Argentinci upalili svijeću za Palerma

Maja Giljanović • nedjelja, 11.10.2009.

35-godišnji veteran Martin Palermo spasio je dionice Argentine. Golom napadača Boca Juniorsa bivši su svjetski prvaci u posljednjoj minuti pobijedili Peru i ostali na kolosijeku prema Južnoafričkoj Republici.

Argentini je u predzadnjoj utakmici kvalifikacijskog ciklusa u Južnoj Americi u Buenos Aires na rasprodani Monumental - eksperiment s Rosarijom je propao nakon blamaže protiv Brazila (1:3) - stigao Peru i tri im je boda protiv posljednjeplasirane reprezentacije CONMEBOL-a svjetska javnost odavno pribrojila (kladioničarske su kuće primjerice na tip 1 stavili koeficijent 1,15).

Igrači često kažu da je utakmice u kojima su bodovi "osvojeni" bez da je utakmica uopće odigrana najteže: utakmica protiv Perua ispostavila se upravo takvom. Argentinci su navalili pokušavajući nervozu zatomiti ranim vodstvom, ali Heinze, Di Maria, Messi i osobito Higuain - napadač Reala je promašio 100%-tnu šansu s niti šest metara - nisu u prvom poluvremenu probili bunker gostiju.

Peru je poslao upozorenje kad je volej Vargasa (Fiorentina) zaustavila stativa i bivši (1978., 1986.) su ga dvostruki svjetski prvaci ozbiljno shvatili i u sljedećem napadu poveli golom Higuaina nakon briljantnog dodavanja Aimara.

Gosti su oštećeni u 57. minuti kad im nije sviran čisti jedanaesterac nakon što je Insua u svom šesnaestercu igrao rukom, a izjednačiti su propustili i u 60. minuti iz slobodnog udarca Vargasa.

Rengifo je, međutim, bio precizan u 89., izjednačio na 1:1 i izazvao opću nevjericu na stadionu samo da bi se u trećoj minuti sudačke nadoknade ukazao Martin Palermo. 35-godišnji veteran je bio na pravom mjestu u pravi čas, svladao Butrona i svojim tek šestim golom u nacionalnom dresu (ali i odigrao je samo 10 utakmica) spasio Argentince.

Situacija uoči srijede je takva da su Gauči četvrti (25), ali Urugvaj koji je slavio u Ekvadoru - 2:1 golom Diega Forlana iz jedanaesterca u 90. minuti - im puše za vratom. Dijeli ih jedan bod, a u posljednjem kolu Argentina gostuje upravo u Montevideu.

Želi li Urugvaj na SP u JAR-u nakon što su propustili Njemačku 2006., mora pobijediti, a Argentinci u konačnici mogu i zaplakati. Pobijedi li, naime, šesti Ekvador (23 boda) u Čileu, uspet će se na peto mjesto i izboriti play-off protiv četvrtoplasirane reprezentacije u CONCACAF-u, a Argentinci bi u slučaju poraza u Urugvaju pali na šesto mjesto i prvi put nakon 1970. izostali sa SP-a.

Brazilu koji tek mora odigrati utakmicu u Boliviji i Paragvaju koji je pobijedio u Venezueli (2:1) u Južnoafričkoj su se Republici pridružili su se i Čileanci koji su slavili u Kolumbiji (4:2) i izborili prvo SP nakon 1998.

CONMEBOL, 17. kolo:
Argentina - Peru 2:1, Venezuela - Paragvaj 1:2, Kolumbija - Čile 2:4, Ekvador - Urugvaj 1:2