Roma napokon slavila

Ivana Spahija • nedjelja, 01.11.2009.

Nakon tri uzastopna poraza u Serie A, nogometaši Rome u 11. su kolu domaćeg prvenstva napokon slavili pobjedu. Vukovi su u teškoj utakmici uspjeli svladati Bolognu i rezultatom 2:1 uzeti vrlo vrijedna tri boda za bijeg sa samog dna. Inter je u gostima rutinski svladao Livorno i time povećao prednost ispred Juventusa, a izlazak iz krize pronašla je i Fiorentina pobjedom nad Catanijom...

Vodeći Inter je rutinski odradio gostovanje kod Livorna gdje je rezultatom 2:0 uzeo sva tri boda s kojima je povećao bodovnu prednost ispred Juventusa koja sada iznosi sedam bodova. Momčad Josea Mourinha u ovom susretu nije briljirala, štoviše, u prvom dijelu dominirali su domaćini, ali je u nastavku Inter ubacio u brzinu više i na kraju slavio pobjedu. Naš Dario Knežević cijeli je susret odgledao s klupe Livorna.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali su više prilika za vodstvo propustili domaćini koji su za razliku od uspavanog Intera konstantno prijetili vratima Julija Cesara. Gostujući je vratar gotovo čudesno obranio pokušaj Livorna iz 37. minute kada je Candreva iz slobodnog udarca odlično pronašao vrata Intera, ali je Julio Cesar još bolje obranio taj udarac. Pet minuta kasnije veliku je priliku propustio i Pulzetti kada je nakon slaloma kroz crno-plavu obranu loše pucao pokraj gola Intera.

Po povratku s odmora malo su se razbudili gosti iz Milana, koji su nakon samo pet minuta nastavka došli do vodstva. Gotovo cijeli posao odradio je Stanković idealno ubacivši za Milita koji je potom rutinski svladao Benussija za vodstvo Intera od 1:0. Utakmica je potom dosta izgubila na ritmu, ni jedna ni druga strana nisu previše prijetile sve do 80. minute kada se ponovno tresla mreža Livorna. Maicon je na lijevoj strani pobjegao domaćoj obrani, a zatim i svladao Benussija za vodstvo i konačnu pobjedu Intera od 2:0 za sva tri boda i povećanje vodstva ispred Juventusa na sedam bodova.

Nakon neugodnog niza od tri uzastopna poraza, nogometaši Rome napokon su osjetili slast pobjede i to u domaćem dvoboju s fenjerašem Bolognom. Vukovi niti u ovom susretu nisu briljirali, iako su nadmoćno imali posjed lopte u svojim nogama dopustili su Bologni da povede, a potom su preokretom došli do konačne, vrlo vrijedne pobjede rezultatom 2:1. Momčadi Claudija Ranierija nova će tri boda doći kao sredstvo za smirenje navijačkih tenzija, ali i za uspon Rome prema vrhu, Vukovi su trenutno na 14. mjestu na ljestvici.

Roma je dobro ušla u susret i već u desetoj minuti opasno zaprijetila vratima gostiju. Vučinić je uputio oštar udarac prema golu Bologne, ali je na mjestu bio gostujući vratar Viviano. Kao što to obično biva kod Vukova, pogreška u obrani Rome donijela je fenjerašu vodstvo. Igrala se 31. minuta, Pizarro je izgubio dvoboj s gostima već po sredini terena, a Di Vaio odlično uposlio Adailtona koji je s lakoćom matirao Donija za vrijednih 1:0 Bologne.

Sreća gostiju potrajala je samo tri minute, Motta je svojim udarcem dobro pronašao Vučinića koji je ovaj put nepogrešivo poslao loptu u mrežu Bologne i poravnao rezultat na 1:1. Taj je pogodak Romi dao krila i po povratku iz svlačionice, već u 50. minuti Vukovi su došli do preokreta nakon lijepe akcije u kojoj je Menez prošao cijelu obranu Bologne, uključujući i vratara te ubacio za Perrottu, koji nije imao težak posao loptu zakucati u mrežu za vodstvo domaćina od 2:1. Tako je i završilo, Romi će ova pobjeda značiti vjetar u leđa za nadolazeće dvoboje, a hoće li se pozitivni niz Vukova nastaviti, tek ostaje za vidjeti.

Nakon kraće krize bez sva tri boda nogometaši Fiorentine napokon su došli na svoje. Viole su kod kuće uz ponešto problema rezultatom 3:1 svladali fenjeraša Cataniju i s nova tri boda došli na peto mjesto na ljestvici. Domaćini su utakmicu otvorili na najbolji način, pogotkom već u četvrtoj minuti. Vargas je probio po lijevoj strani obrane Catanije i ubacio za Marchionnija koji je lijepim udarcem svladao gostujućeg vratara Andujara za vodstvo Fiorentine od 1:0. Niti gosti nisu ostali bez prilike, Catania je do izjednačenja mogla doći u 16. minuti kada je Frey jedva uspio skinuti opasan pokušaj Plasmatija.

Viole su pred sam kraj prvog dijela ostale s igračem manje, zbog drugog žutog kartona put svlačionice je morao Dainelli, a gosti sa Sicilije brojčanu su nadmoć iskoristili odmah nakon odmora, Mascara je u 48. minuti odličnim udarcem izvan prostora matirao iznenađenog Freya i poravnao rezultat na 1:1. No, i Catania je u 58. minuti ostala s igračem manje zbog crvenog kartona Capuana, a to je iskoristio raspoloženi Marchionni drugim pogotkom u 69. minuti. Konačnu pobjedu i sva tri boda Violama potvrdio je Gilardino pogotkom u 86. minuti za konačnih 3:1 i uspon Fiorentine na peto mjesto.

Cagliari našeg Marija Brkljače kod kuće je deklasirao Atalantu i s visokih 3:0 uzeo važna tri boda za uspon prema gornjem dijelu ljestvice. Naš nogometaš cijeli je susret proveo na klupi pobjedničke momčadi. Cagliari je pobjedu riješio već u prvih 45 minuta, u samo tri minute je raspoloženi Nene sa svoja dva pogotka domaćinima donio prednost od 2:0, a točku na i pobjedi momčadi sa Sardinije stavio je Matri pogotkom s bijele točke u 45. minuti susreta za konačnih 3:0 i sva tri boda Cagliariju i uzlet na visoko osmo mjesto na ljestvici.

Trećeplasirana Sampdoria upisala je novo razočaranje domaćim remijem s Barijem u susretu koji je protekao bez pogodaka. Iako su Blucerchiati s novim bodom i dalje ostali na trećem mjestu, za vratom im se nalazi Milan koji je u zaostatku samo dva boda. Sampdoriji je u 16. minuti poništen pogodak Pazzinija zbog zaleđa, a domaćini su veliku sreću imali u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je nakon dosuđene najstrože kazne za Bari Barreto s bijele točke pucao iznimno loše, a potom i u 95. minuti kada je istom igraču poništen pogodak, pa je rezultat ostao na konačnih 0:0 za raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Bodove su identičnim rezultatom od 1:1 podijelili Siena i Lazio te Chievo i Udinese. Siena Mate Jajala je nakon ranog vodstva Lazija iz osme minute zahvaljujući pogotku Maurija bod posrnulim Rimljanima uzela u 32. minuti nakon pogotka Maccaronea. Mato Jajalo je na terenu proveo svih 90 minuta u dresu Siene koja i dalje ostaje na samom dnu ljestvice. Udinese i dalje trese kriza, crno-bijeli su imali vodstvo protiv Chieva sve do 20 minuta prije kraja, ali je Yepes svojim pogotkom ugrabio bod domaćinima. Udinese je ostao na 13. mjestu na ljestvici, dok se Chievo spustio na 11. mjesto.

U posljednjem susretu dana, dvoboju za šesto mjesto na ljestvici, Palermo i Genoa odigrali su neodlučenih 0:0 i raspodjelom bodova ponešto pogoršali stanje na ljestvici, Genoa je pala na sedmo, a Palermo na deseto mjesto. U utakmici prepunoj prilika za pogodak bliže vodstvu bili su nogometaši Genoe, koji su nekoliko puta zaprijetili preko Crespa i Palladina, no semafor se ipak zaustavio na 0:0 , najnepovoljniji rasplet za obje momčadi. Naš Igor Budan na terenu je proveo 15 minuta u dresu Palerma, u 78. minuti je zamijenio Cavanija, a Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za sastav Genoe.