Marin Vuković • subota, 24.10.2009.

Vrlo frustrirajuće poslijepodne svojim su navijačima priuštili nogometaši Tottenhama, koji su dominirali većim dijelom utakmice sa Stoke Cityjem i potom izgubili pogotkom samo nekoliko minuta prije kraja. Da stvar bude gora po Spurse, zbog ozljeda su travnjak napustili Jonathan Woodgate i Aaron Lennon. Burnleyjev domaći niz pobjeda prekinuo je Wigan, a Sunderland nakon dva odlična nastupa upisao poraz u Birminghamu.

Nogometaši Tottenhama po treći su put ove sezone osjetili gorčinu poraza, i to nakon utakmice u kojoj im gotovo ništa nije polazilo za rukom. Odličnim izdanjem obrambene četvorke Stoke City je sačuvao svoju mrežu netaknutom, došao do prve gostujuće pobjede u sezoni i prvog trijumfa na White Hart Laneu od 1975. godine.

Naši reprezentativci Niko Kranjčar i Vedran Ćorluka odigrali su cijelu utakmicu, a vrlo dobrom igrom u prvom se poluvremenu istaknuo Kranjčar. U nastavku utakmice kao da je nestao s travnjaka, premalo je sudjelovao u kreiranju igre Spursa, kojima je više nego ikad bila potrebna upotrebljiva lopta u šesnaestercu.

Tottenham je bio dominantnija momčad, ali Stoke City je od prve do posljednje minute odigrao maksimalno disciplinirano. Dapače, prvu pravu priliku na utakmici imali su upravo gosti, kada je loptu s gol linije morao očistiti Jonathan Woodgate. Tom se prilikom i ozlijedio i uskoro napustio travnjak, te tako svoj povratak nakon ozljede obilježio - novom ozljedom.

Najbolju priliku Tottenhama u prvom poluvremenu propustio je Niko Kranjčar, nakon efektnog duplog pasa s Peterom Crouchom uputio je udarac s dvadesetak metara i pogodio vratnicu. Par minuta ranije i Crouch je mogao do pogotka, nadvisio je svoga čuvara, no loptu je na putu do mreže u posljednji trenutak očistio James Beattie.

Sličnu utakmicu gledali smo i u nastavku, posjed lopte bio je na strani Spursa koji su stezali obruč oko vrata Stoke Cityja, ali im je svaki put nedostajao završni potez. Njihovu nemoć četiri je minute prije kraja kaznio Ricardo Fuller, krasno se riješio svoga čuvara i asistirao Glennu Whelanu koji pogađa gornji desni kut Gomesova gola za konačnih 0:1.

Nešto je trulo u Sunderlandu. Momčad Stevea Brucea je iz susreta s Manchester Unitedom i Liverpoolom izašla neporažena i odnijela četiri od mogućih šest bodova, a onda dva sjajna rezultata upropastila porazom od Birminghama "bez ispaljenog metka". Zasluženu pobjedu domaćinu donijeli su pogoci Liama Ridgewella i Jamesa McFaddena, a jedini pogodak gostiju također je djelo domaćeg igrača, autogol je postigao Scott Dann.

Do ovoga kola Burnleyjev se učinak svodio na stopostotan učinak kod kuće i stopostotan neuspjeh u gostima. Ovu zanimljivu statistiku danas im je pokvario Wigan koji je s Turf Moora odnio sva tri boda, iako se već u četvrtoj minuti nakon pogotka Stevena Fletchera našao u rezultatskom zaostatku.

Sedam minuta kasnije nesretni se vratar Burnleyja Brian Jensen pokliznuo u odsudnom trenutku i dozvolio Hugu Rodallegi lagani pogodak, a isti je igrač u 52. minuti gostima donio potpuni preokret pogodivši za 2:1. Konačnu potvrdu pobjede gostiju donio je Emmerson Boyce u 76. minuti.

U ranije odigranoj utakmici Wolverhampton i Aston Villa su podijelili bodove odigravši 1:1. Kada je Gabriel Agbonlahor u 79. minuti pogodio mrežu Wolvesa činilo se da će gosti iz Birminghama odnijeti sva tri boda i izjednačiti svoj najbolji start u Premier ligi od 1999. godine. Samo četiri minute kasnije, međutim, Steve Sidwell je skrivio jedanaesterac, a Sylvain Ebanks-Blake ga pretvorio u bod za Wolverhampton.

Jedinu poslijepodnevnu utakmicu bez pogodaka, možda i očekivano, odigrali su stanovnici začelja Hull City i Portsmouth. Dvije momčadi koje će ove sezone voditi žestoku bitku za opstanak u Premiershipu u 90 minuta nisu uspjele pronaći put do mreže protivnika. I jedni i drugi će nakon desetog kola ostati u zoni ispadanja.