Marin Vuković • subota, 07.11.2009.

Tottenham je na White Hart Laneu pobjedom nad Sunderlandom prekinuo niz od dva uzastopna poraza, a Manchester City se spasio blamaže i poraza od Burnleyja na svom Eastlandsu. Iznimno raspoložena Aston Villa petardom je ispratila Bolton s Villa Parka, a Portsmouth nakon kratkog prekida gubitničkog niza doživio novi prvenstveni poraz.

Nogometaši Tottenhama nisu oduševili predstavom protiv Sunderlanda, koji će vjerojatno žaliti što s White Hart Lanea odlazi potpuno praznih ruku. Da na vratima Spursa nije bilo danas sjajnog Heurelha Gomesa, konačan ishod ove utakmice mogao je biti znatno drugačiji. Vedran Ćorluka odigrao je ne previše blistavih 90 minuta, dok je Niko Kranjčar utakmicu opet započeo s klupe. U igru je ušao u posljednjih pola sata i u tom razdoblju bio jedan od ponajboljih pojedinaca u redovima Spursa.

Momčad iz Londona povela je u 12. minuti iz prve i praktički jedine prilike u prvih 45 minuta. Peter Crouch glavom je spustio loptu za Robbieja Keanea, a ovaj u klinču s gostujućim vratarom nekako uspio prebaciti loptu preko gol linije.

Kroz duže periode igre Sunderland je dominirao i izgledao kao momčad koja više želi pobjedu, no pored sjajnog Gomesa lopta nije mogla u mrežu. Brazilac je to najbolje dokazao u 53. minuti kada je "skinuo" jedanaesterac povratnika na White Hart Lane Darrena Benta. Mnogi će reći da je time pravda i zadovoljena jer je Bent više nego očito odglumio prekršaj.

Ulaskom Kranjčara u igru Spursi su povezali redove i već u 68. minuti riješili utakmicu. Jermain Defoe je primio dugu loptu od našeg reprezentativca, uposlio Toma Huddlestonea, a ovaj poslao bombu pod gredu Sunderlandova gola. Mogao se do kraja utakmice Kranjčar u dva navrata upisati i među strijelce, no rezultat je ostao nepromijenjen.

Burnley je na Eastlandsu bio na pragu prave senzacije i svog prvog trijumfa na gostovanjima ove sezone, a na kraju je Manchester Cityju ipak odnio vrijedan bod. Nakon prvih pola sata gosti su vodili s 2:0 golovima Alexandera iz jedanaestrca i Fletchera, a do odmora nadu domaćinu probudio je Shaun Wright-Philips.

U samo tri minute početkom drugog dijela Manchester City je preokrenuo utakmicu u svoju korist. Kolo Toure i Craig Bellamy su pogodili za 3:2, a u mreži Burnleyja mogla je završiti još poneka lopta. Umjesto toga, tri minute prije kraja Kevin McDonald je svladao Shaya Givena i Burnleyju donio bod "velik kao kuća".

Bolton je na Villa Parku u Birminghamu doživio pravu katastrofu i izgubio s visokih 5:1, a naš Ivan Klasnić nije ulazio u igru. Raspoloženi izabranici Martina O'Neilla načeli su mrežu gostiju već u petoj minuti golom Ashleyja Younga, a krajem poluvremena na 2:0 povisio je Gabriel Agbonlahor.

Iako se prije odmora Bolton vratio u igru pogotkom Elmandera, bilo je to sve što su gosti napravili u ovoj utakmici. John Carew je već u 53. minuti povisio na 3:1, a Milner i Cuellar zapečatili sudbinu Boltona.

Pobjeda Portsmoutha u prošlom kolu ipak nije donijela vjetar u leđa igračima Paula Harta. Premda su poveli pogotkom Jamieja O'Hare u 15. minuti, u svojevrsnom derbiju začelja s Blackburnom u drugom su poluvremenu primili tri pogotka i ponovno travnjak napustili pognutih glava.

Dva pogotka Jasona Robertsa i jedan Ryana Nelsena Roversima su donijeli vrijedne bodove, a na žalost hrvatskih ljubitelja Premiershipa priliku niti u ovom kolu nije dobio Nikola Kalinić, koji je cijelu utakmicu odgledao s klupe.