Kranjčar asistent, balon svladao Liverpool

Marin Vuković • subota, 17.10.2009.

Tottenham je zadržao odlično treće mjesto u Premiershipu nakon gostujuće pobjede nad Portsmouthom, a asistenciju je u svoju statistiku upisao i naš reprezentativac Niko Kranjčar. Vrlo dobro poluvrijeme na Old Traffordu odigrao je Ivan Klasnić, no njegov Bolton ipak je poražen, a novom pobjedom Manchester United se vratio na vrh Premier lige. Najviše će se ipak pričati o pogotku kojim je Sunderland svladao Liverpool, doista se radi o rijetko viđenoj situaciji.

Sunderland je pobjedom nad Liverpoolom dokazao da odličan nastup na Old Traffordu nije bio tek puka slučajnost, no način na koji je momčad Stevea Brucea došla do pobjede spada u kategoriju "vjerovali ili ne". Naime, za poraz Liverpoola odgovoran je - crveni balon.

Već u petoj minuti utakmice s tribine na kojoj su bili smješteni navijači Liverpoola jedan je dječak u šesnaesterac gostiju ubacio veliki crveni balon od kojeg se, nakon udarca Darrena Benta, lopta odbila i prevarila vratara Liverpoola Pepea Reinu.

Igrači Liverpoola su protestirali, uvjereni da pogodak Benta pod ovim okolnostima ne bi trebao biti priznat. Ovaj će pogodak bez ikakve sumnje potaknuti brojne rasprave, bit će onih koji će smatrati da je regularan, ali i onih koji će zastupati stajalište da je trebao biti poništen.

Liverpool u nastavku utakmice nije uspio doći do izjednačujućeg pogotka, izostanak Fernanda Torresa i Stevena Gerrarda još se jednom pokazao kao veliki hendikep. Nekoliko odličnih prilika za uvjerljiviju pobjedu propustio je i Sunderland.

Tottenham je s gostovanja u Portsmouthu odnio sva tri boda premda je završnih pola sata utakmice odigrao s desetoricom igrača. Vedran Ćorluka je odigrao svih 90 minuta, dok je Niko Kranjčar na travnjaku ostao 65 minuta i upisao asistenciju kod prvog pogotka Spursa.

Iz kornera u 29. minuti Kranjčar je ubacio za neometanog Ledleyja Kinga koji dovodi Tottenham u vodstvo, a krajem prvog dijela Jermain Defoe je povisio na 2:0. U 59. minuti pogotkom Kevina Pricea Boatenga Portsmouth se vratio u utakmicu, a dvije minute kasnije zbog namjernog prekršaja isključen je Defoe. Brojčanu nadmoć Portsmouth ipak nije pretvorio u pogodak pa je upisao osmi poraz u devet odigranih kola.

Manchester United je bez posljedica prebolio izostanak Waynea Rooneyja i na domaćem travnjaku svladao Bolton s 2:1. Obzirom na broj propuštenih prilika i intervencija danas vrlo dobrog Jussija Jaaskelainena, konačan rezultat ne oslikava situaciju na terenu, premda je Bolton u samoj završnici mogao iz ničega doći do vrlo vrijednog boda.

United je u vodstvo doveo Zat Knight autogolom nakon udarca glavom Michaela Owena, a na 2:0 povisio je Antonio Valencia u 33. minuti, što je njegov prvi premierligaški pogodak u crvenom dresu. Petnaest minuta prije kraja nakon ubačaja s lijeve strane Matthew Taylor je skočio više od Patricea Evre i smjestio loptu u mrežu Uniteda.

Naš reprezentativac Ivan Klasnić u igru je ušao u 52. minuti i pokazao vrlo dobru igru. Bio je rastrčan i raspoložen, posebno u završnici utakmice kada je mogao rastužiti sve navijače Manchester Uniteda, no njegov udarac završio je pored gola. Jedan je pogodak uspio postići, ali je akcija Boltona prethodno prekinuta zbog prekršaja nad domaćim vratarom.

Arsenal je dobio barem kakvu-takvu zadovoljštinu u utakmici protiv Birminghama, momčadi koja mu je pretprošle sezone otela četiri boda, ali i brutalnim prekršajem Martina Taylora onesposobila Eduarda da Silvu. Do novog susreta Taylora i Eduarda nije došlo, a Topnici su slavili s 3:1.

S dva brza pogotka Robina van Persieja i Aboua Diabyja u 16. i 18. minuti Arsenal je došao do ranog uvjerljivog vodstva, ali su nesigurnosti u obrani ponovno dopustile protivniku povratak u utakmicu. Sedam minuta prije odmora na 2:1 smanjio je Lee Bowyer. Ipak, šest minuta prije kraja pobjedu domaćinu osigurava Andrej Aršavin.

Wolverhampton je iznenadio Everton i odnio bod s Goodison Parka. Četrnaest minuta prije kraja Doyle je donio prednost gostima, ali njihova obrana nije izdržala do kraja. Dinijar Biljaletdinov spasio je bod nogometašima Davida Moyesa.

Stoke City je pred svojim navijačima svladao West Ham, kojemu ove sezone definitivno prijeti borba za opstanak. Već u 11. minuti James Beattie je iz jedanaesterca načeo mrežu gostiju, kojima je nadu vratio Matthew Upson desetak minuta prije odmora. Bodovi su ipak ostali na Britanniji novim pogotkom Beattieja u 69. minuti.