Golijada u Alkmaaru pripala Ajaxu

Vedran Babić • nedjelja, 25.10.2009.

Derbi utakmica 11. kola Eredivisie opravdala je velika očekivanja. Ajax je u Alkmaaru na poluvremenu gubio 1:0, ali je u nastavku na krilima Luisa Suareza preokrenuo rezultat i stigao do velike pobjede od 4:2, koja baca AZ na sada već golemih 14 bodova zaostatka za vodećim Twenteom, koji je s visokih 4:0 ispratio Groningen i nastavio svoj niz neporaženosti u prvenstvu...

Nakon slavlja nad Dinamom u četvrtak u 3. kolu Europske lige, Ajax je upisao još jednu važnu pobjedu. U derbiju kola Kopljanici su s 4:2 potopili aktualnog prvaka AZ-a, koji se nakon ovog poraza nalazi tek na osmom mjestu prvenstvene ljestvice s gotovo nikakvim šansama za obranu naslova prvaka Nizozemske.

Prvo poluvrijeme utakmice nije upućivalo na šesti ovosezonski poraz momčadi iz Alkmaara. U 28. minuti Mounir El Hamdaoui je zabio za vodstvo domaćih i s tim se rezultatom otišlo na odmor. A onda, u nastavku - pet golova.

Ajax je blitz-kriegom u 57. i 58. minuti šokirao AZ i pogocima Urbyja Emanuelsona i Luisa Suareza poveo 2:1. Ošamućeni domaćini nisu se uspjeli konsolidirati i za kaznu su primili još jedan pogodak samo nekoliko minuta kasnije (Gregory van den Wiel). Pobjedu gostiju zapečatio je Suarez svojim već 15. prvenstvenim pogotkom u prvoj minuti sučeve nadoknade, a poraz AZ-a smanjio je u idućem napadu Graziano Pelle.

S osmom pobjedom Ajax ostaje na trećem mjestu s 26 bodova, što je tri manje od vodećeg Twentea, koji je s 4:0 pred svojim navijačima savladao Groningen i tako isprao gorak okus koji je nastao porazom od moldavskog Sheriffa u Europskoj ligi.

Posrnuli Groningen, koji nije ni sjena onom Groningenu iz prošle sezone, nije predstavljao adekvatnog suparnika puno jačem sastavu engleskog stručnjaka Stevea McClarena. Momci iz Enschedea već su poslije 20 minuta vodili 2:0 (Stoch, Tiendalli), da bi u nastavku šestu uzastopnu pobjedu potvrdili Blaise N' Kufo i Bryan Ruiz. Ta dva pogotka pala su poslije isključenja gostujućeg igrača Briana van Looa.

Uz Twente jedina neporažena momčad u dosadašnjem dijelu prvenstva, drugoplasirani PSV, zadržao se na toj poziciji nakon što je na gostovanju pregazio domaći NEC 4:0. Gosti su poveli već u prvoj minuti preko Mađara Balazsa Dzsudzsaka, a na 2:0 povisio je 14 minuta potom Jonathan Reis. U nastavku su se još u strijelce upisali Otman Bakkal i Danko Lazović.

Iza PSV-a, na četvrtom mjestu, nalazi se Feyenoord. On je s minimalnih 1:0 nadvisio Venlo i tako zadržao priključak s vodećima, a jedini strijelac bio je Denny Landzaat u prvom dijelu.

Od ostalih utakmica ovoga vikenda izdvojimo novu pobjedu preporođenog Utrechta, koji se sada nalazi na petoj poziciji s 22 osvojena boda te jubilarni deseti poraz "fenjeraša" Waalwijka na gostovanju u Bredi.