Francuzi "polupali lončiće"

Maja Giljanović • subota, 31.10.2009.

Čelnici Francuske lige poigrali su se rasporedom i umjesto 11. zakazali 12. kolo. Jedanaesto su, pak, zbog baraža Francuske i Irske za odlazak na Svjetsko prvenstvo odgodili sedam tjedana do prosinca kako bi svojim reprezentativcima olakšali život i pomogli im u ostvarenju priželjkivanog cilja - odlaska u Južnoafričku Republiku.

Dugo se naslućivala senzacija na utakmici na Velodromeu između Marseillea i Toulousea. Bivši (1993.) europski prvaci nakon odgode utakmice protiv PSG-a iza Bordeauxa kaskaju pet bodova i pobjeda protiv protivnika iz donjeg dijela tablice (Toulouse je 11. iako sa samo tri boda manje od Marseillea) nasušno im je trebala u održavanju koraka s braniteljima prošle godine osvojenog naslova.

Navijači su očekivali najbolje tim više kad je najbolji strijelac Marseillea (šest golova u 10 utakmica) Niang u 8. minuti prodorom u šesnaesterac prestravio gostujućeg golmana i natjerao ga na ishitreni potez. Pele, naime, nepromišljenim startom zarađuje izravno isključenje i ostavlja svoju momčad s devetoricom u polju (trener je izvukao Machada).

Vezane vijesti

Ljubičice su, međutim, tradicionalno protivnik koji Olympiqueu ne leži najbolje. U prošlih pet prvenstvenih susreta Toulouse je izvukao najmanje bod, lani je na Velodromeu odigrao 2:2, prije dvije je godine pobijedio (2:1), a beskompromisno su napali i unatoč igraču manje.

Otvoreni gard isplatio im se u 28. minuti kada je Sissoko prekrasnim udarcem s 30-tak metara probušio Mandandu, a poklekli su tek u 75. minuti. Blondel je nakon što je prokockao sjajnu šansu u 51. minuti izgubio loptu i zakuhao izjednačujući gol Marseillea (Brandao).

Gignac je u 80. minuti ispred Nianga spasio vlastiti gol, ali i Marseille se izvukao kad je dvije minute kasnije Capoue pucao pokraj stative te su se obje momčadi morale zadovoljiti remijem i podijeliti bodove.

Prvoplasirani Bordeaux je na svom Chaban-Delmasu naišao na tvrd orah u drugoplasiranoj momčadi Le Championnata (nošeni golovima prvog strijelca lige Nenea Kneževi su osvojili samo bod manje od Žirondinaca) naših Darija Šimića i Jerka Leke koji gotovo je suvišno i isticati ni u Bordeauxu nisu niti primirisali travnjaku.

Bordeaux je slavio golom Planusa u 62. minuti i upisao i šestu ovogodišnju pobjedu pred svojim navijačima te 39. utakmicu uzastopce da na Chaban-Delmasu nije izgubio (dulje od dvije godine).

Obično se kaže treća, ali Grenobleu se ni jedanaesta nije pokazala sreća. Momčad još uvijek ozlijeđenog Josipa Tadića ni jedanaestu utakmicu uzastopce nije osvojila ni bod. Lille Marka Marića - bivši zagrebaš nije bio među 18 - nije prokockao igrača više (Jemmali u 42.) i slavio je golovima Cabayea u 26. i Gervinha u 89. minuti.

Lens hrvatskog reprezentativca Vedrana Runje je nakon četiri poraza uzastopce osvojio bod protiv Lorienta. Gosti su poveli koncem prvog (Sosa u 43.), Lens je izjednačio početkom drugog (Eduardo 48.) poluvremena, a bivši je hajdukovac Sang et Oru spasio bod nakon slobodnog udarca Monterrubija u 92. minuti.

Nancy je slomio Boulogne golom Hadjija u 83. minuti, a uz trijumf Bordeauxa jedinu preostalu pobjedu domaćina upisao je Auxerre protiv Montpelliera. Peta je ovo pobjeda Auxerrea uzastopce, a izborio ju je svojim trećim (16.) i četvrtim (29.) golom u posljednjih sedam dana (dva je gola Poljak dao Lilleu u prošlom kolu) Jelen.