Napoli nezaustavljiv, pao i Juventus

Ivana Spahija • subota, 31.10.2009.

Nakon 21 godine bez pobjede nad Juventusom u Torinu, nogometaši Napolija konačno su došli do pozitivnog rezultata protiv Stare dame koju su u susretu 11. kola Serie A svladali rezultatom 3:2. Nogometaši Juventusa prokockali su dva pogotka prednosti i u drugom dijelu se potpuno izgubili na terenu, što su Napolitanci itekako iskoristili i ostvarili povijesnu pobjedu. U drugom susretu dana Milan je kod kuće svladao Parmu i zasjeo na četvrto mjesto na ljestvici...

Nakon 21 godine posta bez gostujuće pobjede nad velikanom iz Torina, nogometaši Napolija napokon su došli na svoje. Probuđena momčad iz Napulja, vođena novim strategom Walterom Mazzarrijem na torinskom je Olimpicu priredila neugodno iznenađenje Juventusu i rezultatom 3:2 uzela do sada najvrjedniju pobjedu ove sezone. Tipično talijanski, Juventus je unatoč lošoj igri držao ključ pobjede u rukama, ali je sredinom drugog dijela praktički "nestao" s terena kada su na scenu stupili gosti i u samo dvadesetak minuta režirali potpuni preokret te u konačnici zasluženo slavili pobjedu.

Mnogo će kritika otići na račun Cire Ferrare čiji se izabranici nisu proslavili u dvoboju s raspoloženim Napolijem, ali činjenica kako, izuzevši Buffona koji je primio tri pogotka, nijedan od nogometaša Juventusa ne zaslužuje visoku ocjenu govori dovoljno o slaboj igri Stare dame. Upravo je vratar Juventusa bio najzaslužniji što se silni pokušaji gostiju u prvom dijelu nisu pretvorili u pogotke, već u četvrtoj minuti Buffon je izbio opasan pokušaj Denisa, a domaći je vratar odlično reagirao i na vrlo izglednu priliku Aronice iz 20. minute.

Kao što to obično biva, silni promašaji Napoliju su se obili o glavu u 35. minuti susreta, Grygera je dobro pronašao Trezegueta, a Francuz glavom matirao De Sanctisa za vodstvo Juventusa od 1:0. Nije trebalo dugo čekati na povećanje vodstva domaćina, po povratku iz svlačionice, točnije, u 54. minuti, gostujući branič Contini pogreškom je idealno uposlio Giovinca, koji nije propustio priliku svladati De Sanctisa.

To je ujedno i bilo sve što su bijelo-crni imali za ponuditi u ovom susretu, a nakon dva primljena pogotka napokon se otvorilo i gostima iz Napulja, koji su u 59. minuti zahvaljujući pogotku Hamšika smanjili vodstvo Stare dame na 2:1. Samo pet minuta kasnije ponovno se tresla mreža Juventusa, pokušaj Parapiglije odbio je Buffon, ali je u naletu utrčao Datolo koji je uhvatio Buffona napola na travi i pogodio praznu mrežu za izjednačenje.

Niti dva primljena pogotka nisu bili dovoljan alarm za uzbunu Juventusu da pokuša spasiti barem bod, a pogreške u obrani domaćina nogometaši Napolija ponovno su iskoristili u 82. minuti. Tiago je nespretno odbio loptu do Hamšika, koji je po drugi put u susretu matirao Buffona za konačnih 3:2 i vrlo vrijednu pobjedu Napolija koja ga, barem trenutno, diže na visoko peto mjesto na ljestvici. Napoli doživljava strelovit uspon pod vodstvom novog trenera koji je na klupu sjeo tek prije nešto više od tri tjedna i u četiri odigrana kola upisao tri pobjede i remi.

U drugom susretu dana Milan je na svom San Siru rezultatom 2:0 arhivirao neugodnu momčad Parme i s nova tri boda zasjeo na četvrto mjesto na ljestvici. U utakmici u kojoj su gosti iz Parme konstantno prijetili vratima Rossonera, domaćini su poveli već u samom otvaranju, a da sva tri boda odu na konto Milana pobrinuli su se raspoloženi Marco Borriello s dva pogotka te Dida, koji je u drugom dijelu skinuo nekoliko "zicera" gostiju.

Domaćini su krenuli s pritiskom na obranu Parme od prve minute, a nije trebalo dugo čekati da uloženi trud urodi plodom. Igrala se 12. minuta, Ronaldinho je dobro odradio posao po lijevoj strani i ubacio za Borriella koji je u situaciji "jedan na jedan" s gostujućim vratarom Miranteom izišao kao pobjednik i Milanu donio vodstvo od 1:0.

Gosti su prvu veću prijetnju po vrata Dide ostvarili u 34. minuti kada je Galloppa svojim udarcem testirao domaćeg vratara, no Brazilac je bio na visini zadatka. Drugo poluvrijeme ponudilo je veći pritisak gostiju, Dida nekoliko puta obranio opasne pokušaje nogometaša Parme, a najveću priliku za izjednačenje gosti su propustili u 71. minuti kada je Paloschi s ruba prostora potražio vrata Milana, ali je taj udarac uspio obraniti Dida. Da pobjeda ne ostane na minimalnih 1:0 za Milan pobrinula se zvijezda večeri Marco Borriello u 92. minuti drugim pogotkom u susretu, također nakon asistencije Ronaldinha, za konačnih 2:0 i nova tri boda Milanu te uspon na četvrto mjesto na ljestvici.