Twente zaustavio seriju Ajaxa

Vedran Babić • nedjelja, 08.11.2009.

Derbi 13. kola nizozemskog prvenstva između Twentea i Ajaxa odlučio je samo jedan gol. Postigao ga je Twente, koji je na taj način pobjegao Kopljanicima na šest bodova. Na drugom mjestu tako ostaje PSV, koji je na gostovanju kod Den Haaga bio iznimno raspoložen i slavio s 5:1. Još jedan zanimljiv dvoboj, onaj između AZ-a i Feyenoorda, završen je bez pobjednika...

Samo nekoliko dana nakon što su trijumfalno napustili Maksimir, nogometaši Ajaxa doživjeli su poraz u domaćem prvenstvu. Momčad iz Amsterdama na noge vodećem Twenteu stigla je osokoljena odličnom formom (devet utakmica bez poraza u ligi), ali poslije 90 minuta igre u Enschedeu ipak je morala potpisati kapitulaciju. Pred do kraja ispunjenim tribinama (24.000 gledatelja) strijelac jedinog pogotka bio je Bryan Ruiz u drugoj minuti nastavka.

Twenteu je ovo osma uzastopna pobjeda, s kojom nastavlja svoj niz neporaženosti u prvenstvu (11 pobjeda, dva remija) i s 35 osvojenih bodova od maksimalnih 39 i dalje drži čelno mjesto ljestvice. Jednako dobro gura i PSV, koji je također još uvijek neporažen te za Twenteom zaostaje dva boda.

Drugoplasirana momčad lige je s 5:1 pregazila Den Haag uz čak četiri pogotka švedskog veznjaka Ole Toivonena. Jedan pogodak postigao je Otman Bakkal, dok je Danko Lazović upisao tri asistencije.

Domaćini su utakmicu završili sa samo devet igrača na terenu, jer su Ricky van den Bergh krajem prvog i Lex Immers početkom drugog dijela zaradili izravne crvene kartone. Kod prvog isključenja PSV je već bio vodio 2:0, dok je kod drugog utakmica već bila riješena (4:0).

U Alkmaaru osmoplasirani AZ je protiv Feyenoorda upisao prvi remi u sezoni. Gosti su poveli već u petoj minuti preko Sekoua Cissea, a izjednačio je Brett Holman u 55. Feyenoord tako ostaje na četvrtoj poziciji, no u zadnje četiri utakmice osvojio je isto toliko bodova, što je znak ipak blagog pada forme.

U ostalim nedjeljnim susretima Heerenveen je slavio kod petoplasiranog Utrechta 3:2 upisavši drugu uzastopnu pobjedu, dok je NAC s 4:0 porazio Willem II te se popeo na šesto mjesto.

U subotu, Waalwijk je na gostovanju kod NEC-a u derbiju začelja stigao do tek druge ovosezonske pobjede, a Roda je pobjedom 2:1 kod Sparte nakratko pobjegla iz zone najugroženijih. Za poraženu momčad iz Rotterdama mladi hrvatski reprezentativac Darko Bodul je na travnjaku proveo 62 minute, nakon čega je zamijenjen. Podsjetimo, Bodul je u Sparti na posudbi iz Ajaxa.

Također u subotu, Vitesse je s 2:0 bio bolji od Venla, dok je još u petak u prvom susretu kola Groningen s 4:1 nadigrao Heracles.