Lyon 5:5 Marseille
Marseille

Olympique - Olympique 5:5

Maja Giljanović • nedjelja, 08.11.2009.

Spektakl nad spektaklima su u posljednjoj utakmici 13. kola Le Championnata na Gerlandu odigrala dva Olympiquea. Lyon je vodio 2:1, Marseille preokrenuo na 4:2, Lyon u razmaku od tri minute izjednačio i u 89. minuti zabio za 5:4 samo da bi Marseille u trećoj minuti sudačke nadoknade spasio Toulalan golom u vlastitu mrežu.

Lyon je nakon 90 minuta veličanstvene utakmice na Gerlandu prokockao šansu koju mu je pobjedom protiv Bordeauxa (2:0) pružio Lille i nakon osvojenog samo boda protiv Marseillea i dalje su drugi od večeras bod iza Žirondinaca.

Utakmica 13. kola Le Championnata dva Olympiquea jedna je od najspektakularnijih utakmica u povijesti obračuna dva velikana francuskog nogometa. Oba su kluba derbi sredinom tjedna sjajno najavili: Lyon je golom u 90. minuti protiv Liverpoola (1:1) osigurao osminu finala Lige prvaka sedmi put uzastopce, a Marseille je rapsodijom protiv Züricha (6:1) oživio ambicije da u konkurenciji Reala i Milana prođe dalje.

Prošle sezone derbi na Gerlandu je završio s neatraktivnih 0:0, a godinu poslije strijelci su radili i prekovremeno. Golovi se se zabijali kao po traci, jedan je padao u manje od 10 minuta igre, vodio je čas Lyon, čas Marseille, a u konačnici su oba kluba osvojila bod.

Lyon koji bivšeg (1993.) europskog prvaka u posljednjih pet utakmica pred svojim navijačima nije pobijedio nego jednom (2:1 prije tri godine) u vodstvo je u 3. minuti doveo BiH reprezentativac Miralem Pjanić. Silno talentirani "Ćirin sin" je čudnim čudom ekspresno zaliječio ozljedu butnog mišića zadobivenu protiv Liverpoola i prekrasnim golom pod samu prečku ubacio loptu iza leđa Mandande koji ju je mogao samo ispratiti pogledom.

Diawara je u 12. minuti izjednačio na 1:1, ali tek što se krenulo s centra Marseille je ponovno poklekao (Govou). Lisandru je u 20. minuti zbog zaleđa poništen gol za 3:1, a nakon što su se provukli kroz ušicu igle gosti su pred sam kraj prvog poluvremena (44.) izjednačili na 2:2.

U 47. minuti potpuni preokret režira Kone (2:3), a navijači Lyona su pokunjeno ispratili i akciju u 80. minuti koja je rezultirala golom Brandaa za dva gola prednosti Marseillea.

U prvoj sljedećoj akciji, međutim, Lyon u život vraća Lisandro (3:4), a Argentinac je precizan i u 84. minuti iz jedanaesterca dosuđenog nakon igranja rukom Cissea (4:4). Čim su nanjušili kolebanje gostiju Lyon je navalio svim silama i u 90. minuti golom Michela Bastosa preokrenuo na 5:4, ali tri minute poslije još jedan gol.

Lyon je protestirao zbog guranja Mbije, ali je sudac pustio da se akcija nastavi i Toulalan je poslao loptu iza leđa svog Llorisa za zasluženih veličanstvenih 5:5.

5:5 u Francuskoj nije viđeno posljednjih više od pola stoljeća, a ukupno je odigrano peti put u povijesti nakon: 1932. 5:5 je završila utakmcia između Fivesa i Cannesa, 1933. između Club françaisa i Racinga, 1937. između Cannesa i Red Stara i posljednji put 1967. između Nice i Lillea.