Uraganski start Montepaschija

Branimir Korać • nedjelja, 11.10.2009.

Susretima prvog kola započela je i talijanska košarkaška liga. Odmah nakon prvog kola na vrh ljestvice sjeo je Montepaschi koji je nanio težak poraz Martos Napoliju...

Montepaschi je sezonu otvorio autoritativno, upravo onako kako se od njega i očekivalo. Ugostio je momčad Martos Napolija koja je u sezonu ušla s minus četiri boda i odmah doživjela i rezultatsku katastrofu. U Sieni su poraženi s katastrofalnih 87:48 u posve jednosmjernom susretu.

Montepaschi su vukli David Hawkins sa 17 poena i pet ukradenih lopti te Henry Domercant sa 16 poena. Kod poraženih Kevin Kruger ubacio je 15 poena, a Andrew Adeleke dodao je deset poena i 14 skokova.

Nikakvo iznenađenje nije dopustila niti Lottomatica koja je na startu svladala Vanoli s 94:79. Rimljani su se zagrijavali desetak minuta, a nakon toga su potpuno preuzeli kontrolu i upisali visoku pobjedu.

Pobjeda je ostvarena na krilima odličnog Ibrahima Jaabera koji je ubacio 28 poena (7/11 za tri) dok je Andre Hutson dodao 17 poena. Kod Vanolija Gary Forbes ubacio je 23 poena uz pet skokova, a Brandon Brown dodao je 19 poena i pet skokova.

Rutinski je posao odradio i Air Avellino koji se lako obračunao sa Scavolinijem. Scavolini je već na poluvremenu zaostajao 18 poena, nije se baš uspijevao približiti niti u drugom poluvremenu i tek je u završnih deset minuta smanjio zaostatak, ali ne i upisao jednoznamenkast poraz.

Avellino je igrao na krilima 21 poena i 12 skokova Chevona Troutmana, 20 poena Cenka Akyola te 15 poena i 11 skokova Szymona Szewczyka. Kod gostiju Marques Green ubacio je 23 poena (7/14 trica) uz pet asistencija, a Dušan Šakota dodao je 14 poena i osam skokova.

Velikih problema nije imao niti Pepsi iz Caserte koji je sa 77:68 svladao Biellu. Pepsi je najvećim dijelom susreta imao prednost od desetak poena, uspio je to držati do same završnice i u konačnici slaviti.

Fabio di Bella i Jumaine Jones ubacili su po 16 poena kod Caserte, a kod Bielle Joe Smith ubacio je 16 poena uz pet asistencija, a Matteo Soragna dodao je 14 poena.

Virtus je u Bologni protiv Montegranara pobjedu osigurao u posljednje dvije minute. Gosti su na manje od dvije minute do kraja zaostajali malih 70:68, a onda je uslijedila serija domaćina 6:0 do kraja susreta, sasvim dovoljno za osiguravanje pobjede.

U domaćem sastavu LeRoy Hurd ubacio je 15 poena uz sedam skokova, a Diego Fajardo dodao je 14 poena uz pet skokova. Kod Montegranara Greg Brunner ubacio je 19 poena uz šest skokova, a Marquinhos je dodao 13 poena i sedam skokova.

Varese je lakše nego što rezultat otkriva stigao do pobjede protiv Armanija. Cimberio je slavio 73:66, no nije bilo neke velike neizvjesnosti obzirom da je domaćin u zadnjih pet minuta uspješno održavao prednost između šest i deset poena.

Kod Varesea bolji od ostalih bili su sjajni Ronald Slay s 33 poena i 14 skokova te Jobey Thomas s 11 poena. Kod Armanija malo je bilo raspoloženih, a istaknuo se Morris Finley s 28 poena i pet skokova.

Carife Ferrara je zahvaljujući sjajnoj posljednjoj četvrtini upisala pobjedu protiv Terama 90:83. U završnih deset minuta gosti su ušli s prednosti, ali domaćin se vratio i u neizvjesnoj završnici pitanje pobjednika minutu i pol prije kraja riješila je trica Oluome Nnamake za 85:81.

Luke Jackson s 23 poena i sedam skokova predvodio je domaćina, a slijedio ga je Anthony Grundy s 19 poena. Kod gostiju Drake Diener ubacio je 19 poena, Giuseppe Poeta 14, a James Thomas dodao je deset skokova.