SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 10.10.2009, 18:15 h, Dnipropetrovsk, Dnipro Arena
Suci: Damir Skomina, Primož Ahar, Marko Stancin (svi Slovenija)
Ukrajina
Ukrajina
Serhiy Nazarenko 29'
1:0(1:0) Engleska
Engleska

Marin Vuković • subota, 10.10.2009.

Hrvatska reprezentacija ipak po svemu sudeći neće vidjeti Svjetsko prvenstvo u Južnoafričkoj Republici. Tužan je to epilog utakmice u Dnipropetrovsku, gdje je Ukrajina uspjela svladati Englesku i doći do tri ključna boda na putu do istoga cilja. Odlučujućim se pokazao pogodak Serhiyja Nazarenka, ali i činjenica da su gosti veći dio utakmice morali igrati s desetoricom igrača.

Andriy Yarmolenko
67'

Oleg Gusev
90'+2'

David James
15'
16
James Milner
46'
17
Carlton Cole
72'
Fabio Capello

Ne dogodi li se svjetsko čudo i Andora u posljednjem kolu otme bodove Ukrajini, neće biti kockastog ludila u Južnoafričkoj Republici i Hrvatska neće vidjeti Svjetsko prvenstvo. Ukrajinci su položili ispit kada je to bilo najteže, pogotkom Serhiyja Nazarenka svladali najbolju reprezentaciju naše skupine i sudjelovat će u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na svjetsku nogometnu smotru.

Hrvatsko putovanje u Kazahstan ipak će biti turističke prirode, teško je vjerovati da reprezentacija Andore može iz ukrajinskih ruku uzeti ono za što su večeras toliko naporno radili. Deset godina nakon Europskog prvenstva 2000., Hrvatska će ponovno propustiti jedno veliko natjecanje. Možda je bilo previše očekivati bilo što drugo nakon kvalifikacija u kojima smo upisali najteži domaći poraz i najteži poraz uopće u povijesti hrvatske reprezentacije.

Ukrajinci su susret otvorili oprezno, bez većeg pritiska na posljednju liniju engleske obrane, što su gosti iskoristili i u devetoj minuti složili prvu opasnu situaciju pred vratima Andriyja Pyatova. Frank Lampard je pronašao Aarona Lennona, a ubačaj Tottenhamova veznjaka očistila je ukrajinska obrana.

Veliki uzdah nevjerice čuo se nad Hrvatskom u 14. minuti utakmice kada je grubo pogriješio Rio Ferdinand. Prema vratima Engleske sjurio se Artem Milevskiy i prošao Roberta Greena, a ovaj ga ruši i glavnom sucu utakmice ne ostavlja previše dvojbi. Jednaesterac za Ukrajinu i crveni karton za engleskog vratara.

Među engleske vratnice stao je David James, a loptu na bijelu točku postavio Andriy Ševčenko. Iskusni kapetan ukrajinske reprezentacije prevario je engleskog vratara, ali i promašio cijela vrata te Hrvatsku u tom trenutku ostavio u igri za odlazak na Svjetsko prvenstvo.

Veselje hrvatskih navijača ipak je bilo kratkoga daha, već u 29. minuti nova pogreška engleske obrane dala je priliku Serhiyju Nazarenku koji udarcem s dvadesetak metara para mrežu Jamesa. Loptu je na putu do mreže skrenuo Ashley Cole i poslao je van domašaja svoga vratara.

Englezi su mogli izjednačiti samo tri minute kasnije, ali udarac Lamparda odlazi par centimetara pored vratnice, a odmah u sljedećoj minuti Artem Milevskiy je snažnim udarcem zatresao gredu engleskoga gola i pokazao da Ukrajinci u ovom susretu još uvijek nisu rekli posljednju riječ.

Drugo poluvrijeme Englezi su otvorili nešto angažiranijom igrom, no u 54. minuti prvi su zaprijetili Ukrajinci i to spektakularnim udarcem Yaroslava Rakytskyja, kojeg još ljepšom intervencijom brani David James. Šest minuta kasnije Frank Lampard je imao možda i najbolju priliku Engleza u drugom poluvremenu. Na rubu kaznenog prostora našao se u sjajnoj situaciji za udarac, no odlučio je napraviti potez previše i lopta mu je izmakla kontroli.

Dvadeset minuta prije kraja Milner je umalo postigao autogol, ali se uspio izmaknuti lopti i poslati je u korner, a u 80. minuti ponovno hrvatske nade spašava James sjajnom intervencijom nakon kontranapada Ukrajine. U prvoj minuti sudačke nadoknade bilježimo posljednji pokušaj Engleza, Rooney je lijepo pucao s dvadesetak metara, ali lopta odlazi tik pored desne vratnice ukrajinskog gola.

S posljednjim sučevim zviždukom otišle su i posljednje nade Hrvatske da sve propuste u ovim kvalifikacijama može ispraviti pobjedom u Kazahstanu. Hrvatski će navijači Svjetsko prvenstvo iduće godine gledati pred malim ekranima i navijati za neke druge reprezentacije.