Marin Vuković • nedjelja, 08.11.2009.

Veliki derbi na Stamford Bridgeu pripao je domaćim nogometašima, koji su veći dio utakmice proveli u podređenom položaju, a zatim jednim bljeskom Johna Terryja nakon slobodnog udarca došli do pobjedničkog pogotka i velike prednosti na čelu prvenstvene ljestvice.

Puno razloga za žaljenje imat će igrači Manchester Uniteda i Alex Ferguson nakon utakmice u kojoj su bili bolja momčad, stvorili više prilika, više puta ugrozili protivnička vrata, ali na kraju ostali praznih ruku. Jedan pogodak Johna Terryja iz prekida bio je dovoljan za veliko slavlje Chelseaja i pet bodova prednosti ispred najbližih pratitelja.

Poput kakvih generala Carlo Ancelotti i Alex Ferguson poslagali su figure koje su najveću bitku, očekivano, vodile na sredini terena, a o veličini uloga u ovoj utakmici najbolje su govorile česte pogreške u dodavanju, toliko netipične za dvije momčadi koje su obilježile posljednjih nekoliko premierligaških godina.

Manchester United se usprkos oslabljenom sastavu i napadu sa samo jednim čovjekom u prvom poluvremenu pokazao kao bolja momčad, ponajprije zahvaljujući nadahnutom nastupu sveprisutnog Darrena Fletchera, koji se ove sezone požrtvovnošću i sjajnom pokretljivošću profilirao u jednog od najbitnijih kotačića Fergusonove momčadi.

Crveni vragovi uspješno su neutralizirali famozni Ancelottijev "dijamant", o kojemu je i Ferguson cijeloga tjedna govorio samo s riječima pohvale. U takvoj situaciji ni Didier Drogba ni Nicolas Anelka nisu pronalazili prostor na kakvog su navikli, pa su prave, stopostotne prilike pred vratima Edwina van der Sara izostale.

Ruku na srce, niti United u šesnaestercu Petra Čecha nije činio čuda, no posjed lopte i osjećaj konstantnog pritiska na posljednju četvorku Londončana natjerao nas je da prvo poluvrijeme "na bodove", kad već nije bilo pogodaka, dodijelimo upravo gostima s Old Trafforda.

Ohrabreni dobrom igrom iz prvog dijela, gosti su u nastavak ušli još angažiranije i već u početnim minutama solidno zaprijetili preko Ryana Giggsa i Waynea Rooneyja. Obruč oko šesnaesterca Petra Čecha sve se više stezao, a nervozu u obje momčadi moglo se narezati nožem.

Konačna odluka pala je u 76. minuti, kada je Darren Fletcher načinio prekršaj i dao priliku domaćinu za izravan ubačaj u šesnaesterac. Tamo je najviši u skoku bio upravo John Terry i skrenuo je u mrežu pored nemoćnog Van der Sara. Izostanak Rija Ferdinanda i Nemanje Vidića, prvog Unitedovog stoperskog para, možda se upravo u ovoj situaciji pokazao ključnim.

Završnica utakmice odigrana je gotovo u cijelosti na polovici Chelseaja, no United ni u regularnom tijeku niti u pet minuta sudačke nadoknade nije uspio ozbiljnije ugroziti vrata domaćina. Iz utakmice koju je vrlo lako mogla izgubiti londonska je momčad izvukla čitavi plijen, a Unitedu nakon trećeg prvenstvenog poraza predstoji težak zadatak nadoknade sada već respektabilnog bodovnog zaostatka.

West Ham je nakon kratkotrajnog pozitivnog niza i pobjede u proteklom kolu ponovno razočarao svoje navijače, danas su poslijepodne izgubili od Evertona s 2:1. Louis Saha u 27. i Dan Gosling u 64. minuti donijeli su gostima iz Liverpoola veliku prednost, no već u sljedećoj minuti autogol Hibberta vratio je Čekićare u utakmicu. Na žalost pobjeda gladnih navijača na Upton Parku do kraja utakmice domaćin se nije uspio vratiti u utakmicu, a Everton je kući otišao s prvom pobjedom od rujna ove godine.

Bodove su pak podijelili Wigan i Fulham odigravši 1:1. Emmerson Boyce je u 13. minuti donio prednost Wiganu, a šest minuta prije odmora izjednačio je Clint Dempsey iz uspješno realiziranog jedanaesterca.

• H.E. Pennypacker09.11.2009. u 00:38
    ajde napokon da manu nije zabio gol u 80+, čini se da su tu tradiciju ove godine talijani odlučili podijeliti s manchesterom