Produžetak u Italiji - zlata vrijedi

Ivana Spahija • nedjelja, 27.09.2009.

Neuobičajeno mali broj pogodaka za talijanske prilike i presudni golovi u posljednjim sekundama susreta obilježili su šesto kolo Serie A. Juventus je doživio razočaranje remijem s Bolognom na domaćem terenu, gosti su do boda došli u trećoj minuti sudačke nadoknade, dok se Roma se u sučevom produžetku spasila potpune blamaže i uzela bod Cataniji. Budanov Palermo uzeo je bod Laziju na rimskom Olimpicu, a drugi poraz u sezoni upisala je Jurićeva Genoa...

Najnovije u nizu razočaranja ostvarili su nogometaši Rome na gostovanju kod Catanije u Siciliji, Vukovi su jedva uspjeli izvući remi rezultatom 1:1 i time su produžili agoniju u svojim redovima. Trener Claudio Ranieri po tko zna koji put nije uspio pronaći "dobitnu kombinaciju" i autsajderi sa Sicilije su iskoristili pruženu priliku te su uzeli bod ranjenim Vukovima, a sekunde su ih dijelile i od pobjede.

Utakmica je počela prijetnjama Catanije od prve minute, domaćini su u petoj minuti u dva navrata mogli do vodstva, ali je neprecizan bio Morimoto. Napadač momčadi sa Sicilije takve je pogreške ispravio u 22. minuti, iskoristio je odbijenu loptu vratara Rome Julija Sergija i pospremio je u mrežu Vukova za veliko vodstvo Catanije od 1:0. Roma je cijeli susret bila praktički nevidljiva, najbliže se vratima domaćina približila u 79. minuti kada je Vučinić gađao pokraj gola.

Ipak, sreća je Romu pomazila u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je De Rossi nakon izvedenog udarca iz kuta pronašao put do mreže Catanije za konačnih 1:1 i ublažavanje potpune sramote na Siciliji. Catania može biti razočarana gubitkom dva boda protiv katastrofalnog izdanja Rome, dok Vukovi mogu biti itekako zadovoljni poklonjenim bodom koji ih ipak neće spasiti od daljnjeg tonjenja.

I dok je sudačka nadoknada bila sretna za Romu, produžetak suca Russa bio je koban za nogometaše Juventusa, koji su u trećoj minuti sudačke nadoknade izgubili dva boda protiv Bologne. Stara dama je imala vodstvo i dominaciju tijekom svih 90 minuta, ali je jedna pogreška u bijelo-crnoj obrani u konačnici donijela veliki poklon Bologni, kao i veliku tugu Juventusu, koji je propustio priliku prestići Sampdoriju na prvom mjestu.

Susret su uobičajeno agresivno otvorili nogometaši Juventusa, vratima gostujućeg vratara Viviana u nekoliko su navrata prijetili Amauri i Trezeguet, ali bez uspjeha. Francuski je nogometaš ipak spretne ruke bio u 24. minuti, Zebina je odradio posao na desnoj strani obrane Bologne i dodao za Trezegueta, koji je nepogrešivo poslao loptu u mrežu za vodstvo Juventusa od 1:0.

U 45. minuti zatresla se i mreža Stare dame, i to nesvakidašnjom pojavom u kojoj je branič Juventusa Chiellini zatresao vlastitu mrežu, ali je pogodak sudac poništio zbog zaleđa dvojice igrača Bologne koji su se nalazili iza zadnje linije obrane domaćina. Čini se kako suci u posljednje vrijeme imaju običaj poništavati pogotke Juventusu, bilo da njegovi igrači tresu tuđu ili vlastitu mrežu.

U drugom poluvremenu nastavili su prijetiti nogometaši Juventusa, Felipe Melo je u 60. minuti propustio lijepu priliku atraktivno povećati vodstvo domaćina, njegov je projektil s preko 30 metara udaljenosti uspio obraniti Viviano. Kada se činilo da će Juventus uzeti sva tri boda, u trećoj minuti sudačke nadoknade Adailton je iskoristio poklonjenu loptu Mela i pronašao put do mreže Buffona i poravnao rezultat na konačnih 1:1 za veliko razočaranje Stare dame i ostanak na drugom mjestu.

Palermo našeg Igora Budana odigrao je neriješeno u gostima kod Lazija na Olimpicu, momčad sa Sicilije uzela je bod u susretu koji je također završio rezultatom 1:1. Naš nogometaš je susret započeo među početnih 11 i nakon 56 minuta na terenu ga je zamijenio Cavani, ujedno i strijelac za Palermo. Utakmica je odlučena u posljednjih 15 minuta, Cavani je pogotkom u 75. minuti donio vodstvo Sicilijancima, ali je Lazio točno deset minuta kasnije zahvaljujući golu Zaratea poravnao rezultat na konačnih 1:1 za raspodjelu bodova na Olimpicu.

Drugi poraz ove sezone ostvarila je Genoa našeg Ivana Jurića, momčad iz Genove doživjela je poraz u Udinama gdje je domaćin Udinese slavio sa sigurnih 2:0. Naš nogometaš zbog ozljede nije konkurirao za ovaj dvoboj. I ovaj je susret riješen tek u samoj završnici, Udinese je poveo u 81. minuti preko Di Natalea, a konačnu pobjedu Zebri potvrdio je Pepe pogotkom u 88. minuti. Genou je ovaj poraz spustio na šesto mjesto na ljestvici, a Udinese je trenutno peti.

Od ostalih susreta, Siena Mate Jajala poražena je na gostovanju kod Napolija rezultatom 2:1, a naš je nogometaš na terenu proveo 63 minute. Cagliari Marija Brkljače slavio je u gostima kod Parme zahvaljujući pogocima Jede i Dessene iz osme, odnosno 58. minute, a naš nogometaš nije konkurirao za sastav pobjedničke momčadi. Chievo i Atalanta podijelili su bodove u susretu odigranom u Veroni, bilo je 1:1, čime je momčad iz Bergama ugrabila tek drugi bod ove sezone te se i dalje nalazi na samom začelju.

U posljednjoj utakmici ovog kola Milan i Bari podijelili su bodove na San Siru rezultatom 0:0, a Rossoneri, s obzirom na prikazanu igru, mogu biti zadovoljni i jednim izvučenim bodom. Leonardova momčad nije dobro parirala dojučerašnjem drugoligašu koji je imao nekoliko izglednih prilika za pogodak, vratara Milana dobro su "izbombardirali" Rivas, Alvarez i Bonucci, no Storari je imao dobru večer i uspješno je sačuvao mrežu domaćina netaknutom.

Milan se probudio tek u drugom dijelu, u 53. minuti Ronaldinho je glavom gađao iznad gola gostiju, a šest minuta kasnije vratar Barija Gillet odlično je obranio pokušaj nekadašnjeg brazilskog čarobnjaka. Susret je na kraju ipak završio bez pogodaka, a Milanu se nisu ostvarile želje o osvajanju sva tri boda i uzletu na peto mjesto. Ovako će Rossoneri morati zaslužiti proboj među najbolje i usidriti se na 11. mjestu na ljestvici. Bari je trenutno na 12. mjestu.