Bordeaux nema recept protiv Lillea

Maja Giljanović • nedjelja, 08.11.2009.

Lille je bez doprinosa bivšeg zagrebaša Marka Marića u 13. kolu Le Championnata nadigrao lanjske prvake i Lyonu u slučaju pobjede Lavova u derbiju protiv Marseillea otvorio put ka čelu tablice ispred Bordeauxa.

Tri dana nakon iskušenja u Europskoj ligi i u Genovi u posljednjoj minuti prokockanog boda Lille je skinuo skalp Bordeauxu opijenom slavljem nakon prolaska u osminu finala Lige prvaka.

Bordeaux je nakon 2:0 protiv Bayerna usred Münchena u 13. kolu Le Championnata morao na jedno od Žirondincima najtežih gostovanja. Branitelji naslovi i vodeći nakon trećine prvenstva u Lilleu nisu pobijedili posljednjih sedam godina, a od mogućih 18 bodova na posljednjih šest gostovanja na Metropoleu su osvojili tek dva boda.

Optimizam navijača Bordeauxa nije budila ni gostujuća forma njihovih pulenova jer igrači Laurenta Blanca su van svog Chaban-Delmasa u posljednjih mjesec dana izgubili i u Saint-Etienneu (1:3) i u Auxerreu (0:1).

Bordeaux je u klasičnoj formaciji 4-4-2 (Chamakh i Gouffran u špici) bio bolja momčad samo na otvaranju utakmice u prvih 15-tak minuta jer Lille se nakon uvodnog oklijevanja postavio čvrsto. Konsolidirali su igrači Rudija Garcije obranu, oslobodili se pritiska i u posljednjih 20 minuta odlučno napali. Golom Cabayea u 71. su minuti poveli 1:0, a tri su boda zapečatili iz jedanaesterca tri minute prije kraja (Balmont).

Prednost domaćeg terena je iskoristio i Toulouse. Golovima Sissoka (31.), Braatena (59.) i Gignaca (63.) slomili su Rennes (Gyan u 44. i Mangane u 85.), preboljeli 0:2 protiv Šahtara u Europskoj ligi i nakon puna tri mjeseca napustili donji dio tablice (9.).