LeBron i Mo prevrući za Orlando

Igor Maračić • četvrtak, 12.11.2009.

Izuzetno zanimljiva NBA večer je iza nas. U prvom međusobnom susretu nakon finala konferencije Cavaliersi su zahvaljujući raspoloženom dvojcu James-Williams nadigrali Magic, dok su i dalje nezaustavljivi Boston i Sunsi...

LeBron James (36 koševa, osam skokova) i Mo Williams (28 koševa, šest asistencija) kombinirano su postigli 64 poena i bili previše i za jaki Orlando kojem je ovo prvi domaći poraz sezone. Tako je prekinut niz od šest uzastopnih poraza u Orlandu: "Bili smo u napadačkom elementu cijelu utakmicu. Veliki pritisak bio je na njihovoj obrani, pogotovo na Howardu", izjavio je James. Howard (11 poena, sedam skokova) u prve tri minute utakmice imao je dva prekršaja, te tako manjom minutažom postao sporedni faktor. Bila je to utakmica divova u kojoj su u jednom trenutku bili na terenu čak četvorica, Gortat (osam skokova) i Dwight s jedne, te O'Neal (deset koševa) i Ilgauskas (šest uhvaćenih lopti) s druge strane.

Iako ni Shaq nije bio u puno boljoj situaciji od Howarda kroz utakmicu, imao je raspoloženije suigrače. Već spomenuti Williams je prvo poluvrijeme završio s nepogrešivih 9/9: "Koliko god je Lebron bio dobar, taj čovjek (Mo) činio je razliku", rekao je Van Gundy koji se još jednom iskreno osvrnuo na svoju momčad: "Imamo puno posla koji počinje kad shvatimo kakva smo trenutno ekipa. Trenutno smo loša ekipa". Bez Rasharda i Andersona glavnu riječ preuzeo je Vince Carter koji je upisao season high 29 poena uz pet skokova, a Nelson je završio sa 19 koševa.

Nezaustavljivi Mo i LeBron

Najugodnije iznenađenje sezone, Sunsi, i dalje iznenađuju. Pobjedom protiv Hornetsa stigli su do omjera 8-1, najboljeg omjera u ligi (kojeg dijele sa Celticsima). Način na koji su pobijedili još je impresivniji. Nash (deset asistencija) i društvo utrpali su Hornetsima 124 koša, zadržavši ih pritom na 104, ne dajući im nikakvu šansu kroz cijelu utakmicu. Amare Stoudemire postigao je 21 poen, a uz njega je još sedmero igrača postiglo deset i više koševa. Chris Paul ponovno je predvodio New Orleans s 25 poena i šest asistencija, no i ovaj put bez dovoljno raspoloženih suigrača (Stojaković 0/8, Devin Brown 3/12). "Podsjećaju me na Sunse iz moje rookie sezone" prisjeća se Paul.

I Istok ima svoje Sunse. Nemilosrdni Celticsi ovaj put su na -19 zamrznuli gostujuće Jazzere. Odigrali su još jednu odličnu momčadsku utakmicu, gdje se po broju koševa najviše istaknuo sve bolji Garnett (18), a double-double ostvario je Rondo (14 poena, 11 asistencija). S po 13 koševa Deron Williams (sedam skokova) i Ronnie Brewer bili su najbolji kod gostiju.

Iznenađenje večeri pripalo je Milwaukee Bucksima, koji su na svom terenu porazili Denver Nuggetse. Briljirao je još jednom novak Jennings, koji je 14 od svojih 32 koša postigao u posljednjoj četvrtini. Pomiješao je to skupa s devet asistencija i četiri skoka. Zadivio je sve, uključujući Billupsa: "Bio je odličan cijelu večer. Bio sam impresioniran njegovim samopouzdanjem". Andrew Bogut dodao je 23 koša i deset skokova, a Ilyasova 17 poena. Nuggetsi nisu bili na svojoj razini: "Nismo bili dovoljno dobri u napadu, i nismo bili dovoljno dobri u obrani". Iako Carmelova (deset asista) 32 poena zvuče dobro, došla su uz dosta slab šut, kao i Billupsovih 19. Dobra vijest je da se nakon suspenzije polako vraća stari J.R. Smith (18 koševa). Ukić je za tri minute popunio samo jednu statistčku kategoriju - izgubljene lopte (dvije).

Jennings i Bucksi pobijedili Nuggetse

U velikom dvoboju na Zapadu oslabljeni Spursi uspjeli su bez Duncana i Parkera pobijediti Maverickse. S 29 poena i sedam skokova u igrača utakmice promaknuo se Jefferson, dok je s 13 koševa solidan bio Ginobili, odnosno Bogans. 29 poena s druge strane postigao je i Nowitzki, ali uz katastrofalan šut (9/27), a 19 koševa zabio je Terry.

Od ostalih dvoboja spomenimo kako su Netsi porazom od Philadelphije i dalje na nuli, dok su lagane pobjede ostvarili Pistonsi protiv Bobcatsa, odnosno Blazersi protiv Timberwolvesa (18 poena i 11 uhvaćenih lopti Grega Odena). Houston je u potpunosti nadigrao Memphis, dok su odlični u pobjedama svojih momčadi bili Durant (30 koševa, deset skokova protiv Clippersa) i Al Horford (25 koševa, devet skokova protiv Knicksa).