Twente na vrhu, PSV zaustavljen

Vedran Babić • nedjelja, 04.10.2009.

Vodeći dvojac nizozemske lige, Twente i PSV, danas je različitih raspoloženja napustio travnjake. Twente je pobjedom kod Heraclesa ostao sam na vrhu, dok je PSV odigrao remi bez pogodaka u Utrechtu. Bez punog plijena na gostovanju ostao je i Ajax, a još jučer AZ je prekinuo crni niz i stigao do prve pobjede poslije tri kola...

Zahtjevan europski ispit sredinom tjedna protiv Steaue kod kuće (0:0) u Europskoj ligi nije previše umorio igrače Twentea, koji su danas nastavili svoj niz neporaženosti u ovoj sezoni. Do ukupno sedme pobjede, a četvrte uzastopne, stigli su rezultatom 3:1 na gostovanju u Almelu kod Heraclesa.

Domaćini su odlično krenuli u utakmicu i poveli već u devetoj minuti preko Evertona, no utakmicu je na početak vratio Bryan Ruiz u 31. Gostujući blitz-krieg početkom nastavka bio je dovoljan za tri boda - strijelci su u 54. i 55. minuti bili Blaise N' Kufo, odnosno Theo Janssen.

PSV-ov niz od šest pobjeda prekinuo je petoplasirani Utrecht, odigravši pred svojim navijačima 0:0 protiv favoriziranih suparnika. Gosti iz Eindhovena su u 87. minuti ostali s desetoricom igrača, isključen je zbog drugog žutog kartona bio Mađar Balazs Dzsudzsak, no do kraja utakmice je ostalo jako malo vremena pa domaćini nisu uspjeli iskoristiti tu prednost.

S jednim osvojenim bodom PSV sada ima dva manje od vodećeg Twentea (23-21), te jedan više od prvih pratitelja, Ajaxa i Feyenoorda. Kopljanici su odigrali 2:2 u Kerkradeu kod Rode uz dva pogotka Luisa Suareza, dok je jučer Feyenoord na svom terenu s 3:0 nadigrao Waalwijk.

Aktualni prvak AZ je zahvaljujući Jeremainu Lensu nadvisio NAC i prekinuo seriju od tri uzastopna poraza. Iako izvedba nije bila blistava, nogometaši iz Alkmaara zasigurno su povratili dio izgubljenog samopouzdanja uoči idućeg kola i derbi utakmice s Twenteom u gostima.

Bit će to velika utakmica za Ronalda Koemana i njegove trupe, jer u slučaju poraza Twente će im već poslije deset kola pobjeći na velikih 11 bodova.