Uvjerljiva Caja, prvi poraz Barcelone

Branimir Korać • nedjelja, 18.10.2009.

Preostali susreti trećeg kola ACB lige donijeli su i prvi poraz Barcelone ove sezone. Jedan od najvećih kandidata za naslov poražen je kod Gran Canarije s tijesnih 67:65...

Caja Laboral ostala je na vrhu ACB lige i nakon trećeg kola. Momčad iz Vitorije stigla je do još jedne uvjerljive pobjede, ovaj put na gostovanju kod Alicantea koji je svladan 75:57. Alicante je izdržao deset minuta, a onda je krenula serija Caje koja je u drugoj četvrtini napravila 27:10 i s plus 17 otišla na poluvrijeme. U drugom dijelu domaćin nije imao snage za preokret i gosti stižu do pobjede.

Najbolji kod Caje bili su Tiago Splitter s 18 poena i šest skokova te Pau Ribas sa 16 poena i osam skokova. Stanko Barać igrao je deset minuta i ubacio četiri poena (1/3 za dva, 2/2 slobodna) uz tri skoka. Kod domaćina Mindaugas Katelynas ubacio je 13 poena uz šest skokova, a Vule Avdalović dodao je deset poena. Mario Stojić igrao je 25 minuta i ubacio šest poena (0/6 za dva, 2/3 za tri) uz četiri asistencije i tri skoka.

Nikakvo iznenađenje nije dozvolio niti Joventut koji je u Badaloni ugostio Estudiantes i slavio 85:64. Gosti iz Madrida nakon prve četvrtine imali su sedam poena prednosti, ali drugu četvrtinu domaćin dobiva s 26:9 i radi preokret. Potpuni raspad u igri gostiju uslijedio je u posljednjih deset minuta kada je Joventut brzo stvorio visoku prednost i lako ju zadržao do posljednjih trenutaka.

Pere Tomas kod Joventuta je ubacio 18 poena, 17 poena i sedam asistencija dodao je Clay Tucker, a 12 skokova uhvatio je Alain Koffi. Kod Estudiantesa Pancho Jasen ubacio je 13 poena uz pet skokova, a Blake Ahearn dodao je deset poena.

Barcelona je prvi ovosezonski poraz upisala na gostovanju kod Gran Canarije. Domaćin je slavio u neizvjesnom dvoboju 67:65. Deset sekundi prije kraja susreta Juan Carlos Navarro poravnao je na 65:65 da bi Marcus Norris tri sekunde prije kraja doveo Gran Canariju u vodstvo. Posljednji napad gostiju išao je na Navarra, no njegov pokušaj za tri poena nije bio uspješan i Gran Canaria slavi.

U pobjedničkom sastavu Jaycee Carroll ubacio je 17 poena, a Jim Moran dodao je 13. Kod Barcelone Juan Carlos Navarro ubacio je 23 poena, a Pete Mickeal 13 poena uz sedam skokova.

Dramatično je bilo i u dvoboju Xacobea i Granade u kojem je Xacobeo dostigao veliki zaostatak kako bi izborio produžetak i tamo izgubio 95:92. Gosti su imali 13 poena viška uoči posljednje četvrtine, no Xacobeo se nije predavao i vratio se u utakmicu. Terry je u posljednjim trenucima šutirao tricu za pobjedu, promašio je, a loptu je uhvatio Sanchez nad kojim je napravljen prekršaj. Branič domaćina ubacio je samo prvo bacanje što je bilo dovoljno za poravnanje i produžetak. Tamo su gosti ponovno zaigrali bolje i uzeli pobjedu 95:92.

Kod pobjednika najistaknutiji bili su Richard Hendrix s 22 poena i deset skokova te Jimmie Hunter s 18 poena i pet skokova. U sastavu Xacobea Marc Jackson ubacio je 24 poena uz pet skokova, a Reyshawn Terry dodao je 21 poen i devet skokova. Drago Pašalić igrao je 13 minuta i ubacio tri poena (0/1 za dva, 1/3 za tri) uz uhvaćena tri skoka.

Prvi poraz upisala je Manresa koja je gostovala kod Murcije. Murcia je cijelim tijekom susreta bila bolji protivnik i posve zasluženo je na kraju slavila 73:63. U posljednjoj četvrtini domaćin se opustio i gosti su uspjeli malo smanjiti visok zaostatak, no ne i zaprijetiti velikim preokretom.

Kod Murcije bolji od ostalih bili su Miloš Vujanić s 19 poena, Pedro Robles s 12 poena i Chris Moss s 11 poena i 18 skokova. Kod Manrese Daniel Lopez ubacio je 17 poena, a Ahmad Nivins dodao je 11 poena i šest skokova.

Cajasol je u produžetku poražen na svom parketu od Lagun Ara 84:77. Baski su imali uoči završnih deset minuta deset poena prednosti, ali Cajasol se uz veliku borbenost uspješno vratio i izborio produžetak. Ali u tom hvatanju visokog zaostatka izgubili su previše energije i u produžetku je Lagun Aro lako slavio.

Michal Ignerski s 27 poena predvodio je goste dok je Andy Panko dodao 16 poena i osam skokova. Kod Cajasola Duško Savanović ubacio je 16 poena, a Earl Calloway dodao je 14 poena i šest asistencija (loš šut za dva 2/13).