Nash šokirao Miami, Lakersima produžetak

Goran Markuš • srijeda, 04.11.2009.

Izuzetno je zanimljiva NBA večer iza nas, večer u kojoj je sjajni Thunder zamalo iznenadio aktualne prvak koji tek nakon produžetka dolaze do svojeg trećeg ovosezonskog slavlja. Vrlo zanimljivo bilo je i u Detroitu koji je svladao okrnjen Magic kao i u Miamiju gdje su domaćini poraženi od izuzetno raspoloženog Stevea Nasha i njegovih Sunsa...

Gostovanje Lakersa kod vrlo perspektivne Oklahome zamalo je završilo drugim ovosezonskim porazom za aktualne prvake, no upravo je prva zvijezda domaćina, Kevin Durant (28 poena, 5 asistencija) najodgovorniji za poraz svoje momčadi. Naime, kod rezultata 90:90 Durant je dobio loptu i umjesto ulaza 1-na-1 protiv Andrewa Bynuma (22 poena, 10 skokova) Kevin se odlučio za šut za tri poena da bi njegov promašaj Lakersima osigurao produžetak.

Iako je dvojac Jeff Green (18 poena, 5 skokova) - Russell Westbrook (12 poena, 6 skokova, 7 asistencija) u nastavku pokušao spasiti goste Lakersi su jednostavno bili presnažni i preko dva slobodna bacanja ponovno fantastičnog Kobe Bryanta (31 poen, 6 skokova) u svoju korist privode susret kraju. Uz Bryanta i Bynuma svakako vrijedi spomenuti i Rona Artesta koji je za 47 minuta igre upisao 20 poena uz šest asistencija i čak pet ukradenih lopti.

Oklahoma City Thunder - Los Angeles Lakers

Vrlo neobičan susret odigran je i u Chicagu gdje je domaćin značajno boljim drugim poluvremenom nadoknadio velikih 18 poena zaostatka da bi sa tijesnih +2 na kraju svega ipak oni izašli kao pobjednici. Naime, dok je kod Chicaga tijekom uvodne 24 minute samo i isključivo Luol Deng (24 poena, 20 skokova) odradio svoj posao Bucksi su na leđima dvojca Brandon Jennings (25 poena) - Andrew Bogut (16 poena, 13 skokova) već do poluvremena pobjegli na velikih + 14.

Međutim, po povratku na teren mogli smo vidjeti potpuno drugačiju sliku. Igra Milwaukeeja gotovo je odmah pala na neočekivano niske grane dok su Bullsi eksplodirali i kad se sjajnom Dengu priključio Derrick Rose (16 poena, 5 asistencija) i Brad Miller (13 poena, 7 skokova) spasa za goste više nije bilo. Naš Roko Leni Ukić ponovno je dobio mizernih sedam minuta na terenu tijekom kojih je jednom promašio šut za dva te dva puta šut za tri.

Loša večer Dwighta Howarda (8 poena, 5 skokova) u kombinaciji sa čak tri ozlijeđena igrača bila je i više nego dovoljna za Pistonse koji su i bez sjajnog dvojca Tayshaun Prince - Richard Hamilton Magicu nanijeli prvi ovosezonski poraz. Gosti večeras predvođeni iskusnim Vinceom Carterom (15 poena) bolje su se snašli tek u drugoj četvrtini, no predvođeni večeras izuzetno raspoloženim trojcem Ben Gordon (23 poena, 5 skokova) - Rodney Stuckey (20 poena, 9 skokova) - Will Bynum (20 poena) domaćini su dominirali tijekom ostatka susreta i potpuno zasluženo upisali svoje drugo ovosezonsko slavlje.

Nakon gostujućeg poraza od Lakersa Atlanta je skinula prvi veliki ovosezonski "skalp". Naime, iako su LaMarcus Aldridge (20 poena, 14 skokova), Brandon Roy (19 poena, 6 asistencija) i njihovi Trail Blazersi puno bolje otvorili utakmicu ulaskom Jamala Crawforda (27 poena, 7 asistencija) stanje na terenu potpuno se mijenja i do poluvremena gosti dolaze na svega jedan poen zaostatka. Međutim, kad se sjajnom Crawfordu u drugom poluvremenu pridružio i odličan Joe Johnson (19 poena, 8 skokova) niti neočekivano raspoložen Travis Outlaw (19 poena) nije uspio spasiti domaćina od trećeg ovosezonskog poraza.

Iako su Dwayne Wade (23 poena, 9 skokova, 7 asistencija) i njegov Heat, očekivano, puno bolje otvorili utakmicu zonska obrana Sunsa i naprosto impresivan nastup iskusnog Stevea Nasha (30 poena, 8 asistencija) slomio je i ono malo otpora kojeg je Miami kasnije pokazao i tako nakon četiri utakmice osigurao četvrto slavlje za očito vrlo raspoložen Phoenix.

Miami Heat - Phoenix Suns

Usprkos čak devet trica u drugom poluvremenu, očitoj želji za pobjedom i najboljoj utakmici Shaquillea O'Neala (21 poen, 8 skokova) od kad je preselio u Cleveland Cavaliersi su susret protiv Washingtona dobili isključivo zbog sjajno odrađenih obrambenih zadataka. Naime, nakon što su im Gilbert Arenas (22 poena, 7 skokova, 5 asistencija), Caron Butler (22 poena, 6 skokova) i njihovi Wizardsi u prvoj četvrtini potpuno neočekivano pobjegli na + 14 domaćini ubacuju u višu brzinu i nakon što zaustavljaju nalet gostiju LeBron James (27 poena, 8 skokova, 6 asistencija) i društvo očekivano sjajnim napadačkim učinkom dolaze do sigurnog + 12 slavlja.

Za kraj svakako vrijedi spomenuti i kako su sigurnim slavljem Celticsi, ali i Nuggetsi stigli do novih pobjeda i uz Sunse tako su ostali jedine momčadi sa stopostotnim učinkom u aktualnoj sezoni.