija za konačnih 1:0 i nova tri boda za Viole.

Senzacija s početka prvenstva zove se Sampdoria. Momčad iz Genove i dalje ima stopostotan učinak, nova žrtva Blucerchiata je Atalanta, koja je kod kuće pala s minimalnih 1:0. Time je Sampdoria, uz Juventus, za sada jedina momčad koja je u prva tri kola uzela svih devet bodova. Junak susreta bio je Mannini koji je u 63. minuti pogotkom iz voleja pronašao put do mreže Atalante i time svoju momčad ostavio na samom vrhu, rame uz rame s Juventusom.

Pravu golijadu u Udinama ponudio je dvoboj Udinesea i Catanije, domaćini su s visokih 4:2 uzeli sva tri boda i odmaknuli se od samog dna ljestvice. Za slavlje momčadi iz Udina najzaslužniji je Antonio Di Natale, koji je svojim hat trickom i dvama ključnim pogocima u drugom dijelu riješio pitanje pobjednika i Udineseu donio prvu ovosezonsku pobjedu.

U posljednjoj utakmici dana, Genoa je na domaćem terenu deklasirala Napoli s uvjerljivih 4:1 te se tako pridružila Juventusu i Sampdoriji na samom vrhu ljestvice. Naš Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za sastav pobjedničke momčadi. Susret je počeo loše za domaćine, prvi su u vodstvo došli gosti iz Napulja nakon pogotka Hamšika u 41. minuti.

No, samo četiri minute kasnije Floccari je iz najstrože kazne poravnao rezultat na 1:1. Genou je u vodstvo doveo Mesto lijepim pogotkom u 55. minuti susreta, a potom su Crespo i Kharja golovima u 75., odnosno 88. minuti potvrdili dominaciju momčadi iz Genove za konačnih 4:1 i potpuno zasluženi put Genoe na prvo mjesto na ljestvici.