Blackburnu derbi bez Kalinića

Marin Vuković • nedjelja, 18.10.2009.

Vrlo zanimljivi i dramatični East Lancashire derbi pripao je Blackburnu, u čijim redovima ponovno nije bilo Nikole Kalinića. Burnley je pak ostao vjeran svojoj statistici, pa niti ovaj put nije osvojio ni bod na gostovanju.

Trenerima Blackburna i Burnleyja pri dolasku u klub često govore: "Možeš izgubiti bilo koju utakmicu, ali potrudi se pobijediti Burnley/Blackburn". East Lancashire derbi jedan je od mnogih engleskih lokalnih derbija, a budući da dva grada dijeli tek nekoliko kilometara udaljenosti posve je jasno otkud tako veliko rivalstvo.

Prvi put nakon 1966. godine ove su se dvije momčadi susrele u istom rangu natjecanja, a pobjedu je nakon rezultatskog zaostatka odnio domaći Blackburn, za kojeg ni danas nije zaigrao Nikola Kalinić. Štoviše, hrvatskog napadača nije bilo niti na klupi Roversa, pa ćemo na Kalinićev eventualni premierligaški prvijenac još malo pričekati.

Burnley je na početku utakmice dao naznake da bi mogao prekinuti svoj post na gostovanjima. Izrazito domaćinska momčad u osam je dosadašnjih kola upisala četiri domaće pobjede i četiri gostujuća poraza, a već u petoj minuti poveli su golom Robbieja Blakea.

Veselje gostiju bilo je kratkoga daha jer već u devetoj minuti David Dunn je izjednačio, a u 21. minuti Franco di Santo u potpunosti preokrenuo utakmicu. Kada je Pascal Chimbonda dvije minute prije odmora povisio na 3:1, bilo je jasno da je pobjedi bliži Blackburn.

Gosti su do kraja utakmice uspjeli tek ublažiti poraz, bivši igrač Manchester Uniteda Chris Eagles smanjio je na 3:2 u sudačkoj nadoknadi. Bila su to ujedno i prva dva pogotka uopće koje je Burnley postigao na gostovanju, no trećeg koji bi im donio bod ipak nisu dočekali.

U drugoj nedjeljnoj utakmici Wigan i Manchester City podijelili su bodove odigravši 1:1. Charles N'Zogbia je doveo domaće u vodstvo na isteku prvog poluvremena, a odmah početkom drugog Martin Petrov donio izjednačenje Cityju.

Gosti su od 65. minute morali igrati s desetoricom, nakon što je zbog drugog žutog kartona isključen Pablo Zabaleta, no izdržali su do kraja i zadržali ipak zasluženi bod.