Marin Vuković • nedjelja, 25.10.2009.

Hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić postigao je svoj prvi pogodak u Premiershipu i u sjajnoj utakmici na stadionu Reebok svom Boltonu donio pobjedu nad Evertonom. U velikom derbiju na Anfieldu vidjeli smo dva pogotka i dva crvena kartona, a pobjedu nad najvećim rivalom odnio je Liverpool.

U utakmici punoj preokreta i lijepih golova Bolton je došao do svoje treće ovosezonske pobjede, a na osvajanju sva tri boda može zahvaliti našem reprezentativcu Ivanu Klasniću koji je postigao odlučujući, treći pogodak domaćina.

Bolton je u početnih pola sata utakmice poveo s 2:0 golovima Leeja i Cahilla, a Everton se pogocima Sahe i Fellainija u 32. i 55. minuti vratio u utakmicu.

Gary Megson je u 63. minuti u igru ubacio Klasnića, a ovaj mu se četiri minute prije kraja utakmice odužio odlučujućim pogotkom. Klasnić je već prošlog tjedna na Old Traffordu pokazao kako se dobro uklopio u novu momčad i nismo dugo čekali na njegov prvi prvenstveni pogodak.

Liverpool je pobjedom od 2:0 u velikom derbiju s Manchester Unitedom prekinuo ružnu seriju od četiri uzastopna poraza i vratio se u utrku za naslov. Bili su raspoloženiji i konkretniji od Manchester Uniteda, koji do prvog pogotka nije uspio stvoriti pravu priliku pred vratima Pepea Reine.

Lopte pronašle put

Baš kako se osiguranje Liverpoolova stadiona i pribojavalo, navijači Manchester Uniteda na tribine Anfielda stigli su dobro opskrbljeni balonima i loptama za plažu, koje su već prije početka utakmice u velikom broju poslali na travnjak. Bio je to svojevrsni hommage crvenoj lopti za plažu koja je odlučila prošlotjednu utakmicu između Sunderlanda i Liverpoola.

Utakmica s dva različita poluvremena, prvim nervoznim i nedovoljno kvalitetnim i drugim s dva pogotka i dva crvena kartona vjerojatno je zadovoljila sve ljubitelje dobrog nogometa, osim onih koji navijaju za Manchester United. Gosti s Old Trafforda izgubili su prvo mjesto na ljestvici i ponovno gledaju u leđa Chelseaju.

Kraj početnog odmjeravanja snaga u 16. je minuti utakmice označio Fabio Aurelio sjajno izvedenim slobodnim udarcem kojeg još boljom intervencijom brani Edwin van der Sar, a odmah zatim zaustavlja i udarac Dirka Kuyta. Nedugo nakon toga Liverpool je stvorio još jednu priliku, Lucas je asistent, a nakon lošeg primanja lopte Kuyt puca pored gola.

Owenu zvižduci

Ako se itko pitao hoće li navijači Liverpoola uvredama ili pljeskom dočekati svoju legendu Michaela Owena, odgovor na to pitanje dobio je u trenutku kada napadač Uniteda pripremao ući u igru. Žestoki koncert zvižduka "pozdravio" je jednog od najboljih strijelaca Redsa u povijesti, a ponavljao se svaki put kada je Owen prihvatio loptu.

U cijelom prvom poluvremenu Manchester United je uspio uputiti tek jedan udarac prema vratima Pepea Reine, ali i njemu je malo nedostajalo da završi u mreži Redsa. S desne strane nabacio je Antonio Valencia, a srcu šesnaesterca Wayne Rooney glavom poslao loptu u ruke Reine.

Nešto bolji nogomet gledali smo već od početka drugog dijela, a utakmica je poprimila sasvim drugačiji tijek u 65. minuti, kada je Fernando Torres izmakao pozornosti u posljednje vrijeme vrlo slabog Ria Ferdinanda, sjurio se u šesnaesterac i pogodio bliži kut Van der Sarova gola.

Ferguson više nije čekao, u igru je ubacio Nanija i Michaela Owena i zaigrao daleko ofenzivnije, što se ubrzo moglo i isplatiti. Antonio Valencia je pogodio gredu, a u pohodu prema golu Owena je u posljednji trenutak srušio Jamie Carragher i zaradio "samo" žuti karton.

U jeku Unitedove ofenzive, u petoj minuti sudačke nadoknade brz kontranapad izveli su igrači Liverpoola, N'Gog se našao sam pred Van der Sarom i riješio utakmicu pogotkom za konačnih 2:0. U posljednjih desetak minuta vidjeli smo i dva crvena kartona, drugi žuti sudac je pokazao Nemanji Vidiću i Javieru Mascheranu.

Alex Ferguson, trener Manchester Uniteda: "Sve u svemu, Liverpool je bio bolja momčad i nemam nikakvih primjedbi."

Rafael Benitez, trener Liverpoola: "Pokazali smo karakter, a navijači su nam ponovno bili 12. igrač. Svi su radili zajedno i pobijedili, igrači su ovim nastupom odgovorili na mnoga postavljena pitanja. No, ne možemo biti previše uzbuđeni, idemo utakmicu po utakmicu."